Има фактори, които влияят на съня ви. Много хора страдат от безсъние по различни причини. След идването на пандемията от коронавирус случаите на нарушен сън значително нараснаха, сочат изследвания на учени от цял свят.
Нивата на стрес се повишиха вследствие на тревогата от потенциалната заплаха от заразяване. Тревожността и безпокойството, породени от тази епидемия се добавят към ежедневните стресови фактори, които влияят на психиката и физическото ни състояние, като това прави нашето спане уязвимо.
Нашият сън играе важна роля в лечението и възстановяването на кръвоносните съдове, поддържането на здравословно тегло и балансирани хормони и помага за контролиране на нивата на захарта.
Той също влияе върху нашите настроения, поведение, капацитет за учене и как взаимодействаме с другите.
Липсата на достатъчно спане може да ограничи способността ни да се справяме с негативни ситуации и да промени процесите ни на вземане на решения.
6 насоки на Конфуций за хармония в живота
4 естествени антибиотика за повече здраве
Загадъчна легенда за Рилските езера
5 фактора, които влияят на съня ви
1. Психическо и физическо здраве
Липсата на сън е свързана с психични проблеми – проблемите със съня могат да бъдат както допринасящ фактор, така и страничен ефект от лошото психично здраве.
Проблемите са често срещани при хора, които изпитват проблеми с психичното здраве като депресия, ADHD и тревожност.
Въпреки това е трудно да се определят точните причинно-следствени връзки между спането и психичното здраве и изследванията по темата продължават.
Проучванията показват, че подобреното качество на нашия сън е свързано с подобрения в психичното здраве и благополучие.
Лошото физическо здраве също може да го влоши. 18% от възрастните казват, че физическо здравословно състояние или увреждане са се отразили негативно на спането.
2. Връзки и начин на живот
Забързаният начин на живот с постоянно използване на технологии може да затрудни изключването през нощта, а натоварените социални графици могат да попречат на достатъчно часове сън.
Употребата на кофеин и алкохол преди лягане може да доведе до лошо спане.
Връзката между съня и социалните взаимоотношения не е напълно дефинирана, но е доказано, че има връзка между качеството на спане и взаимоотношенията.
В едно проучване е доказано, че стабилната история на връзката е свързана с подобрено качество и непрекъснатост на спането. Освен това отделно проучване предполага, че качеството и наличието на социални връзки, особено най-близките ни връзки, играят роля за качеството на нашия сън.
3. Училище
Училището е фактор, който често може да ограничи съня на детето, ранните часове за започване изискват подрастващите да се събуждат по-рано, отколкото би предпочел техният часовник.
Децата и юношите, които постигат препоръчителната продължителност на съня, може да са по-способни да управляват емоциите си и да съобщават за по-добро качество на живот и благополучие.
4. Работа
Високите работни изисквания, напрежението на работното място, нивото на контрол, което хората имат върху работата си, работното напрежение, тормозът на работното място и дисбалансът между усилията и възнаграждението са фактори на работното място, които могат да повлияят негативно на съня ви.
37% от работещите възрастни съобщават, че работата им намалява контрола, който чувстват, че имат върху съня си.
5. Околна среда
Средата, която е шумна и ярка, е свързана с липсата на сън.
Спалните трябва да се поддържат хладни, тихи и тъмни, за да се осигури добър сън.
Използването на времето на екрана преди сън е свързано с нездравословни навици за сън и лош сън, а LED светлината, по-специално, може да доведе до лош сън.
За качествен сън трябва да отнеме по-малко от 20 минути, за да заспите отново.
Трябва също така да обмислите въпроси относно вашите навици за събуждане и през деня, включително:
Трудно ли ставате сутрин?
Имате ли трудности да останете будни или да се концентрирате през деня?
Дремете ли си или често подремвате?
Често е полезно да водите дневник на съня, за да отговорите на тези въпроси и да правите бележки за съня си всяка сутрин, след като се събудите, и да записвате навиците и дейностите си през деня преди лягане. Дневникът на съня може да ви помогне да идентифицирате факторите, които лично влияят на съня ви. След това можете да коригирате навиците си, ако е възможно, или да споделите наблюденията си с Вашия лекар за професионални насоки.