29 декември – Международен ден на биологичното разнообразие

29 декември - Международен ден на биологичното разнообразие
Празници

29 декември – Международен ден на биологичното разнообразие

На 29 декември отбелязваме Международния ден на биологичното разнообразие.

История на Международния ден на биологичното разнообразие

биологичното разнообразие
29 декември – Международен ден на биологичното разнообразие

Международният ден на биологичното разнообразие – 29-ти декември се отбелязва по решение на 49-та сесия на Общото събрание на ООН от 1995 г. в деня на влизане в сила през 1993 г. на Международната конвенция за биологичното разнообразие, подписана на 14 юни 1992 г. в Рио де Жанейро, Бразилия.

През 1992 г. държавни и правителствени лидери се споразумяха за стратегия за устойчиво развитие на Конференцията на ООН за околната среда и развитието, известна още като „Срещата на върха на Земята“, в Рио де Жанейро, Бразилия. Устойчивото развитие е начин да се посрещнат нуждите на хората по целия свят и да се гарантира, че планетата Земя ще остане здрава и жизнеспособна за бъдещите поколения. Едно от най-важните споразумения, постигнати по време на срещата на върха за Земята, беше Конвенцията за биологичното разнообразие.

Конвенцията за биологичното разнообразие влезе в сила на 29 декември 1993 г. и всяка годишнина от тази дата беше обявена за Международен ден на биологичното разнообразие. От 2001 г. нататък датата на това честване е преместена на 22 май поради броя на празниците, които се падат в края на декември. На тази дата през 1992 г. текстът на Конвенцията за биологичното разнообразие е приет от ООН на конференция в Найроби, Кения.

Всяка година Международният ден на биоразнообразието се фокусира върху определена тема. Наскоро темите бяха: Биоразнообразие и намаляване на бедността (2003 г.); Биоразнообразие: храна, вода и здраве за всички (2004); Биоразнообразие: Застраховка живот за нашия променящ се свят (2005); Защита на биоразнообразието в сухите земи (2006); и биоразнообразие и изменение на климата (2007 г.); и биоразнообразие и земеделие (2008 г.).

Биологичното разнообразие

биологичното разнообразие
29 декември – Международен ден на биологичното разнообразие

Биологичното разнообразие е превърнало Земята в уникално обитаемо място и има важно значение за обезпечаване благосъстоянието, прехраната и културната цялостност на хората. В стремежа си да предотвратят безпрецедентната загуба на биологични видове, причинена от антропогенната дейност, страните, подписали Конвенцията за биологично разнообразие работят за значително намаляване на темповете на загуба на биоразнообразие в глобален, регионален и национален мащаб, включващо и борбата с нищетата и подобряване на условията за съществуване на всички форми на живот на Земята.

Поради географското си положение, релеф и климатични условия България притежава едно от най-богатите сред европейските страни и най-съхранено биологично разнообразие.

Какво е биоразнообразие?

биологичното разнообразие
29 декември – Международен ден на биологичното разнообразие

Биоразнообразието се генерира от две думи „биологичен“ и „разнообразие“. Отнася се за цялото разнообразие от живот, който може да се намери на подобни на Земята растения, животни, гъби и микроорганизми. Също така, това се отнася до общностите, които те образуват, и местообитанията, в които живеят.

В член 2 от Конвенцията за биологичното разнообразие се споменава формална дефиниция на биологичното разнообразие: Това означава променливостта между живите организми от всички източници, включително, inter alia, сухоземни, морски и други водни екосистеми и екологичните комплекси, от които те са част ; това включва разнообразие в рамките на видовете, между видовете и на екосистемите.

И така, можем да кажем, че биоразнообразието е комбинацията от форми на живот и техните взаимодействия помежду си и с останалата част от околната среда, което е направило Земята уникално обитаемо място за хората. Без съмнение биоразнообразието осигурява голям брой стоки и услуги, които поддържат живота ни.

Биологично разнообразие в България

Биологичното разнообразие е основен фактор за съществуването на Земята като обитаемо място и играе ключова роля за осигуряване на благосъстоянието, прехраната и културната цялост на хората. Страните, подписали Конвенцията, се обединяват в усилията си за предотвратяване на безпрецедентната загуба на видове, причинена от човешката дейност. Те се ангажират да намалят темповете на изчезване на биологичното разнообразие до 2010 г. на глобално, регионално и национално ниво, като в същото време се борят с бедността и работят за подобряване на условията на живот на всички форми на живот на планетата.

България, благодарение на своето географско разположение, релеф и климат, притежава едно от най-богатите и най-съхранените биологични разнообразия сред европейските държави.

Опазването и устойчивото използване на биологичното разнообразие в страната е регулирано чрез три основни закона и съответните подзаконови актове (Закон за защитените територии, Закон за лечебните растения и Закон за биологичното разнообразие).

Става все по-ясно, че биоразнообразието е един от най-основните градивни елементи на живота на Земята и от своя страна на човешките общества. Знаем, че най-силните екосистеми са най-разнообразни и затова опазването и възстановяването на нашите диви пространства никога не е било по-важно. Днес е чудесен ден да затвърдим това разбиране у учениците, да ги запознаем с чудесата на богатите, взаимосвързани екосистеми навсякъде около нас и да покажем как можем да регенерираме нашите пейзажи до предишната им слава.

Как да подходим?

