24 Ноември – Почитаме Св. Великомъченица Екатерина

24 Ноември – Почитаме Св. Великомъченица Екатерина
Празници

24 Ноември – Почитаме Св. Великомъченица Екатерина

Църквата днес почита Св. Великомъченица Екатерина – девойка от царски александрийски род. Тя влиза в деспут с езически жрец, но въпреки, че го печели е осъдена на смърт и жестоко убита.

Св. Великомъченица Екатерина е една от най-почитаните жени светци в християнството. Св. Екатерина е смятана за покровителка на образованието, науката и мъдростта, но също така е застъпница на младите жени и семейството.

Житие на Св. Великомъченица Екатерина

Св. Великомъченица Екатерина
24 Ноември – Почитаме Св. Великомъченица Екатерина

Св. Великомъченица Екатерина се е родила около 287 г. в Александрия. По това време градът е бил столица на Египет и един от най-важните градове. Баща й бил управител на града и девойката успяла да получи солидно образование, изучавайки трудовете на най-видните учени, поети и философи.

Когато родителите й решили да я задомят, Екатерина им заявила, че ще се омъжи само за онзи, който успее да докаже, че я превъзхожда по мъдрост и красота. Мнозина знатни младежи дръзнали да поискат ръката на благородната и умна Екатерина, но нито един от тях не успял да изпълни изискванията й. Тогава майка й, която тайно изповядвала християнската вяра, посветила и дъщеря си в нея и я завела при един отшелник, който да й даде съвет за живота.

Самотникът казал на девойката, че има само един момък, който е достоен за нея. Поискала Екатерина да разбере и да види знатния младеж, но трябвало да сънува първо и на сън да говори с Богородица. Този млад мъж бил Исус Христос.

Когато заспала красавицата, Божията майка я приела, но синът божи не пожелал да я удостои дори с поглед. На сутринта отшелникът й казал защо Исус не иска да я погледне. Причината била, че не била кръстена. След кръщението си Екатерина пак видяла в съня си Исус Христос, който я помолил да му стане невяста и й подарил чуден пръстен. Младата жена обаче с кротост казала на Божия син, че не е достойна за него и ще бъде щастлива, ако може да стане негова рабиня.

Тя става пламенна поддръжница на учението и проповядва христианското вяра, с което си навлича гнева на императора. Девойката била хвърлена в тъмница и подложена на мъчения. Екатерина загива за вярата си едва на 18 години.

Св. Великомъченица Екатерина – покровителка

Св. Великомъченица Екатерина
24 Ноември – Почитаме Св. Великомъченица Екатерина

На Запад Св. Великомъченица Екатерина я смятат за покровителка на учащата се младеж, особено по философия. Светата великомъченица почитат дори някои от езичниците, например задбайкалските монголо-буряти.

В народните легенди света Екатерина е останала като красива и умна мома. “…Прочула се Катерина, дор до царя и везиря, че е мома хубавица, хубавица, гиздавица…” – се пее в песните за Катерининден.

Предание за Св. Великомъченица Екатерина

Св. Великомъченица Екатерина
24 Ноември – Почитаме Св. Великомъченица Екатерина

Според преданието Св. Великомъченица Екатерина била дъщеря на Конт, управител на Александрия, Египет по времето на император Максимиан. Живеейки в столицата, Екатерина получава блестящо образование, изучавайки работите на най-видните философи и учени.

Тя заявява на родителите си, че ще стъпи в брак с онзи, който я превъзхожда по слава, богатство, красота и мъдрост. Младежи от много богати семейства кандидатствали за ръката на красивата Екатерина, но никой не бил одобрен. Майката на Екатерина, тайно изповядвала християнството, я изпраща при един отшелник, който я посвещава във вярата.

Преданието разказва, как Екатерина се е срещнала с тогавашния император (вероятно Максимиан, Максимин II, или Максенций). Тя се е опитала да го убеди, че извършва грешка като преследва християните. Екатерина успява да привлече към християнската вяра жената на императора и много мъдреци, изпратени от императора да я върнат към езичеството, впоследствие убити и обявени за мъченици. Императорът заповядва да я вкарат в затвора, където тя въвежда в християнството всички, които я посещават. Поради това е осъдена на смърт.

У нас – в Пловдивския край, се вярва, че св. Екатерина предпазва децата от болести, най-вече от шарка. В този регион майките, които имат малки деца, рано сутрин омесват погача и малко кравайче, което намазват с мед. Погачата се раздава за здраве из махалата, а кравайчето се окачва на вратата или се хвърля на покрива „за Баба Шарка“.

В Родопската област светицата се почита против тежки болести и висока температура. Жените не работят и не пипат остри предмети, защото се вярва, че ако се порежат, раната няма да зарасне.

Традиции и обичаи

Св. Великомъченица Екатерина
24 Ноември – Почитаме Св. Великомъченица Екатерина

Хората почитат Св. Великомъченица Екатерина заради лечителските й способности при лекуване на болестите бяс и шарка.

