Класическите приказки често отвеждат хората в сладката алея на спомените на тяхното детство. Спомените за побеждаването на магията, драконите и злото никога не пропускат да предизвикат усмивка на лицата ни. Четенето или слушането на класически приказки може да помогне на родителите да изградят по-добра връзка с децата си и да подхранват тяхната креативност.
Така че, ако търсите най-добрите приказки за лека нощ за вашите деца, списание HappyWoman със сигурност ще ви помогне. Нека разгледаме един завладяващ и вечен списък с приказки за деца, които могат да внесат много цветове и цъфтеж в детството на вашето дете.
„ Ако искате децата ви да бъдат умни, четете им приказки. Ако искате да бъдат по-умни, четете им повече приказки . – Алберт Айнщайн.
Ето кои са най-добрите и вечни приказки за деца
Пепеляшка
За кого е подходяща тази приказка: Възраст 3-8
Автор на приказката: Братя Грим
Време за четене: 10 минути
Пепеляшка е една от най-популярните приказки на всички времена. Историята и остава класика за всички времена и ще остане същата и за бъдещите поколения.
Пепеляшка е млада жена, която живееше със злата си мащеха и доведените си сестри. Благодарение на стъклената си пантофка тя намери своя принц и избяга от трудния си живот.
Историята на Пепеляшка е адаптирана в много вариации в историята. Популярната версия на Пепеляшка, е написана от Братът Грим, през 1812 г. През 2021 г. Дисни пусна нов филм за Пепеляшка с модерна визия.
Поука на приказката: Тази история разказва на децата как никога не трябва да спират да мечтаят въпреки всички трудности, които им поднася животът.
Красавицата и звяра
За кого е подходяща приказката: Възраст 4-9
Автор на приказката: Габриела-Сюзан Барбо дьо Вилньов
Време за четене: 15 минути
Красавицата и звярът е една от най-добрите приказки, която прославя истинска кралска особа. В историята един разглезен принц се превръща в звяр и затваря красива млада дама на име Бел. Едва когато се научава да обича Бел, той отново става принц.
Предполага се, че тази приказка е вдъхновена от реална двойка, живяла във Франция през 1500 г. Мъжът имал заболяване, наречено хипертрихоза. Това състояние причинява необичаен растеж на космите по тялото.
Така той е бил наречен див човек и е държан дълго време в клетка. При изненадващ обрат на събитията той се жени за дъщеря на кралски придворен слуга и те имат 7 деца.
Поука на приказката: Трябва да ценим вътрешните характеристики като доброта пред други външни или физически качества.
Рапунцел
За кого е подходяща приказката: Възраст 4-8
Автор на приказката: Братя Грим
Време за четене: 10 минути
Рапунцел е едно от най-добрите допълнения към всеки списък с приказки. Историята показва как бедна двойка губи дъщеря си Рапунцел, когато откраднаха плодове от градината на съседа си. Той също така се фокусира върху това как ангелският глас на Рапунцел я събира отново с нейния любим.
Поука на приказката: Тази история дава две смели послания, които човек никога не трябва да краде и злото никога не побеждава.
Снежанка и седемте джуджета
За кого е подходяща приказката: Възраст 3-8
Автор на приказката: Братя Грим
Време за четене: 12 минути
Снежанка е млада принцеса и се характеризира с присъщата си доброта и чиста красота. В историята една зла кралица прекарва целия си живот, завиждайки на красотата на Снежанка.
Но в крайна сметка Снежанка намира своето щастие като се омъжва за принца. За разлика от това, злата кралица губи мира си и води нещастен живот, докато преследва безсмислена физическа красота.
Поука на приказката: Тази история има проницателен морал – ако сте обсебени от физическата красота, губите спокойствието си по пътя. Историята също насърчава децата да бъдат мили като Снежанка.
Червената шапчица
За кого е подходяща приказката: Възраст 3-8
Автор на приказката: Шарл Перо, Братя Грим (вариации)
Време за четене: 8 минути
Една непокорна девойка наречена червена шапчица тръгва сама да посети баба си с инструкции никога да не се отклонява от горската пътека. Но тя не се подчинява на инструкциите и привлича вниманието на лошия вълк.
