14 ноември е денят, в който почитаме паметта на Свети Апостол Филип, който е един от дванадесетте апостоли на Христос.
Житие на Свети Апостол Филип
Свети Апостол Филип бил роден край Галилейско море, в град Витсаида („град на риболовците”). Оттам били и други двама апостоли – Петър и Андрей. Още от малък Филип изучавал Свещеното писание и след възкръсването на Христос тръгнал да проповядва Божието слово в земите на Сирия и Мала Азия заедно със сестра си Мириам и с апостол Вартоломей.
В град Иерапол езичниците ги заловили и ги изправили пред съда с обвинение в магьосничество. Когато мъчителите им понечили да съблекат дрехите им, девицата Мириам се превърнала в огнен пламък. Когато апостолите били разпънати на кръст (Филип – с главата надолу) страшно земетресение разтърсило града. На мястото, на което била пролята кръвта на апостол Филип, израсла лозница като знак за вечното блаженство на светеца, загинал за своя небесен учител.
В народната традиция на българите за този празник са характерни магически обредни практики, наследени от езическата епоха. Наричат деня „Мратинците”, Мратиняк”, „Мрата” . Особено го тачат жените за да предпазят домашните птици от смъртоносната „кокоша болест”. Тя се причинявала от демоничен, невидим зъл дух, наричан „мрат”, „мратиняк”, който в народните представи приличал на черна кокошка със страшни, големи очи. Сутринта на този ден най-старата жена в къщата трябва да заколи черно пиле – „мратинче”.
Произходът на името Филип е гръцки. Името става много популярно по времето на Филип Македонски – оттогава днешен Пловдив се наричал Филипополис, в чест именно Филип Македонски.
Коледни заговезни
Днес са и Коледните заговезни или заговелки.
Така хората наричат деня преди Коледните пости – 14 ноември. Той е последният ден, в който избралите да постят по време на Коледните празници може да приемат блажна храна – т.е яде се месо, яйца, млечни продукти. Вярващите постят от 15 ноември до Бъдни вечер – 24 декември.
14 Ноември е последен ден в който, може да се яде месо. По българска традиция в нощта на Коледни заговезни, на трапезата се слага пиле с кисело зеле, тиквеник с повечко орехи и пълнени чушки с боб. След Коледните заговезни започват 40 дневни коледни пости, които свършват на Бъдни вечер. Постът се нарича Малка четиридесетница. Преди Коледа вярващите постят, за да се подготвят да посрещнат материализираното Божие слово – сина Исус Христос.
Забранява се яденето на месо, мляко, сирене, яйца, кашкавал (храни от животински произход). Олио и вино може да употребява без сряда и петък.
Защо е важен Свети апостол Филип?
Един от дванадесетте апостоли: Свети Апостол Филип е бил пряк ученик на Иисус Христос и е бил един от първите, които са последвали Спасителя.
Проповедник на Евангелието: След Възкресението на Христос, Филип се е посветил на разпространяването на християнската вяра, като е пътувал в различни краища и е проповядвал Евангелието.
Мъченическа смърт: Според преданието, Филип е загинал мъченически за своята вяра, като е бил разпнат с главата надолу.
Символ на вярата и предаността: Свети Апостол Филип е пример за безгранична вяра и преданост към Христос, за готовност да пожертва всичко в името на своите убеждения.
Защо почитаме паметта на Свети апостол Филип?
Почитането на Свети апостол Филип на 14 ноември е дълбоко вкоренена традиция в православната църква и има няколко причини за това:
Пример за вяра и преданост: Свети Апостол Филип е бил един от най-близките ученици на Иисус Христос. Неговият живот е бил посветен на проповядването на Евангелието и на разпространението на християнството. Неговото безгранично доверие в Бога и готовността му да пожертва всичко в името на вярата са вдъхновяващи за всички нас.
Мъченическа смърт: Свети Филип е загинал мъченически за своята вяра, което го превръща в символ на всички християни, които са страдали и са дали живота си за Христос.
Вдъхновение за християнския живот: Животът и делото на Свети Филип ни показват как да живеем един живот, посветен на Бога и на ближните. Той е пример за това как да преодолеем трудностите и да останем верни на своите убеждения.
Укрепване на вярата: Чрез почитането на Свети Филип ние се свързваме с богатата история на християнството и с традициите на нашите предци. Това ни помага да укрепим своята вяра и да се почувстваме част от общността на вярващите.
Памет за мъчениците: С почитането на Свети Филип ние почитаме всички мъченици за вярата, които са дали живота си за Христос.
Как се проявява това почитане?
Църковни служби: В този ден в храмовете се отслужват тържествени служби в чест на Свети Филип.
Имен ден: Хората с имена Филип, Фильо, Филка и Филипа празнуват имен ден.