биологичното разнообразие
29 декември – Международен ден на биологичното разнообразие

Помогнете за развитието на разбирането на учениците за това какво е биоразнообразие и разликата между високо и ниско биоразнообразие. Биологичното разнообразие е свързано с броя на живите организми в определена област. Район с високо биоразнообразие ще има много различни видове животни, растения, бактерии и гъбички. Напротив, ниското биоразнообразие ще бъде безплодна среда само с няколко вида.

Мястото с най-голямо биоразнообразие в света е тропическата гора на Амазонка и това е чудесен пример за показване на учениците, за да им даде представа какво е усещането за истинско биоразнообразие. Можете да използвате някои от ресурсите по-долу или снимки и видеоклипове, за да покажете огромното разнообразие от видове, някои от които все още не са класифицирани.

Примери за ниско биоразнообразие за съжаление присъстват в голяма част от Обединеното кралство. Добри примери са Шотландските планини, Лейк Дистрикт или Пийк Дистрикт. Тези места са били и трябва да бъдат богати, разнообразни гори като тази на Амазонка, но поради лошо управление в продължение на хиляди години, те са намалели.

Използвайте този контраст, за да покажете вида на екосистемите, в които бихме могли да живеем, в сравнение с това, което имаме. Покажете, че трябва да защитим останалото ни биоразнообразие и, което е важно, да възстановим това, което вече сме загубили. Попитайте учениците: кое растение, животно или местообитание бихте искали най-много да защитите?

Какво правят хората на този ден?

биологичното разнообразие
29 декември – Международен ден на биологичното разнообразие

Широка гама от събития се организират в световен мащаб, за да се подобри разбирането за важната роля на биологичното разнообразие в нашето бъдеще. Честванията се организират от: Секретариата на Конвенцията за биологичното разнообразие, която е част от Програмата на ООН за околната среда; много национални правителства; и редица неправителствени организации.

Дейностите включват:

Превод на брошури, листовки и други образователни ресурси на местните езици.
Разпространение на информация за биоразнообразието чрез училища, колежи, университети, вестници, радио и телевизия.

Изложби и семинари за студенти, професионалисти и широката публика.
Прожекции на филми на екологична тематика.

Представяне на програми за опазване на застрашени видове или местообитания.
Засаждане на дървета и други растения, които помагат за предотвратяване на ерозията.

Политиците могат също да изнасят речи по местни екологични проблеми, а други събития могат да включват състезания за деца и млади хора да правят снимки или да създават произведения на изкуството, фокусирани върху годишната тема на деня.

Символи

Международният ден на биологичното разнообразие е част от поредица от дейности за фокусиране на вниманието върху Конвенцията за биологичното разнообразие. Символът на тази конвенция е стилизирано изображение на клонка или клонка с три зелени листа. В зависимост от фона, листата може да са само очертания или зелени блокове. Всяка година се поръчва произведение на изкуството, което да отразява темата. Детайли от произведението се използват като символи за различни аспекти на Международния ден на биологичното разнообразие.

Когато биоразнообразието има проблем, човечеството има проблем

биологичното разнообразие
29 декември – Международен ден на биологичното разнообразие

Биологичното разнообразие често се разбира от гледна точка на голямото разнообразие от растения, животни и микроорганизми, но включва и генетични различия в рамките на всеки вид — например между сортове култури и породи добитък — и разнообразието от екосистеми (езера, гори, пустини, селскостопански ландшафти), които са домакин на множество видове взаимодействия между техните членове (хора, растения, животни).

Ресурсите на биологичното разнообразие са стълбовете, върху които изграждаме цивилизациите . Рибата осигурява 20 процента от животинския протеин на около 3 милиарда души. Над 80 процента от човешката диета се осигурява от растения. Около 80 процента от хората, живеещи в селските райони в развиващите се страни, разчитат на традиционни лекарства на растителна основа за основно здравеопазване.

Но загубата на биоразнообразие застрашава всички, включително нашето здраве. Доказано е, че загубата на биоразнообразие може да разшири зоонозите – болести, предавани от животни на хора – докато, от друга страна, ако запазим биоразнообразието непокътнато, то предлага отлични инструменти за борба срещу пандемии като тези, причинени от коронавирусите.

Докато има нарастващо признание, че биологичното разнообразие е глобален актив с огромна стойност за бъдещите поколения, броят на видовете значително намалява от определени човешки дейности. Като се има предвид важността на общественото образование и осведоменост по този въпрос, ООН реши да отбелязва ежегодно Международния ден на биологичното разнообразие .

Терминът биоразнообразие

Терминът „биоразнообразие“ е въведен за първи път от WG Rosen през 1985 г., докато организира Националния форум за биологичното разнообразие. Концепцията получи признание, когато ентомологът EO Wilson я използва като заглавие на публикацията на форума през 1988 г. Оттогава еколози, биолози, политици и загрижени хора по целия свят прегърнаха идеята да изразят интереса си към опазването на природната среда. Биологичното разнообразие ни осигурява критични ресурси като подслон, храна, гориво, облекло и други нужди, които поддържат начина ни на живот, а също така генерира икономически ползи чрез туризма през последните години.

И така, можем да кажем, че биоразнообразието е терминът, даден на разнообразието от живот на Земята и естествените модели, които формира. Без съмнение биоразнообразието, което виждаме днес, е еволюцията на милиарди години плодове, оформени от естествени процеси и все повече от влиянието на хората. Това е неразделна част от живота, от която зависим.

Tagged , , , ,
на горе