Мушкатото е силно популярно растение у нас. Наличието само на една саксия на перваза служи като отличен естествен дезинфектант и убива около невероятните 70 % от микробите.
Едва ли има дом, в който това красиво да не присъства? В наши дни това е добре познато ни многогодишно стайно растение от семейството на чудотворния здравец.

Отрицателни натрупвания в дома ви? Неутрализирайте ги чрез магическите свойства на копривата
Лечение на гастрит, язва, колит с невен
Чеснова вода за неповторим цъфтеж на мушкато и орхидея
Народни средства срещу листни въшки (15 доказани рецепти)
Мушкато – какво лекува? Кои части се използват в народната медицина!
Полезните свойства на мушкатото отдавна се използват от нашите баби. В много къщи, апартаменти и офиси често можете да видите това невероятно растение.
Листата на това стайно растение са концентрирани с лечебни етерични масла, сравними по своите свойства с фитонциди от лук или чесън, но с много по-приятен аромат.
Етеричното масло се извлича от листата, стъблата и цветовете на това популярно растение. Процесът става чрез хидродистилация, което има редица лечебни свойства и се използва в козметиката и парфюмерията. Ароматът му е отличен антидепресант, засилва възприятието, ободрява и зарежда с енергия.
Знаете ли защо Кралското мушкато се нарича така? Защото е помогнало на английският крал Чарлз I срещу безсънието.
Защо е полезно да седите близо до това ароматно растение на разстояние около половин метър и да дишате дълбоко, през носа, за около 15 минути? Тази процедура ще облекчи умората, а курс от 10 процедури ще помогне за борба с депресията.
Мушкато – химичен състав.
Листата на мушкатото съдържат:
= различни етерични масла;
= катрани;
= флавоноиди;
= танини;
= пектини;
= камед;
= гликозиди;
= дъбилни вещества;
= органични киселини;
= витамини;
= минерали (най—вече калций);
= въглехидрати;
= кумарини.
Според различни проучвания това растение съдържа до 500 различни компонента и има голяма биоактивност. В това растение е открито летливо вещество с приятна миризма — гераниол, притежаващо антимикробни свойства, използван при производството на козметични и парфюмерийни продукти.
Корените на мушкатото също съдържат феноли, а стъблата съдържат фенолни съединения, захароза, нишесте, хемицелулоза.
Мушкато – лечебни свойства.
Мушкатото има противовъзпалително, антивирусно, противогъбично, хемостатично, антипаразитно, антихелминтно, диуретично, подмладяващо, онкопротективно, стягащо, тонизиращо и деконгестантно действие. Понижава глюкозата, нормализира кръвното налягане, оказва положителен ефект върху хормоналния баланс, повишава либидото.
Това топлолюбиво растение се използва за лечение на следните заболявания:
= слаб имунитет;
= настинка и грип;
= УНГ заболявания;
= невралгия;
= депресия;
= главоболие;
= безсъние;
= камъни в бъбреците;
= някои гинекологични заболявания;
= подагра;
= гъбични лезии на ноктите;
= заболявания на устната кухина.
Мушкато – народна медицина + рецепти.
В народната медицина обикновено се използват листата на това невероятно стайно растение, както и ароматът, който излъчва цялото растение.
Знаете ли, че? Мушкатото дошло в Русия по времето на Екатерина Велика, като подарък от английският крал Джордж, през 1795 година.
# При безсъние:
Ароматът на мушкатото е отлично средство при безсъние. За нормализиране на съня се препоръчва да поставите няколко саксии с това растение в спалнята на перваза на прозореца. Също така можете да капнете 3-4 капки етерично масло в ароматната лампа преди лягане. Ако нямате, можете просто да разтриете капка масло по върховете на пръстите си и да вдишате аромата.
Нарежете лист от мушкато и го залейте с една чаша вряла вода. Оставете да настоява за 20 минути. Използвайте инфузията 2 пъти на ден по 100 мл. преди хранене.
# При зъбобол:
Листо от мушкато помага при зъбобол. Откъснете едно листо и леко го намачкайте в ръка, така че да пусне сок, а след това поставете близо до болния зъб.
# При отит:
При отит трябва да поставите откъснат лист мушкато в болното ухо. Първо, трябва леко да се намачка в ръцете, така че листът да пусне сок. Тази процедура облекчава болката и възпалението.
Ако сте склонни към отит, залейте две супени лъжици наситнени листа със 100 мл. олио, затворете плътно съдчето, оставете на тъмно място за десет дни и периодично разклащайте. След това прецедете и съхранявайте в хладилника. При необходимост капвайте по няколко капки в болното ухо, до 4 пъти на ден. Необходимо е предварително да затоплите капките.
# При запек:
Вземете 2 ч.л. нарязани листа от мушкато. Залейте ги с две чаши хладка преварена вода и оставете да настоява 8 ч. Консумирайте на малки глътки през целия ден.
# При повишено налягане:
Прие повишено налягане се препоръчва да се фиксира свеж лист от мушкато върху китката в зоната на пулса за около половин час с превръзка.
# При кожни заболявания.
При някои кожни заболявания (суха екзема, обрив, сърбеж) помага отвара от листа. Те се варят от пет до десет минути и след това се използват като компреси или лосиони върху засегнатата кожа.
Противопоказания при употреба на мушкато.
Колкото и да е полезно за човека мушкатото, то има и редица противопоказания: при бременност и кърмене; гастрит, язва на стомаха и дванадесетопръстника; тромбофлебит; алергии и индивидуална непоносимост.
Важно! Алергиите могат да се проявят под формата на оток, обрив, кашлица, хрема, пристъпи на задух, сълзене на очите и др. Когато се появят тези признаци, е по-добре незабавно да прекратите употребата и да се консултирате с лекар.
Моля, преди да започнете да се лекувате с мушкато, непременно се консултирате с лекуващият ви лекар, за да избегнете непредвидени усложнения.

