26 октомври – Mеждународен ден на мавруда

26 октомври – Mеждународен ден на мавруда
Празници

26 октомври – Mеждународен ден на мавруда

Днес отбелязваме Международния ден на мавруда. Един от най-ценните и старинни български сортове грозде, вече си има свой празник. По инициатива на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП) от тази година на Димитровден (26 октомври) ще се отбелязва международния ден на мавруда, с което се цели популяризирането на червения сорт на национално и международно ниво. Датата не е избрана случайно, тъй като в българската народна памет с деня на св. Димитър се отбелязва краят на по-топлите дни на годината и началото на зимата.

Откъде идва идеята за създаването на Международния ден на мавруда?

ден на мавруда
26 октомври – Mеждународен ден на мавруда снимка: freepik

Идеята да се празнува Международен ден на мавруда се заражда преди 4 години, а датата 26 октомври, Димитровден, е избрана след задълбочено навлизане в историята на производството на сорта в района на Асеновград – родно място на емблематичния Мавруд, но и символиката на празника в народния ни календар.

Символично посветен на древния сорт Мавруд, Международният ден на Мавруда е ден, в който обръщаме внимание на богатството от български сортове грозде, които придават автентичен и неподправен облик на българското вино и изграждат неговата идентичност у нас и пред света.

Вината от Мавруд могат да са, както елегантни и рубинени, средно оцветени, свежи и пикантни, така и плътни, екстрактни и мощни. Всичко зависи от подхода в лозята и в избата. При всяко положение обаче търсете във вината от този сорт отличителните му ароматно-вкусови характеристики на черни горски плодове, прясно смлян черен пипер и кардамон.

За Mавруда

ден на мавруда
26 октомври – Mеждународен ден на мавруда снимка: freepik

Лозарството и винопроизводството са разпространени по българските земи още от древността, а както добре знаем, домашно вино продължава да се прави от немалка част от съвременните български домакинства. С годините са култивирани редица местни сортове, като един от най-разпространените и характерни е именно маврудът.

Днес в България се отглеждат повече от 12,6 хил. декара от този сорт, представляващи едва 2% от всички лозови масиви в страната. Той се отглежда също така и в Северна Македония, Румъния, Гърция и дори в Албания, но най-силно застъпен остава в нашата страна.

Масивите с мавруд в България са разположени в Пловдивско и Пазарджишко, но също така се среща в Старозагорско, Хасковско, както и по Черноморието. На север от Стара планина го отглеждат в Монтанския и Врачанския край. Немалко винарски изби в България, но и производители по света са подготвили серия от събития, посветени на мавруда, които ще продължат повече от седмица.

Сомелиерите споделят, че виното мавруд се съчетава страхотно с типична балканска кухня – мусака, родопски пататник, качамак с горски гъби, както и всички видове гювечи, разпространени във всички краища на страната. Като цяло мавруда е в добра комбинация със сирена и кашкавали зрели над 60 дни, както и с паста с доматени сосове. Днес е важно да отбележим Международния ден на мавруда.

Технически показатели и разпространение

ден на мавруда
26 октомври – Mеждународен ден на мавруда снимка: freepik

Изисква температурната сума през вегетационния период да бъде по-голяма от 4000 и дълбоки наносни почви с добра влажност.

Разпространен е основно в района на Асеновград, но с него са засети по-малки площи край Перущица, както и единични масиви около Пазарджик и Стара Загора и Чирпан, както и в Карнобат. По южното българско Черноморие – района на Бургас и Поморие, сортът е известен като Качивела[2], а в Бесарабия Каушанский[3], Според Ясен Бориславов[4], сортът заема под 1% от българските винени лозя.

Захарността на плода е около 17 – 22%, а киселинността – 6,5 – 10 г/л.

Маврудовите вина развиват своите качества след 2 – 3 години отлежаване. Те са алкохолни, интензивно оцветени, с умерено висока киселинност, оптимално съдържание на фенолни вещества и хармоничен вкус.

Маврудът е много късен винен сорт. Гроздето узрява през първата половина на октомври. Лозите имат силен растеж, добра родовитост и среден добив. Сравнително устойчив е на гниене. Гроздето се използва за получаване на висококачествени червени трапезни и десертни вина. В най-честите случай те са с високи нива на танин и дълбок плътен цвят, с освежаваща киселинност и се повлияват добре от отлежаване в дъб.

Във вината от този сорт преобладават аромати на горски плодове, къпина и зряла черница, землисти аромати, шипков мармалад, билки и подправки. Маврудът може да се бутилира чистосортов или да се купажира с Каберне Совиньон и Мерло.

Асеновградският или още станимашки Мавруд се характеризира с рубинено червен цвят и мек вкус. Гроздето за него се бере през втората половина на октомври, а виното отлежава в съдове от инокс.

В наши дни все повече енолози работят осъзнато с него и постигат повече от добри резултати, въпреки капризността му.

Защо мавруда е толкова специален?

ден на мавруда
26 октомври – Mеждународен ден на мавруда снимка: freepik

Мавруда е наистина специален сорт грозде и вино, което носи със себе си богата история и уникални характеристики. Ето защо:

Древна история: Мавруда е един от най-старите български сортове грозде. Той има дълбоки корени в нашата история и е неразделна част от нашето винено наследство.

