На 21 февруари, всяка календарна година, църквата почита паметта на Свети Евстатий. На този ден, 21 февруари – Свети Евстатий, имен ден празнуват всички, които носят имената и техните производни: Евстатий, Евстат, Евстати, Евстатия и т.н.
МЕСНИ ЗАГОВЕЗНИ (Неделя Месопустна)
ЦВЕТНИЦА е! Кой празнува днес?
Лазаровден е! Кой празнува днес?
Кой има имен ден на 21 февруари, в деня на Свети Евстатий?
Свети Евстатий – архиепископ на Антиохия
Евстатий е родом от Сиде (Мала Азия), град в района на Памфилия. Ставайки епископ на Берия, той е избран за архиепископ на Антиохия по общото желание на антиохийците и позицията му е потвърдена на Първия Вселенски събор.
Евстатий бил дълбоко образован богослов, който притежавал обширни познания в светската наука. Когато арианството започнало да се разпространява на изток, Светецът пламенно започнал да се бори, устно и писмено, за правотата на православната вяра.
През 325 г. Светият император-идолопоклонник Константин Велики (306-337) свиква първия Вселенски Никейски събор. Първият му председател е Евстатий. Съборът остро осъдил учението на Арий и наложил православната вяра като вероизповедание. Някои от епископите, подписали Никейския Символ на вярата, обаче продължили да приветстват учението на Арий и подписали актовете на събора не от убеждение, а от страх от отлъчване. След събора те организирали заговор срещу Светеца. Според преданията, те подкупили жена, която представила фалшиво свидетелство, че Свети Евстатий е баща на детето й.
В несъответствие с разпоредбата на Апостолските конституции, че за духово лице това е допустимо, той бил изпратен в заточение в Тракия без съд и присъда.
Скоро след това лъжата станала очевидна за всички. Злепоставената и тежко болна жена се разкаяла, повикала духовенството и изповядала греховете си пред много хора. Но по това време Константин Велики умрял, а синът му Констанций (337-361) наследил престола. Самият той споделял възгледите на учението на Арий и покровителствал арианските епископи.
През 337 г. Свети Евстатий умрял в изгнание във Филипи.
През 482 г. мощите на Светецът са пренесени от Филипи в Антиохия, за голяма радост на антиохийците, които не престават да почитат и обичат своя изповедник-патриарх.
Евстатий бил почитан от великите светии, като Василий Велики, Йоан Златоуст, Атанасий Александрийски, Епифаний Кипърски, Анастасий Синайски и Йероним Стридонски.
Известният църковен историк, епископ Теодорит Киринейски, нарекъл Светецът стълб на църквата и благочестието, заедно с главния защитник на православната църква, Свети Атанасий Александрийски и други епископи.
Свети Евстатий оставя след себе си много трудове с философско и богословско съдържание и многобройни писма, повечето от които не са оцелели в първоначалния си вид.