7 декември – Св. Амвросий Медиолански. Св. Преподобна Филотея Търновска

7 декември – Св. Амвросий Медиолански. Св. Преподобна Филотея Търновска
Празници

7 декември – Св. Амвросий Медиолански. Св. Преподобна Филотея Търновска

На 7 декември почитаме паметта на Св. Амвросий Медиолански и на Света Филотея Търновска.

Житие на Св. Амвросий Медиолански

Св. Амвросий Медиолански
7 декември – Св. Амвросий Медиолански. Св. Преподобна Филотея Търновска

Св. Амвросий Медиолански e eдин от четирите велики латински отци на Църквата, почитан като светец и от Православната и от Римокатолическата църква.

Роден е около 340 г. в гр.Тревир в римско християнско семейство. Неговият брат Сатирий и сестра му Марцелина също са канонизирани за светци.

След смъртта на баща му 352 г. семейството се преселва в Рим, където Амвросий получава много добро образование. През 370 г. и започва работа като юрист в префектурата на Сирмиум (днес Сремска Митровица, Сърбия), а впоследствие и като съветник на префекта на Италия – Проба, християнин, който цени и покровителства Амвросий.

През 373 г. Св. Амвросий Медиолански заема длъжност префект на Северна Италия с резиденция в Медиолан (днес Милано). По време наместничеството на Амвросий, Медиолан е арена на остри разпри между арианите и ортодоксалните християни. През 374 г. тези разпри стават пречка за избирането на нов епископ, доколкото всяка страна искала да види на тази длъжност свой представител.

Като компромисна е предложена кандидатурата на Амвросий, който се ползва с уважение сред съгражданите си. Амвросий, който не бил кръстен, опитва да се откаже, но дава съгласието си, след като зад неговата кандидатура застава и император Валентиниан I. Амвросий се кръщава, след което е ръкоположен за свещеник и епископ, като преминава за 7 дни през всички степени на църковната йерархия.

Като епископ на Милано Св. Амвросий Медиолански води усилена борба с арианската ерес и отстоява чистотата на християнството. Води добродетелен и аскетичен начин на живот. Под неговото ръководство в Милано са построени две базилики — Амвросианска базилика и Апостолска базилика (днес църква „Свети Назарий“) и е основан мъжки манастир. Амвросий умира на 4 април 397 г.

Автор е на множество богословски трудове. Сред творбите му са „Светият Дух“, “За таинството на въплъщението Господне“, коментари върху Стария и Новия Завет, химни, откъси от негови проповеди и др.

Почитан е като светец Православната, Римокатолическата, Англиканската и Лутеранската църкви.

Житие на Преподобна Филотея

Св. Амвросий Медиолански
7 декември – Св. Амвросий Медиолански. Св. Преподобна Филотея Търновска

Днес, освен, че почитаме Св. Амвросий Медиолански, почитаме и Преподобна Филотея. Тя се родила през XII век в град Поливот, намиращ се в Южна Тракия. Тя била дългоочаквано дете, изпросено с много молитви от нейните бездетни родители. Получила добро образование за времето си и още в младежка възраст била омъжена против волята си. Въпреки това, успяла да убеди съпруга си да живеят в целомъдрие. След време мъжът ѝ починал, а тя се оттеглила на усамотение.

Филотея избрала за свое обиталище остров в близкото езеро, където си построила килия. Там тя се отдала на строг пост, непрестанна молитва, бдения и сълзи в безмълвие. Заради своята духовна ревност и дълбока любов към Бога, получила дарба на чудотворна молитва и мъдрост в поученията. Множество хора и духовници я търсели, за да чуят нейните благочестиви съвети и да получат изцеление чрез нейните молитви.

Заради суровия ѝ начин на живот здравето ѝ се влошило. Преди смъртта си предвидила края си, който настъпил на 7 декември, макар точната година да не е известна. След смъртта ѝ мощите ѝ се оказали нетленни и започнали да извършват чудеса.

Мощите на св. Филотея били тържествено пренесени от Поливот в столицата Търново по време на управлението на цар Калоян, където останали около 200 години. След падането на България под османска власт, мощите преминали през Сърбия, а оттам в Румъния. Днес те се намират в град Арджеш, Румъния.

Защо почитаме Св. Амвросий Медиолански?

Св. Амвросий Медиолански
7 декември – Св. Амвросий Медиолански. Св. Преподобна Филотея Търновска

Св. Амвросий Медиолански е една от най-почитаните фигури в историята на християнството и с право заема своето място сред четирите велики латински отци на Църквата. Неговото значение се простира далеч отвъд времето му и до днес продължава да вдъхновява и да бъде пример за мнозина.

Ето защо почитаме Св. Амвросий Медиолански:

Богослов и проповедник: Амвросий беше изключително талантлив богослов и проповедник. Неговите речи и писания бяха изпълнени с дълбока мъдрост и разбиране на християнските учения. Той изигра важна роля в развитието на западната теология и до днес неговите произведения са ценен източник за изучаване на ранното християнство.

Защитник на вярата: Свети Амвросий беше смел защитник на вярата. Той се противопостави на арианската ерес, която отричаше божествеността на Исус Христос. Неговото безкомпромисно отстояване на ортодоксалната вяра помогна за укрепването на християнството в Римската империя.

Социален реформатор: Амвросий не само беше религиозен лидер, но и активен участник в обществения живот. Той се застъпваше за правата на бедните и потиснатите, критикуваше несправедливостите в обществото и призоваваше за по-голяма справедливост.

