18 юли – факти, рожденици и празници

18 юли – факти, рожденици и празници
Интересно Празници Разни

18 юли – факти, рожденици и празници

На 18 юли отбелязваме 199-ия ден от годината според Григорианския календар, като остават още 166 дни до края на годината.

На 18 юли Българската Православна Църква почита свети мъченик Емилиан.

Свети Емилиан е известен като християнски мъченик, чието страдание и свидетелство за вярата са дълбоко уважавани в православната традиция. Според легендата, свети Емилиан живеел в периода на римския император Диоклециан (3 век и началото на 4 век). Той е бил убеждаван да се отрече от християнската си вяра, но той отказал и е бил жестоко мъчен и убит заради това. Смъртта му е станала в период, когато християните са били подложени на преследвания от римското правителство поради тяхната религиозна вяра. Свети Емилиан се счита за образец на постоянство и вярност пред Бога, като празникът в негова чест подчертава важността на страданието и жертвата за християнската вяра. Той е обявен за светец и се почита с празници в множество православни църкви, включително и в България, където неговият празник се отбелязва на 18 юли.

18 юли – факти, рожденици и празници
18 юли – факти, рожденици и празници

Имен ден на 18 юли празнуват хора с името Емил, Емилия, Емилиян, Емилияна.

На 18 юли България отбелязва рождението на Васил Левски, една от най-забележителните личности в българската история. Роден на 18юли през 1837 година в Карлово, Васил Иванов Кунчев, по-известен като Васил Левски, е революционер и основен фигурант в българското национално освободително движение срещу османското владичество. Левски е известен със своята отдаденост на идеята за свободна и независима България. Той е основател и ръководител на Вътрешната революционна организация, която е създадена с цел да подготви и организира народно въстание. Левски е пропагандатор на идеята за чиста и свята Република, в която всички граждани, независимо от етническа принадлежност или религия, имат равни права. С прозвището „Апостол на свободата“, Левски изиграва ключова роля в изграждането на революционната мрежа в България. Той пътува из страната, създавайки революционни комитети и вдъхвайки вяра и надежда в сърцата на българския народ. За съжаление, през 1872 година Васил Левски е заловен от османските власти. След кратък процес е осъден на смърт и обесен на 18 февруари 1873 година в София. Васил Левски остава символ на саможертва, патриотизъм и безкористна любов към родината. Неговите идеи и дела продължават да вдъхновяват поколения българи и на 18 юли всяка година се организират различни мероприятия в чест на рождението му, включително поднасяне на венци и цветя пред неговите паметници, научни конференции, изложби и други културни събития.

18 юли – факти, рожденици и празници
18 юли – факти, рожденици и празници

На 18 юли празнуващите своя рожден ден са:

Кръстю Лафазанов е български театрален и филмов актьор, роден на 18 юли 1961г. във Варна. Завършва актьорско майсторство за куклен театър във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 1985 година. От 1993 година играе в Народния театър „Иван Вазов“. Лафазанов озвучава анимационни филми от 2000 до 2007 година. Той е гласът на Шрек в едноименната поредица до 2010 година. Известен е с участията си в телевизионните предавания „Улицата“, „Събота късен следобед“ (по БНТ) и „Смях в залата“ (по bTV). Той също играе и в комедийното шоу „Комиците“. Кръстю Лафазанов е носител на „Наградата за млад актьор“ на Съюза на артистите в България (1986), „Аскеер“ за изгряваща звезда (1991) и „Сребърен Георгий“ за филма „Пеещите обувки“ на кинофестивала в Москва (2016). Кръстю Лафазанов в момента е част от трупата на Народен театър „Иван Вазов“. Той участва в различни постановки, сред които: „Суматоха“, „Нощна пеперуда“, „Семейство Едисън от 2-ро авеню“.

Емил Данаилов Попов е български скулптор и член на Съюза на българските художници. Роден на 18 юли 1951 г. в Кюстендил, завършва скулптура при проф. Любен Димитров във ВИИИ „Николай Павлович“ през 1975 г. През 1979 г. става член на СБХ, а от 1992 г. завежда катедра „Скулптура“ в Националната художествена академия. Участва активно в художествения живот на страната и множество национални изложби. Организира самостоятелни изложби в България и чужбина, включително в Будапеща, Равена, Париж, Мюнхен, Гърция, Белгия, Швейцария и Италия. Емил Попов е автор на бюстовете на Александър Карастоянов и Свилен Русев, релефи на Благой Гебрев и Христо Смирненски, както и скулптурни портрети на Йордан Радичков, Константин Павлов, Кирил Петров, Илия Бешков и Златьо Бояджиев. Заедно с Ангел Станев създава монументално-декоративната композиция „1300 години България“ в НДК. Негови произведения са притежание на Националната художествена галерия, СГХГ, регионални галерии в страната, както и на музеи и колекции в Москва, Варшава, Прага, Равена, Норвегия, Аахен и Белгия.

Ивана Радкова Джеджева е българска актриса, родена през 1944 г. в Елхово. Кариерата ѝ започва в Разградския театър, след което е поканена в Бургаския театър през сезон 1967-1968 г. Там изиграва над 60 роли в над 24 сезона, включително значими роли като Гертруда в „Хамлет“ на Шекспир и Дорина в „Тартюф“ на Молиер. През 1990 г. заминава за София със съпруга си, поета и драматург Недялко Йорданов, и двамата стават част от екипа на театър „Възраждане“. Тя остава там до 1999 г. Джеджева е съпруга на Недялко Йорданов, с когото работят съвместно и в театъра, и в поетични спектакли. Джеджева е играла в театрите на Търговище и Смолян, преди да се установи в Бургас. Тя е изиграла над 100 роли, включително Аркадина в „Чайка“ на Чехов, Флориндо в „Слуга на двама господари“ на Голдони, и Вера Сергеевна в „Енергични хора“ на Шукшин. Претворява образи и в пиеси на български автори като Иван Радоев, Стефан Цанев и Ивайло Петров. Джеджева продължава да изнася поетични спектакли и концерти заедно с Недялко Йорданов и Хайгашод Агасян в България и чужбина. Тя е носител на награди от Националните прегледи за българска драма и театър.