Сега какво ще се случи след това зависи от версията, която четете. Във версията на Шарл Перо Червената шапчица бива погълната от вълка. Въпреки това, в Европа, Северна Америка и много други истории и вариации, тя е била спасена от качулката си или човек с брадва.
Поука на приказката: Тази приказка има за цел да научи децата да следват указанията и да изразят своята смелост в момент на нужда.
Джак и бобеното стъбло
За кого е подходяща приказката: Възраст 4-9
Автор на приказката: Английска народна приказка (първоначално устнапи с различни адаптации)
Време за четене: 10 минути
Джак нарушава правилата и обича да се шегува. Веднъж той разменил семейна крава за няколко вълшебни зърна с надеждата да се изкачи по бобеното стъбло и да стигне до замъка на великана, за да открадне магическите му притежания.
Тази история ще ви помогне да научите вашите малки палавници, че колкото и да сте смели, никога не трябва да прекрачвате определени граници в живота.
Поука на приказката: Историята показва, че безсмъртната алчност за повече ще ви отнеме това, което вече имате в живота си.
Спящата красавица
За кого е подходяща приказката: Възраст 3-8
Автор на приказката: Шарл Перо, Братя Грим (вариации)
Време за четене: 12 минути
Спящата красавица е малко подобна на Снежанка. Историята се върти около Спящата красавица, която е прокълната от зла фея. Красавицата прекарва цялото си детство в сън, но на 16-ия й рожден ден нейният чаровен принц я намира и я събужда след години сън.
Подобно на други приказки, има и различни интерпретации на Спящата красавица. Въпреки това, Maleficent на Disney през 2014 г. постигна най-голям успех.
Поука на приказката: Историята показва, че израстването има своите препятствия, но в крайна сметка любовта побеждава всичко.
Котаракът в чизми
За кого е подходяща приказката: Възраст 4-9
Автор на приказката: Шарл Перо
Време за четене: 10 минути
Ако искате да отгледате малко животно помощник, това е идеалната история за вас. Котаракът е смел измамник, който се маскира като слуга на благородник. Неговата тактика му носи слава, богатство и съпруга в ранна възраст.
Ботушите в тази приказка символизират богатството и мъдростта. Историята се развива през 16 век, когато хората са били боси. Така че да имаш ботуши по това време е важен знак за богатство.
Поука на приказката: Моралът на историята е прост – вашата мъдрост може да ви помогне да спечелите богатство.
Хензел и Гретел
За кого е подходяща приказката: Възраст 4-8
Автор на приказката: Братя Грим
Време за четене: 15 минути
Тази приказка говори за глада на сърцето и стомаха. Хензел и Гретел са изоставени от мащехата си в гората. И двете деца не могат да устоят да изядат истинска джинджифилова къщичка от глад. Но те биват хванати от вещица-канибал, която живее там.
Накрая бутат вещицата в огнената пещ, за да избягат.
Поука на приказката: Тази история ще научи децата ви колко са щастливи да имат храна в чиниите си. Това ще им помогне да бъдат благодарни в живота!
Жабокът принц
За кого е подходяща приказката: Възраст 3-8
Автор на приказката: Братя Грим
Време за четене: 8 минути
В тази история една жаба помага на принцеса да намери златната си топка в езерото и след това я кани да живее в замъка. Тогава жабата се превръща в принц. Сюжетът на Жаба принц е доста подобен на Красавицата и звяра.
Поука на приказката: Историята учи, че е важно да ценим добротата пред физическата красота. Освен това се опитва да предаде колко е важно да спазваме обещанията си.
Ползи от четенето на приказки на вашите малки
Чудите ли се как вечните класически приказки могат да бъдат от полза за вашето дете в тази дигитална ера? Е, колкото и стари да са приказките, те винаги могат да направят детството на вашето дете щастливо и запомнящо се.
Независимо дали става въпрос за Братя Грим или за Жан-Мари Лепринс дьо Бомон, всички класически вълшебни истории могат да бъдат от полза за вашето дете по няколко начина:
Ранно развитие
Разказването на истории играе важна роля в развитието на детето. Това е така, защото 95% от човешкия мозък се развива до шестгодишна възраст. Следователно четенето или слушането на приказки може да развие въображение и грамотност на вашето дете.