Рано сутринта в този ден стопанката на дома, която трябва да бъде ритуално чиста (т.е. не е в цикъл), мълчана вода омесва 5, 7, или 9 броя пшеничени питки, които шари с вретеното. После ги маже с петмез, рачел или мед и ги раздава на комшиите. Ако в къщата има малки деца, взема две питки, застава на кръстопът и дава на всеки минувач да си отчупи с думите: „Ха вземи за Света Катерина да ни е край дома и да ни пази от Шарко и Беско!“

Всеки трябва да отчупи къшей и след като се прекръсти до три пъти да изрече: „Сполай ти, стопанке, за сладкия залък. Както се лепят пръстите, тъй да се лепи Здравето по децата ти!“ „Амин! — дай, Боже!“ – отвръща стопанката и гледа на тек (нечетно число) минувачи да свършат питките, че пресечени да са болестите.

По стар български обичай стопанката на къщата замесва 7 или 9 питки и ги шари с вретено. Ако има малки деца в къщата, тя раздава хлебчетата на пътници и с благопожелания пресича пътя на болестите към дома си.

Защо почитаме Света Великомъченица Екатерина?

Св. Великомъченица Екатерина
24 Ноември – Почитаме Св. Великомъченица Екатерина

Св. Великомъченица Екатерина е една от най-почитаните светици в Православието, а 24 ноември е денят, в който отбелязваме нейния празник. Но защо всъщност я почитаме?

Символ на вярата и мъченичеството
Непоколебима вяра: Св. Великомъченица Екатерина е била изключително образована жена за своето време, но най-важното за нея е била вярата в Христос. Тя е успяла да убеди много хора в истинността на християнството, дори и да е заплашена със смърт.

Мъченичество: Заради своята вяра, Екатерина е подложена на жестоки мъчения и в крайна сметка е обезглавена. Нейното мъченичество я превръща в символ на силата на вярата и готовността да се страда за Христос.

Покровителство и традиции

Покровителка на учените: Като изключително образована жена, Св. Великомъченица Екатерина е почитана като покровителка на учените, студентите и всички, които търсят знания.

Защитница на майките: В българския фолклор Света Екатерина е свързвана с майчинството и се смята за защитница на майките и децата.

Народни вярвания: Свързват се с предпазване от болести, особено при децата, и с благополучие в дома. На този ден се пекат погачи, които се раздават за здраве, а в някои региони се правят ритуали за предпазване от зли сили.

Защо е важно да помним Света Екатерина?

Св. Великомъченица Екатерина
24 Ноември – Почитаме Св. Великомъченица Екатерина

Вдъхновение: Животът и мъченичеството на Св. Великомъченица Екатерина са вдъхновение за всички нас. Тя ни учи на вяра, знание, доброта и смелост.

Пример за подражание: Екатерина е пример за това, че един човек може да промени света, дори ако е само един.

Съхраняване на традициите: Чрез почитането на Света Екатерина ние съхраняваме нашите традиции и предаваме на следващите поколения ценностите на вярата и добродетелността.

Света Екатерина е повече от просто историческа фигура. Тя е жива и действаща сила, която продължава да вдъхновява и да ни напомня за важността на вярата и добродетелността в нашия живот.

Как можем да почетем паметта й?

Св. Великомъченица Екатерина
24 Ноември – Почитаме Св. Великомъченица Екатерина

Почитането на паметта на Св. Великомъченица Екатерина е израз на нашата вяра и уважение към нейния живот и мъченичество. Има много начини да отбележим този празник и да изразим своята почит:

Участие в църковни служби
Присъствие на литургия: Най-пряк начин да почетем светицата е да присъстваме на тържествената литургия в деня на нейния празник.

Изповед и причастие: Използвайте възможността да се изповядате и да се причастите със Светите Тайни, за да се очистите духовно и да се сближите с Бога.

Молитва: Молете се на Света Екатерина за застъпничество и помощ в живота си.

Спазване на традиции
Печене на погача: Според народните традиции, на този ден се пече погача, която се освещава в църквата и се раздава на близки и приятели.

Палене на свещи: Запалете свещ в храма или у дома си в памет на светицата.

Посещение на църква, посветена на Света Екатерина: Ако има такава във вашия град, можете да я посетите и да се помолите.

Личностно развитие
Изучаване на живота й: Задълбочете познанията си за живота и делата на Света Екатерина. Четете жития на светци, книги и статии, посветени на нея.

Следване на нейния пример: Опитайте се да следвате нейния пример на вяра, образование и добродетел.

Помощ на нуждаещите се: Извършвайте добри дела и помагайте на хората около вас, както е правила и Света Екатерина.

Символи и почит:
Св. Екатерина често е изобразявана с колело — символ на мъченията, които е понесла, и с книга, което подчертава нейния интелект и ученолюбие.

Почитането на Света Екатерина е израз на нашата благодарност за нейния пример и на нашата вяра в силата на молитвата. Независимо по какъв начин ще отбележите този ден, важното е да го направите с чисто сърце и с мисъл за светицата.

Народни традиции:
В България денят се смята за празник, посветен на жените, които носят името Екатерина, Катя, Катерина, Тинка и други. В някои региони вярват, че Св. Екатерина предпазва от болести и злополуки, затова се правят курбани и се отправят молитви за здраве.

Имен ден днес празнуват Екатерина, Катя, Катерина.

Честит имен ден на всички празнуващи! Нека Св. Екатерина ви дари с мъдрост, вяра и благословения!

Tagged , , , ,
на горе