Лукът е растение, което издържа на студ и е подходящо за различни климатични региони. Важно е да се отбележи, че той е чувствителен към някои аспекти на температурата и влажността. Луковиците на лютивите сортове могат да издържат температури от -12 до -15 °C, докато младите растения могат да измръзнат при -2 до -6 °C. Топлинните изисквания се различават в различните фази от вегетацията, като оптималната температура за поникване на семената е между 22 и 25 °C.
Отглеждане на зеленчукови култури: Аспержи
Отглеждане на зеленчукови култури: Целина
Отглеждане на зеленчукови култури: зелен фасул
Отглеждане на зеленчукови култури: Чесън
Отглеждане на зеленчукови култури: Лук
Важно е и нивото на почвена влажност по време на поникване и началото на вегетацията, където недостигът на вода може да забави растежа и да влоши качеството на луковиците. Силното засушаване на почвата през май и юни, също може да спре растежа на растенията. Засаждането на лук рано през пролетта осигурява необходимото нарастване на листната маса, като трябва да се има предвид, че лукът не понася засенчване и не е подходящ за отглеждане като подкултура в овощната градина.
За успешно поникване на семената е важно да се поддържа влага в почвата и да се предотврати образуването на почвена кора. Засетите семена на лука обикновено поникват след 15-20 дни и през този период е важно да се избягва силното заплевяване. Лукът предпочита богати, влажни почви със слабо кисела или неутрална реакция. Подходящи предшественици са култури, които оставят почвата чиста от плевели и са били торени с оборски тор.
От хранителна гледна точка, лукът е източник на витамини и минерали като витамин C, витамини от група B, витамин К, калий, магнезий и фосфор. Засаждането на лук в градината представлява полезно и икономично решение, тъй като е лесен за отглеждане, предлага висока хранителна стойност и добавя вкус и аромат в различни ястия.