Всички музиканти знаят на някакво дълбоко, интуитивно ниво, че всеки тип музика има сила – може би особено за малки деца. И въпреки че повечето хора не се нуждаят от научни изследвания, за да докажат, че тя може да ни носи радост и да повдига настроението ни, има все повече доказателства, които показват колко важна е тя за когнитивното развитие в ранна детска възраст.
Музика – как тя влияе на мозъка на вашето дете?
Ранното развитие на мозъка е свързано изцяло с изграждане на връзки чрез принос от външния свят, а този тип изкуство осигурява богат и допълнителен източник на принос, докато младите мозъци се развиват.
Излагането на музика позволява на младите мозъци да се потопят в диапазона от ноти, тонове и думи, които ще използват по-късно, и по този начин да изградят невронни пътища, които могат да повлияят и подобрят когнитивните способности за цял живот.
Тя изгражда невронни пътища в целия мозък, но особено в corpus callosum, лента от тъкан, която свързва двете полукълба на мозъка. Това, смятат невролозите, носи цял набор от предимства, включително повишена способност за решаване на проблеми и по-голяма емоционална устойчивост.
Една от теориите е, че мелодията, особено възпроизвеждането й, укрепва връзката между слуха на детето и способността на мозъка да обработва звуци.
Тази способност за разпознаване на фината сложност може да се пренесе в други области и да подобри когнитивното представяне. След като детето е достатъчно голямо, за да прояви интерес, музикалните дейности и уроци могат да засилят тази способност и да помогнат да се гарантира, че тези ползи ще се пренесат в зряла възраст.
Защо изучаването й е важно за развитието на вашето дете?
Няма конкретна музика за детско развитие, която да направи децата ви по-умни, но има доказателства , че изучаването й има положителен ефект върху развитието на мозъка при децата. Всъщност децата могат да се насладят на много предимства на музикалното образование, ако участват от най-ранна възраст.
Ползи за развитието на детето:
Тя е важна в ранните години, тъй като влияе на интелигентността и емоциите на децата и им помага да развият своите умения, включително:
- Ранно езиково развитие
- Повишена способност за изучаване на чужди езици
- Подобрено настроение и емоционална регулация
- Физическа издръжливост
- Търпение и дисциплина
- Груба и фина моторика
- Способност за разпознаване на малки разлики между звуците (слухова дискриминация)
- Сътрудничество и междукултурно осъзнаване
- Подобрена памет и концентрация
- Самоувереност, самоуважение и себеизразяване
Почти няма аспект от човешкото познание и развитие, който да не може да бъде подобрен чрез слушане и учене да свири на музика.
Тези ползи продължават и в зряла възраст и дори в напреднала възраст, защото когато мозъкът изгради повече невронни пътища рано, този мозък е по-способен да запаметява нова информация и да устои на влошаването на паметта.
Кога детето ви трябва да започне да се учи да свири на инструмент?
Децата, които започват да учат инструмент преди 7-годишна възраст, изглежда имат по-голяма невропластичност (способността на мозъка да расте, променя се и дори да се лекува) през целия си живот. Това е само едно от многото ефекти на музика върху мозъка, от които те могат да се възползват за години напред.
Важно е обаче тези уроци да бъдат забавни. Децата учат най-добре чрез игра и трябва да експериментират с възможно най-много различни инструменти. Това е идеалното време да започнете да изучавате инструмент. Свиренето на какъвто и да е инструмент – независимо дали пиколо или пиано – изисква фини двигателни умения, добра координация око-ръка и силна връзка мозък-тяло.
Бебета, малки деца и музикално образование: Възраст 0–2
Бебетата се раждат музикални. Изглежда, че е заложено в човешкия мозък. Много малките деца обработват езика в част от мозъка, която се припокрива с езиковото развитие, което вероятно е причината излагането на музика да насърчи езиковото развитие.
През тези ранни месеци децата се учат да изживяват света и да се движат през него, разбирайки къде свършват и къде започва светът извън тях.
И така, защо е добре да пускаме мелодии на бебета и малки деца?
Повечето деца в тази възрастова група са предвербални, но това не означава, че мозъците им не се интересуват силно от езика. Мелодията може да успокои бебетата и малките деца, като същевременно дава възможност на мозъка им да работи със звуците, които по същество са суровините за езика.
- Помага им да развият речта си. Точно както бебетата бърборят, докато се опитват да научат думи, те могат да бърборят, което по същество тества способността им да възпроизвеждат мелодията, която се споделя с тях. Това бърборене помага на бебетата да тонизират мускулите, от които се нуждаят, за да говорят – и да пеят.
- Подобрява двигателните умения на бебета и малки деца. Мелодията стимулира сетивното изживяване на бебето и предоставя възможности за упражняване на двигателните му умения, като (например) се движи в ритъма. Подкрепяйки естествената връзка между малките деца и мелодия, родителите могат да положат основата за любов към музиката за цял живот – и множество когнитивни ползи.
- Мелодията може да засили връзките родител-дете. Друг прекрасен ефект на този вид изкуство върху мозъците на най-малките е този, който родителите споделят. Когато родителят пее или се движи в такт с мелодията с бебето, и двата мозъка освобождават окситоцин, свързващ хормон, който предлага усещане за мир и благополучие.