Вашето дете може да се включи в страната на фантазиите и да се научи да различава света на фантазиите от реалния свят. Те могат да се научат да изразяват своите мисли и идеи по-добре. Някои проучвания дори показват, че разказването на истории помага за подобряване на речниковия запас и увереността на децата.
Развива умения за решаване на проблеми
Чрез историите децата могат да се научат как да се справят с определени проблеми. Историята на Пепеляшка се вписва идеално в този контекст. Разказва как една млада жена избягва трудния си живот въпреки жестокостите на злата си мащеха и доведените сестри.
Историите позволяват на хората да влязат в обувките на героя и да научат как могат лесно да преодоляват проблемите и да представят на децата интерактивен метод на учене.
Изгражда вяра в доброто
Децата се свързват по-добре с героите в историите. Това им помага да се учат от житейските истории на любимите си герои. Историите могат да покажат на децата как да вярват в доброто сред проблеми и тревоги.
Например Красавицата и звярът описва как егоизмът може да превърне един принц в звяр. Освен това показва как красотата и добротата могат отново да превърнат звяра в принц.
Помага за разбиране на културната грамотност
Приказките могат да внесат културни нотки в живота на вашето дете. Днес има различни версии на истории, които могат да помогнат на вашите деца да взаимодействат с различни култури.
Укрепва емоционалната устойчивост
Класическите приказки показват, че животът не е идеален. Децата откриват, че лошите неща се случват на всеки. Но ако сте емоционално устойчиви, можете да преодолеете всички предизвикателства.
Това помага на децата да останат силни в трудни времена и винаги да вярват в богатството на живота въпреки трудностите.
Стимулира въображението
Излагането на вашето дете на света на фантазията може да стимулира въображението му. Може да се учудите да видите как децата могат да завъртят традиционните истории и да ги интерпретират в нещо съвсем различно.
Например Хавайският университет проведе проучване, за да оцени положителното въздействие на приказките върху децата. В проучването изследователите изложиха децата на различни класически истории, за да разберат тяхното въздействие.
Интересното е, че след като слуша Червената шапчица, седемгодишно момче нарисува вълка до размера на мравка. Той използва въображението си, за да създаде забавна интерпретация на лошия вълк и да покаже своята смелост.
Така че, когато представяте история на детето си, вие му давате възможност да мисли и да си представя различни сценарии.
Преподава морални уроци
Всяка приказка е свързана с морален урок. Приказките често ни оставят със силно послание, независимо дали е да сме добри или да вярваме в любовта или приятелството.
Може да ви е трудно да накарате малкото си дете да разбере къде се крие разликата между доброто и лошото.
Но истории като „Новите дрехи на императора“ могат по-добре да покажат на децата ви последствията от това да се убедите, че нещо е вярно, когато не е.
Помага на родителите да се свържат с децата си
Чрез класическите приказки родителите могат да се свържат с децата си по много начин. Те могат да преживеят спомените си от детството с децата си и да създадат нови спомени.
Учете, мотивирайте и стимулирайте въображението с игри
Можете да забравите всичко в живота си, но никога не можете да забравите всички класически приказки, които сте слушали в детството си. Замисляли ли сте се защо?
Това е главно защото историите улавят интереса ни по много по-добър начин. И след като научим нещо с интерес, ние сме склонни да не забравяме тази информация.
Кое е подходящото време да четете приказки на детето си?
Няма определено време за четене на приказки на децата ви. Повечето родители обаче предпочитат да четат приказки преди лягане. Но можете да ги прочетете на детето си по всяко време, веднага щом навърши две години.
Има ли истина в приказките?
Приказките се предават от много поколения и култури. Днес обаче няма солиден източник, откъдето идват тези приказки, но те са вдъхновени отнякъде. Така че можем да кажем, че някои приказки са адаптации на събития от реалния живот.
Как приказките влияят на детското развитие?
Когато децата слушат често приказки, това въздейства на въображението им и им помага да мислят за нови неща. Приказките въздействат върху емоционалното, физическото и умственото развитие на детето.
Всички ли приказки имат поука?
Да! Приказките са написани, за да научат децата на урок чрез интересни герои и сюжет.