Уникален аромат и вкус: Вината от мавруд се отличават със своя интензивен рубинен цвят, сложен аромат на червени плодове, подправки и понякога леки нотки на кожа и ванилия. Вкусът им е плътен, хармоничен и с дълъг послевкус. Тези характеристики го правят разпознаваем и запомнящ се.

Българско богатство: Мавруда е символ на българското винопроизводство и е неразделна част от винената култура на страната. Той е сорт, който сме създали и развили през вековете и за който можем да се гордеем.

Потенциал за отлежаване: Вината от мавруд имат потенциал за отлежаване и с течение на времето развиват още по-сложни аромати и вкусове. Това ги прави интересни за колекционери и любители на вината с характер.

Гъвкавост: Мавруда може да се използва за производство на различни стилове вина – от плодови и пивки до сложни и структурирани. Това го прави гъвкав сорт, който може да удовлетвори различни вкусове.

Защо да опитате мавруд?

За да опознаете българското вино: Мавруда е чудесна възможност да се докоснете до автентично българско вино и да оцените неговото качество.

За да откриете нови вкусове: Ароматът и вкусът на мавруда са уникални и могат да ви изненадат приятно.

За да подкрепите българските производители: Като избирате вина от мавруд, вие подкрепяте българските винарни и насърчавате развитието на българското винопроизводство.

Къде да опитате мавруд?

Винарни: Много български винарни предлагат дегустации на вина от мавруд.

Ресторанти: Много ресторанти включват вина от мавруд в своите винени карти.

Специални събития: През годината се организират различни събития, посветени на мавруда, където можете да опитате различни вина от този сорт.

Днес е важно да отбележим Международния ден на мавруда.

Как да отпразнуваме Международния ден на мавруда?

Международният ден на мавруда е прекрасна възможност да отбележим българското винено богатство и да се насладим на този уникален сорт. Ето няколко идеи как да отпразнувате този ден:

1. Дегустации:

Посетете винарна: Много български винарни организират специални дегустации на мавруд на този ден. Това е чудесен начин да опознаете различни стилове на виното и да разберете повече за неговите характеристики.

Присъствайте на винен фестивал: Някои градове организират винени фестивали, посветени на мавруда, където можете да дегустирате различни вина от различни производители.

Организирайте си домашна дегустация: Поканете приятели и организирайте си домашна дегустация на вина от мавруд. Можете да изберете различни марки и да ги сравните.

2. Вечери с мавруд:

Ресторанти: Много ресторанти предлагат специални менюта, съчетаващи вкусни ястия с подходящи вина от мавруд.

Домашна вечеря: Пригответе си любимите ястия и ги съчетайте с вино от мавруд. Червеното месо, дивечът и сиренето са отлични варианти.

3. Образователни събития:

Майсторски класове: Участвайте в майсторски клас, посветен на мавруда. Там ще научите повече за историята на сорта, за процеса на производство на виното и за най-добрите начини да го съчетавате с храна.

Онлайн курсове: Много платформи предлагат онлайн курсове за вино, където можете да научите повече за мавруда и други български сортове.

4. Споделете в социалните мрежи:

Използвайте хаштага #МеждународенДенНаМавруда: Споделете снимки и впечатления от празнуването си в социалните мрежи, използвайки този хаштаг.

Препоръчайте вино от мавруд: Споделете своите любими вина от мавруд с приятелите си и ги насърчете да ги опитат.

Защо да отпразнуваме Международния ден на мавруда?

ден на мавруда
26 октомври – Mеждународен ден на мавруда снимка: freepik

Подкрепа на българското вино: Като отбелязваме този ден, ние подкрепяме българските производители и насърчаваме развитието на българското винопроизводство.

Разширяване на познанията: Това е чудесна възможност да научим повече за мавруда, за виното като цяло и за българската винена култура.

Приятно преживяване: Дегустациите и фестивалите са чудесен начин да прекараме приятно време с приятели и да опитаме нови вкусове.

Независимо как ще решите да отпразнувате Международния ден на мавруда, важното е да се насладите на този уникален български сорт и да споделите радостта си с другите.

На Международния ден на мавруда хората по света празнуват гроздето, виното и културното наследство, свързано с мавруда. Събитието обикновено включва дегустации на вино, семинари, вечери с храна и вино и посещения на лозя и винарни. Участниците имат възможността да научат повече за сорта мавруд, да опитат различни вина, произведени от него, и да се свържат с други ентусиасти и професионалисти в областта на виното.

Международният ден на мавруда е празник на едно от най-старите и значими местни сортове грозде в България. Празникът служи като възможност да се оцени качеството и разнообразието на вината, произведени от мавруд, и да се популяризират българските вина сред международната общност. Независимо дали сте любител на виното, сомелиер или просто някой, който обича да празнува, Международният ден на мавруда е чудесен повод да се насладите на вкусовете и културните традиции, свързани с това легендарно грозде.

Честит Международен ден на мавруда!

Tagged , , , ,
на горе