Чудили ли сте се как да почистите вашия кожен диван? Кожените мебели имат чар, неподвластен на времето и затова са предпочитан избор от много семейства. Все повече хора обаче залагат на светли кожени дивани, а това предполага и по-голям ангажимент откъм чистене и поддръжка.
Коженият диван с гладка кожа, за разлика от текстилната тапицерия, не абсорбира мръсотията толкова много. Достатъчно е да го избършете с влажна кърпа – и вече е блестящ, чист, мек, като нов. Всъщност сложността на грижата за естествената кожа е, че тя е много порест материал, чиято повърхност също е покрита с малки пукнатини. Именно порите и пукнатините правят кожата и й придават чара, заради който обичаме този скъп материал.
Но всеки ден във всички тези микродупки се запушва прах, фини боклуци, свалени от пода, трохи от храна и т.н. Всичко това пада върху тапицерията и първо надраска повърхността й, а след това се запушва в порите. В резултат на това цвета на дивана става избелял и непривлекателен поради микродраскотини и събран прах.
За да избегнете подобно развитие на събитията е просто – просто трябва редовно (поне веднъж на всеки 2 седмици) да почиствате кожения диван от прах. Изберете който и да е удобен метод!
Ако ви предстои ремонт на вашето жилище – потърсете нашите партньори от Диас Билд! Гаранция за качество и стил!
Интериорен дизайн за спалня с пастелни цветове
5 златни правила за обновяване на дома
Как да направите акцентна стена в дома
Как да почистите кожен диван в 4 лесни стъпки
Прахосмукачка
Сух парцал
Мокро почистване
Хидратация
Прахосмукачка
Това е елементарен и лесно достъпен начин за почистване на кожен диван. По-добре е, ако в комплекта за вашата прахосмукачка има накрайник за четка. Той нежно ще се плъзга по повърхността на кожата, без да я надраска. Вземете прахосмукачка върху всички повърхности на дивана и обърнете специално внимание на всички кухини.
Празнините между подлакътниците и седалката между седалката и облегалката – всички трябва да бъдат внимателно почистени. Ако диванът е облицован с декоративна замазка – почистете с прахосмукачка около всеки бутон.
Сух парцал
При липса на прахосмукачка можете да използвате сух парцал, гъба или специална бъркалка и просто да изтръскате праха от вашия кожен диван. Но трябва да разберете, че от такова почистване не премахвате праха, а само го вдигате във въздуха и след известно време той отново ще се утаи върху повърхността на мебелите.
Следователно този вариант на грижа е възможен, но почти безполезен. По-добре е да извършвате мокро почистване.
Мокро почистване
Тук не се нуждаем от специални инструменти. Парцал и чиста вода са всичко, от което се нуждаете. Невъзможно е обилно напояване на кожения диван, затова изстискваме добре парцала. Трябва да е малко мокро – буквално така, че прах и малки отпадъци да полепнат по него. Избършете добре вашия кожен диван, като отново потопите ръката си с парцал във всички отвори, за да съберете прах отвсякъде. За да придадете блясък на кожата, можете да намокрите парцал в слаб разтвор на лимон и да избършете дивана с него.
Полезно е да завършите всяко почистване на кожен диван, като го натъркате с козметичен вазелин.
Нанесете вазелин толкова тънък, колкото върху цялата повърхност.
Втрийте добре в кожата.
Ще го импрегнира, ще омекоти, ще придаде блясък. И което е особено хубаво – за известно време ще създаде вид защитна бариера, която не позволява на мръсотията да премине в порите и пукнатините на кожата.
Така че – диванът ще остане чист по-дълго. За тези цели можете да използвате специални инструменти, които се продават в магазините за битова химия. Това могат да бъдат мехлеми, спрейове и други разновидности.
Хидратирайте кожата
Ако се пренебрегне тази стъпка, изкуствената кожа на вашия кожен диван ще изсъхне и ще се напука. Дори и да сте съумели да предпазите дивана от пряка слънчева светлина, пак трябва да го овлажнявате с балсам за винил, за да предотвратите пукнатини.
С тези лесни стъпки ще изчистите вашия диван бързо и безпроблемно. Защото знаем, че дивана заслужава грижи.