Стела Енева е българска лекоатлетка, родена на 18 юли 1975г.  Тя се състезава в хвърляне на диск, тласкане на гюле и хвърляне на копие. Тя има значителни успехи на национални, европейски и световни първенства, като три пъти представлява България на параолимпийски игри. Носителка е на титлата „Спортист с увреждания на България“ за 2010, 2012, 2013, 2014 и 2015 година и е почетна гражданка на родния си град Варна. Завършва счетоводство във Варна и започва да се занимава с атлетика през 2000 г., създавайки спортен клуб „Атлант“ за хора с увреждания. Кариера и успехи: Параолимпийски игри в Атина (2004), Световно първенство в Асен (2006)-печели два златни медала на гюле. Параолимпийски игри в Пекин (2008)-сребърен медал на диск. Световно първенство (2011) -два сребърни медала, Параолимпийски игри в Лондон (2012)- два сребърни медала .Световно първенство (2013)-сребърен медал, Европейско първенство в Суонзи (2014)-два златни медала, Световно първенство в Доха (2015) -злато на гюле (11,14 м) и сребро на диск (32,25 м). През 2015 г. получава четиригодишно наказание за положителна проба за анаболния стероид оксандролон, което анулира резултатите ѝ от световното първенство в Доха и я изключва от участие до декември 2019 г.

Юрий Асланов е български социолог и собственик на социологическа агенция. Юрий Асланов е роден на 18 юли 1951 г. във Варна, завършва икономика в София и защитава дисертация в Москва във Висшата школа за профсъюзно движение. През 1985 г. става сътрудник на комунистическата Държавна сигурност, известен под псевдонима „Виктор“. От 2008 г. до септември 2020 г. е член на Националния съвет на Българската социалистическа партия (БСП). След падането на комунистическия режим, през 2002 г. е съосновател на Института за социална интеграция и участва активно в неговото ръководство. Освен това е автор на книгата „Неприлични думи“ (2004) и е известен с активната си роля в политическия живот като член на БСП и поддръжник на президента Румен Радев.

Вин Дизел, роден като Марк Синклер Винсент на 18 юли 1967 година в Ню Йорк е американски актьор, продуцент, режисьор и сценарист. Известен е с неповторимия си глас и физическата си подготовка, които са ставали характерни за много от неговите роли. Вин Дизел започва своята актьорска кариера през началото на 90-те години с участия в различни независими филми и телевизионни сериали. През 2001 г. поема ролята на Доминик Торето във филма „Бързи и яростни“, която става една от неговите най-популярни роли. Следващите филми от поредицата го утвърждават като един от водещите актьори в жанра на екшън-приключенския филм. Освен в „Бързи и яростни“, Вин Дизел участва и в други успешни филми като „Хрониките на Ридик“, „Трипъл Екс“ и много други. Дизел е активен и извън киното, като продуцент и сценарист, а също така е известен и като глас на различни видеоигри и анимационни филми.

Кристен Бел е американска актриса, родена на 18 юли 1980 година в САЩ. Тя е известна с ролите си в телевизионни сериали като „Всички мои деца“, „Греховете на бащата“, „Герои“, и особено като главна героиня в сериала „Вероника Марс“.  През 2008 г. Кристен Бел се появява в киното с главната роля в комедията „Забелязана в Ню Йорк“. Тя също така е известна с гласа си в анимационните филми „Рапунцел: Заплетената история“ и „Хладно сърце“. В последните години Бел е играла и във филми като „Невидимата стража“, „Бад мама“ и „Смешно момиче“.

Чейс Крофърд е американски актьор, роден на 18 юли 1985 година в САЩ. Той е известен с ролята си на Нейт Арчиболд III в сериала „Хемсър“ (2007-2012), където играе водеща роля до края на сериала. Крофърд също така е участвал във филми като „Кавалери на честта“ (2006), „Празникът на любовта“ (2013), и „Принцът и аз: Кралския бал“ (2018).

Елса Патаки е испанска актриса, родена на 18 юли 1976 година в Мадрид. Тя е известна с ролите си в различни испански и холивудски филми. Една от най-известните й роли е тази на Елена Невезе в сериала „Форс-мажоре“ (El Internado). Освен това, тя е участвала и във филми като „Фаст & Фюриъс 5“, „Фаст & Фюриъс 6“ и „Фаст & Фюриъс 7“, където играе ролята на Елена Невезе, любовница на Доминик Торето, изигран от Вин Дизел.

18 юли – факти, рожденици и празници
18 юли – факти, рожденици и празници

На 18 юли се отбелязват значими събития, свързани както с религиозната и културната история, така и с изявени личности. Свети мъченик Емилиан – почитан в Българската Православна Църква като образец на вярност и постоянство пред вярата. Рождението на Васил Левски – символ на българското национално освободително движение срещу османското владичество. Рожденици на 18 юли – изявени личности като Кръстю Лафазанов, Емил Данаилов Попов, Ивана Радкова Джеджева, Стела Енева, Юрий Асланов, Вин Дизел, Кристен Бел, Чейс Крофърд и Елса Патаки, които са допринесли значително за културата, изкуството, спорта и науката. Тези събития и личности обогатяват календара на 18 юли със значими културни, религиозни и исторически аспекти, които продължават да влияят на обществото и да вдъхновяват поколения.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagged , , ,
на горе