Ранно детско развитие: Възраст 2–6
Точно както при бебетата, мелодията може да помогне на прохождащите и малките деца да развият допълнително слуха си – способността им да обработват фини разграничения в звука.
Децата на възраст между 2 и 6 години все още виждат себе си като център на вселената, така че може да им е трудно да споделят играчки или да играят съвместни игри. Това е друг начин, по който мелодията наистина може да стимулира развитието. Създаването на звучност и мелодия заедно – като пеете една и съща песен, например, или използвате ударни инструменти, за да поддържате време – е форма на паралелна игра.
В ранните години е важна поради следните причини:
- Тя може да помогне на децата да се научат да си сътрудничат. Децата могат да си сътрудничат, без да е необходимо да споделят или да се редуват, нещо, което им е трудно да научат. В по-стария край на този етап на развитие родителите и учителите могат да използват песни за повикване и отговор, за да насърчат реда.
- Свиренето на инструмент може да подобри способността на мозъка на вашето дете да расте. Децата в предучилищна възраст все още са изумени от звуците, които могат да издават, така че са нетърпеливи да пеят (или викат) и да композират музика. Това е страхотно време да изложите децата на голямо разнообразие от музикални стилове и дейности.
Как децата се възползват от музикалното образование: Възраст 7–11
Ефектите на музика върху ранното детско развитие продължават до фазата, когато децата в училищна възраст започват да овладяват логическото и математическото мислене.
- Музиката учи децата на екипни умения. Децата, участващи в група (като училищен оркестър, местен хор, струнен квартет или рок група), научават толкова много за работата в екип, колкото и тези, които спортуват.
- Подобрява тяхното слушане, око-ръка и фини двигателни умения. Децата също продължават да се възползват от практикуването на координация око-ръка и фини двигателни умения. Младите музиканти развиват по-голяма способност да избират думи в шумна среда, което може да подобри способността им да запомнят казаното от учителя в претъпкана класна стая и да подобри академичното представяне.)
- Децата в тази възрастова група обичат да решават пъзели, да видят как частите на нещо могат да съставят едно цяло. Това означава, че е вероятно да им хареса да учат хармонии или да работят в малки музикални ансамбли, където всеки инструмент има различна роля.
Ефектите на музиката върху мозъка на подрастващите: на възраст над 12 години
Ползите от музиката върху детското развитие се простират и в тийнейджърските години, а може би дори и в зряла възраст. Проучване на Института за биологични изследвания Salk предполага, че мозъците на учениците, които са започнали да участват в музикална програма през гимназиалните си години, са се развили по-бързо. Тези предимства могат също така да подобрят езиковите им умения, способността за вземане на тестове и дори саморегулирането.
По време на този етап от живота тийнейджърите могат да се възползват от изучаването на музикална теория, защото са подготвени да възприемат напълно абстрактни концепции. Освен това, от този момент нататък и през зрелостта когнитивното развитие е свързано с натрупването на знания. Тийнейджърите музиканти могат да започнат да изграждат репертоар от песни, които могат да свирят без допълнителна подготовка.
На социално ниво тийнейджърите използват мелодията, за да се свържат помежду си във време, когато приятелите са важни и емоциите са нагорещени. Тийнейджърите, които свирят в групи или банди, не само създават приятелства с връстниците си, но и се учат да запазват хладнокръвие по време на преговори и да се слушат внимателно един друг – защото това е единственият начин да се прави вид изкуство.
Тийнейджърите също използват музика, за да се разграничат от родителите си. Това осигурява безопасен и продуктивен начин за тийнейджърите да притежават и развиват своята индивидуална идентичност.
Готови ли сте да дадете най-доброто на вашето дете?
Музиката не е просто изкуство – тя е магия, която отваря вратите към безкраен свят на възможности, въображение и интелектуално развитие. Науката е категорична: музикалното образование подобрява паметта, концентрацията и аналитичното мислене, като същевременно развива емоционалната интелигентност и социалните умения на децата. Всеки акорд, всяка нота стимулира мозъка, изграждайки нови невронни връзки, които подобряват уменията за решаване на проблеми, математическото мислене и езиковите способности. Децата, които изучават музика, не само че се справят по-добре в училище, но и растат с по-дълбоко чувство за дисциплина, търпение и креативност. Представете си сиянието в очите им, когато за първи път изсвирят любима мелодия, гордостта, която изпитват, когато постигнат нещо с усилия и постоянство. Музиката ги учи на устременост, да не се отказват при трудности и да изразяват себе си по начини, които думите не могат да опишат. А най-хубавото? Този подарък остава за цял живот – защото музиката не е просто знание, тя е душа, тя е вдъхновение, тя е безкрайно пътешествие към себепознание и красота. Дайте на детето си този безценен дар – светът му ще бъде по-богат, по-цветен и по-вдъхновяващ!
Музиката е дар, който трае цял живот – тя развива ума, обогатява душата и вдъхновява сърцето! Ако искате детето ви да расте с въображение, концентрация и любов към знанието, музикалното образование е един от най-красивите пътища към неговото когнитивно развитие. Абонирайте се за бюлетина на списание HappyWoman.bg и получавайте още вдъхновяващи съвети директно в пощата си – защото всяко дете заслужава шанс да разгърне потенциала си чрез силата на музиката! А защо не зарадвате малчугана си с красив и стойностен подарък от HappyMarket.bg? Вдъхновете го да мечтае, да твори и да расте с хармония в сърцето!