Всяка година на 17 Декември Православната църква чества паметта на Светият Пророк Даниил – вестител на Божията воля. Бог го призовал да служи на Истината и да предсказва съдбите на хората.
На този ден Имен ден празнуват, всичко които носят имената и производните: Даниил, Данил, Данaил, Даниел, Даниела, Данaилa, Дани, Дана, Данка
Светият пророк Даниил произхожда от царско семейство.
600 години преди раждането на Христос, Йерусалим бил превзет от вавилонския цар Навуходоносор. Храмът на Соломон бил разрушен, а много попаднали в плен. Сред тях бил съвсем младият Даниил.
По своята мъдрост той превъзхождал всички халдейски астролози и магьосници.
Господ дал мъдрост на младежа, дарбата на ясновидството и тълкуването на сънищата. Във Вавилон и в древния езически свят подобно „изкуство” се е възприемало за най-висшето и мистериозно знание.
По време на тълкуването на сън пророк Даниил обявил пред царя последователните царства и величието на последното Царство – Царството Божие: „Великият Бог даде на царя да знае какво ще стане след това. И този сън е истина! Небесният Бог ще издигне царство, което никога няма да бъде разрушено. Той ще разруши и унищожи всички кралства, но това ще остане вечно.“
Изминали повече от 30 години от първият сън на Навуходоносор и отново имал сън, който силно го уплашил. Когато пророк Даниил го чул, той бил дълбоко смутен: уважавал царя, но му пожелал всичко най-добро, защото научил каква горчива съдба беше предизвестена за краля.
Горделивият цар, опиянен от блясъка на своето царуване, забравил за предупреждението, дадено му от пророк Даниил. Той продължил да украсява столицата си и да се надига, а година по-късно го сполетяло тежко наказание, показано му в съня: той получил една от най-ужасните форми на психично заболяване.
Болестта на царят продължила 7 години и разумът се върнал, а той бил изпълнен с благодарност и чувство на смирение пред Всевишния Бог.
Така прославил Божието величие и сила!
Случило се невероятно събитие, което сериозно уплашило Валтасар: във въздуха се появила ръка, която написала неразбираеми за царя думи върху варовиковата стена. Само Даниил имал дарбата да разтълкува надписа. Преводът на словесната формула може би е звучал така:
„Изчислено, претеглено, разделено“.
По време на управлението на персийския цар Дарий, светият пророк Даниил заемал висок пост, заради своята честност. Лукавите хора го ненавиждали, че отказвал подкупи. Заради това цар Дарий издал указ, според който ако някой се поклони на друго божество освен него, той да бъде хвърлен в бърлогата на лъвовете.
Така Даниил бил хвърлен в рова, за да бъде разкъсан от гладните лъвове. Но Господ затворил устите им, а пророкът останал напълно невредим.
Придворните, които скроили заговора срещу пророка, били хвърлени при лъвовете, които веднага ги разкъсали.
Основното нещо в книгата на пророк Даниил не са историите за неговия живот, пълен с чудеса, а пророчества за края на времената. Това е единствената апокалиптична книга в Стария завет. Даниил посочил пророчества за съдбата на света, затова неговата книга може да се нарече философия на историята.
Арогантността не е ценна в очите на Бог и трябва да бъде сурово наказвана!
Даниил пророкувал за идването на Божият Син.
Даниил запазил вярата и националната си идентичност, въпреки всякакви изкушения – власт, богатство, чест.
Той се е превърнал в духовният авторитет, който подкрепя народа в трудни времена на изгнание.
Пророк Даниил починал в дълбока старост – той бил на повече от 90 години.