Пример за християнско лидерство: Свети Амвросий е блестящ пример за това какво означава да бъдеш християнски лидер. Той съчетаваше в себе си интелект, смелост, състрадание и дълбока вяра. Неговото наследство ни напомня, че християните са призвани да бъдат светлина в света и да служат на другите.

Универсална значимост: Въпреки че е живял преди много векове, посланията на Свети Амвросий са актуални и днес. Неговите учения за любовта, справедливостта и човешкото достойнство са от значение за всички хора, независимо от тяхната религия или убеждения.

Защо е важно да помним Св. Амвросий Медиолански:

Св. Амвросий Медиолански
7 декември – Св. Амвросий Медиолански. Св. Преподобна Филотея Търновска

Вдъхновение: Животът и делото на Св. Амвросий Медиолански ни вдъхновяват да живеем по-добър живот и да се стремим към по-висши идеали.

Пример за следване: Той ни показва, че е възможно да съчетаем вярата с интелекта и социалната ангажираност.

Учител: Неговите писания са безценен източник на мъдрост и знания, които могат да ни помогнат да разберем по-добре себе си и света около нас.

Почитайки паметта на Св. Амвросий Медиолански, ние не само отдадем почит на един велик човек, но и се свързваме с богатата традиция на християнството и се вдъхновяваме да живеем по-смислен живот.

Защо почитаме Св. Преподобна Филотея Търновска?

Света Преподобна Филотея Търновска е една от най-почитаните български светици. Животът и делата ѝ са пример за дълбока вяра, самоотверженост и служение на Бога. Ето защо я почитаме:

Живот на самоотвержение: Филотея избира пътя на отшелничеството, където чрез пост, молитва и безмълвие се приближава към Бога. Нейният живот е свидетелство за силата на вярата и за това, че човек може да постигне духовна висота дори в най-трудните условия.

Чудотворна сила: Мощите на светицата са известни със своята чудотворна сила. Много болни са получавали изцеление, а отчаяни са намирали утеха, като са се молили пред тях. Това свидетелства за нейната специална връзка с Бога и за Неговата милост към хората.

Пример за християнски добродетели: Филотея е пример за всички християнски добродетели – любов, милост, смирение, търпение. Нейният живот ни учи как да живеем според Божиите заповеди и да бъдем светлина в света.

Българска светица: Като българска светица, Филотея е част от нашата национална идентичност. Нейният живот и дела ни свързват с богатата история на нашата църква и народ.

Застъпница за нас: Много вярващи се обръщат към светицата с молитви и молби за застъпничество. Те вярват, че тя продължава да се грижи за нас и да ни помага в трудните моменти.

Защо е важно да помним Света Филотея:

Св. Амвросий Медиолански
7 декември – Св. Амвросий Медиолански. Св. Преподобна Филотея Търновска

Вдъхновение: Животът ѝ ни вдъхновява да живеем по-добър живот, да се стремим към духовно съвършенство и да служим на ближните си.

Утеха: В трудни моменти, нейният пример ни дава сила и надежда.

Пример за подражание: Филотея е идеал за всички християни, особено за жените. Тя показва, че жената може да достигне високи духовни върхове и да бъде пример за всички.

Почитайки паметта на Света Филотея, ние не само отдадем почит на една велика светица, но и се свързваме с богатата традиция на българското православие и се вдъхновяваме да живеем по-смислен живот.

Как можем да почетем паметта им?

Почитането на паметта на светиите е дълбоко вкоренена традиция в християнството. Това е начин да изразим нашата вяра, да се свържем с духовната история на Църквата и да потърсим тяхното застъпничество. Ето няколко начина, по които можем да почетем паметта на Света Преподобна Филотея Търновска и други светци:

Молитва
Лична молитва: Молитвата е най-пряката връзка с Бога и светиите. Можем да се обръщаме към тях с молби, благодарности и прошения.

Участие в богослужения: Посещението на църква и участието в богослуженията, посветени на светиите, ни дава възможност да се присъединим към църковната общност в почитането им.

Посещение на светилища
Манастири и храмове: Посещението на манастирите и храмовете, където се пазят мощите на светиите, е начин да изразим нашето почитание и да се докоснем до тяхната святост.

Места, свързани с живота им: Ако има места, свързани с живота на светите, можем да ги посетим и да се помолим там.

Четене на житията на светиите
Запознаване с живота им: Чрез четене на житията на светиите можем да се запознаем с техния живот, дела и учения. Това ни вдъхновява и ни помага да разберем по-добре християнската вяра.

Вдъхновение за личен растеж: Животът на светиите ни показва, че и ние можем да постигнем духовно съвършенство.

Участие в църковни празници
Отбелязване на празници: Участието в църковните празници, посветени на светиите, е начин да отбележим тяхната памет и да се присъединим към радостта на небето.

Добродетели и дела
Следване на техния пример: Можем да се стремим да следваме примера на светиите в нашия живот, като развиваме християнските добродетели и служим на ближните си.

Добри дела: Извършването на добри дела в памет на светиите е начин да изразим нашата благодарност за техния живот и да помогнем на другите.

Предаване на вярата
Споделяне с другите: Можем да споделяме вярата си в светиите с други хора и да ги насърчаваме да ги почитат.

Възпитание на децата: Важно е да възпитаваме децата си в почитането на светиите и да им предаваме християнските ценности.

Днес е важно да почетем паметта на Св. Амвросий Медиолански. и на Св. Преподобна Филотея Търновска.

Tagged , , , ,
на горе