Народни обичаи: В някои региони на България съществуват и различни народни обичаи, свързани с този ден.
Защо е важно да помним Свети апостол Филип?
В днешния свят, изпълнен с бързи промени и предизвикателства, е особено важно да си спомняме за житейския път на светите. Те са ни оставили ценни уроци за вяра, любов и надежда. Чрез почитането на Свети апостол Филип ние подхранваме духа си и се вдъхновяваме да живеем един по-добър живот.
Защо е важно да почитаме паметта на светците?
Почитането на паметта на светците е дълбоко вкоренена традиция в православната църква и има няколко важни причини за това:
1. Вдъхновение и пример за подражание:
Живот, посветен на Бога: Светците са живели животи, изцяло посветени на Бога и на изпълнението на Неговата воля. Те са превърнали вярата си в действие и са оставили ярки следи в историята на християнството.
Добродетели и подвизи: Те са проявявали изключителни добродетели като любов, смирение, търпение и самоотверженост. Техните подвизи ни вдъхновяват и ни показват, че и ние можем да постигнем духовни висоти.
Път към святостта: Житията на светците са като пътеводители, които ни показват как да се приближим до Бога и да постигнем святост в собствения си живот.
2. Молитвено застъпничество:
Свята връзка с Бога: Светците, след като са преминали земния си път, са се преселили в небесния свят и са в непрекъсната молитва към Бога.
Застъпничество за нас: Ние вярваме, че те се застъпват за нас пред Бога, като ни помагат в нашите нужди и ни измолват Божията благодат.
Укрепване на вярата: Молитвите към светците ни помагат да укрепим нашата вяра и да се чувстваме по-близо до Бога.
3. Памет за исторически личности:
Част от църковната история: Светците са били неразделна част от историята на църквата и са допринесли за нейното развитие.
Пазители на традициите: Чрез почитането на светците ние пазим жива паметта за тях и за традициите на нашата вяра.
4. Общност и единство:
Свързване с поколенията: Почитането на светците ни свързва с поколенията вярващи преди нас и ни прави част от една голяма духовна общност.
Укрепване на църковната общност: Съвместните молитви и празнувания в чест на светците укрепват връзките между членовете на църковната общност.
5. Източник на надежда и утеха:
В трудни моменти: В моменти на скръб и изпитания, обръщането към светците ни дава утеха и надежда.
Сила да преодолеем трудностите: Житейските истории на светците ни показват, че и ние можем да преодолеем трудностите с Божия помощ.
Важно е да подчертаем, че почитането на светците не означава да им се кланяме като на богове. Ние се обръщаме към тях с молитва и почитание, но винаги насочваме погледа си към Бога като първоизточник на всяка благодат.
Защо е важно да помним това?
Избягване на идолопоклонство: Почитането на светците не трябва да прераства в идолопоклонство.
Фокус върху Бога: Основният ни фокус трябва да бъде върху Бога, а не върху светците.
Правилно разбиране на християнската вяра: Правилното разбиране на почитането на светците е важно за запазването на чистотата на християнската вяра.
Почитането на паметта на светците е важна част от православната вяра. То ни вдъхновява, укрепва ни и ни помага да се приближим до Бога.
Как можем да почитаме паметта на светците?
Почитането на паметта на светците е важна част от православната вяра и може да се прояви по различни начини. Ето някои от най-често срещаните:
Участие в църковни служби
Празнуване на именни дни: Ако името ни е на светец, можем да отбележим този ден с посещение на църква, молитва и запалване на свещ.
Участие в празници: Да посещаваме храма на празниците, посветени на конкретни светци, и да участваме в богослуженията.
Молитва: Да се молим на светците за застъпничество пред Бога.
Лично почитане
Четене на жития на светци: Да се запознаваме с живота и делата на различните светци, за да се вдъхновяваме от техните примери.
Изучаване на иконографията: Да изучаваме иконите на светците и да се задълбочаваме в символите и посланията, които те носят.
Молитвени правила: Да включим в нашите молитвени правила молитви към конкретни светци, които ни са близки по дух.
В ежедневието
Подражание на добродетелите: Да се стремим да подражаваме на добродетелите на светците в нашия ежедневен живот.
Милостърствие: Да извършваме добри дела и да помагаме на нуждаещите се, както са правили светците.
Споделяне на вярата: Да споделяме вярата си с другите и да свидетелстваме за Христос.
В семейството и общността
Честване на семейни празници: Да отбелязваме именните дни на членовете на семейството, свързани със светци.
Участие в църковни събития: Да участваме в различни църковни събития и инициативи, свързани с почитането на светците.
Възпитание на децата: Да възпитаваме децата си в почит към светците и да им разказваме за техния живот и дела.
Днес е важно да почетем паметта на Свети Апостол Филип.