Лечебните сили на живовляка
Добра форма

Лечебните сили на живовляка

Какви са лечебните сили на живовляка? В тази статия ще ви представим живовлякът, неговите лечебни сили и свойства, противопоказания, рецепти и тайни.

Скъпи Приятели, продължаваме да ви запознаваме с уникалните лечебни растения и методите на приложение в народната медицина.

Фантастичната ЛЕЧЕБНА сила на ГЛУХАРЧЕТО (Рецепти от народната медицина) 

ТУЧЕНИЦА-вълшебната БИЛКА, която помага при много заболявания 

Изключителните ползи от копривата (Част 2) – Народна медицина 

ДАФИНОВИЯТ ЛИСТ ПОМАГА ПРИ БЕЗСЪНИЕ, ХИПЕРТОНИЯ, ГРИП И ВИРУСНИ ИНФЕКЦИИ 

Алоето и неговите вълшебни ползи 

Какви са лечебните сили на живовлякът?

Нашите предци са използвали живовляк, не само под формата на лекарство, но и за кулинарни цели. В наши дни в далечният Изток и в регионите на Кавказките планини от него се приготвят вълшебни супи и други невероятни вкусни ястия.

В допълнение към кулинарните качества, живовлякът има много лечебни свойства. Растението е истински склад на активни компоненти, които влияят благотворно на тялото.

Списъкът на лечебните му свойства е безкрайно дълъг.

Живовлякът има бактерицидни и лечебни свойства върху раните, поради което се използва външно при лечението на кожни заболявания – от алергичен обрив до гнойни циреи.

Поради високото съдържание на аскорбинова киселина и гликозиди, растението помага като отхрачващо средство – използва се при суха кашлица. В традиционната медицина се използват няколко лекарства на базата на живовляк, които се предписват при туберкулоза, бронхит, магарешка кашлица и астма.

Сухите листа се използват в комбинация с други билки за подобряване на устойчивостта на организма при настинки.

Големият живовляк се използва при пептична язва на стомаха и червата.

Възпалителните процеси в бъбреците и пикочния мехур също могат да бъдат елиминирани с помощта на това растение.

Друго свойство на живовлякът-под формата на алкохолен екстракт или тинктура, той е в състояние ефективно да понижи кръвното налягане.

Има благоприятен ефект върху нервната и вегетативната система, показан като успокоително средство без да предизвиква сънливост.

Живовлякът регулира апетита и активира производството на ензими за по-ефективно храносмилане.

Противопоказания!!!

Лечението с живовляк изключително рядко води до някои нежелани реакции. Но, все пак, не трябва да забравяте за предпазните мерки и най-важното, не забравяйте да изключите наличието на противопоказания.

Това са: склонност към алергични реакции, индивидуална непоносимост към растението и елементите, които се съдържат в него.

Повишена киселинност, прекомерна секреция на стомашен сок.

Склонност към образуване на кръвни съсиреци, повишен брой тромбоцити в кръвта.

Моля обърнете внимание! Независимо, че нямате от горепосочените противопоказания, но имате някакви заболявания и приемате лекарства за тях, е задължително да обсъдите с лекаря възможността за употреба на живоляк.

Събиране и съхранение.

Сокът е най-ценният компонент, който може да се използва веднага, както и да се събира за бъдеща употреба. Използвайте всички части на растението за сок, с изключение на коренището. Листата, съцветията се нарязват, измиват или заливат с вряла вода и след това се смилат с месомелачка. Получената каша трябва да се остави да престои малко (около 10-15 минути) и след това изцедете сока с марля. Сокът трябва да се събере и затвори в стерилни бутилки. Стерилизирайте за капачката. Може да се съхранява в хладилник за 2 месеца.

Листата на живовляка се събират след приключване фазата на цъфтеж. Отрежете листата при сухо време, не се измиват, а веднага се сушат върху кърпа, разстлана в стаята.

Семената се събират, когато са напълно узрели, отделят се от люспите, изсушават се и се съхраняват отделно на проветриво място.

Средно срокът на годност на сухите суровини е около 1,5 – 2 години, но само ако правилата за съхранение са напълно спазени. За да се поддържа постоянно качество на суровините, в помещението не трябва да има остри миризми и влажност, при температура на въздуха в рамките на 18°-25° градуса.

Рецепти и начини на приложение.

Живовлякът е известен със своята ефективност при лечението на заболявания, а на изток започна активно да се използва при разработването на нови лекарства.

# Живовляк при гастрит и язва.

Най–често срещаният начин за използване на това растение е лечението на гастрит и стомашна язва. Можете да се лекувате по различни начини и да изберете този, който е най-подходящ.

Най–лесното нещо, което можете да направите, е да запарите чаена лъжичка сухи листа с вряла вода (1 чаша). Трябва да си приготвяте настойка и да я пиете преди всяко хранене. Курсът на лечение с такава инфузия е 21-30 дни. След това трябва да направите почивка.

Пресен сок. Той е много ефективен за заздравяване на стомашни и чревни язви. Вземете супена лъжица сок 30 минути преди хранене. Курсът продължава 1 месец.

ВАЖНО! НЕ използвайте живовляк, ако гастритът е придружен от силно повишена киселинност. В такива случаи това растение не може да се използва, защото допълнително ще стимулира производството на стомашен сок и солна киселина. В резултат на това, здравето ви може да се влоши.

# Живовляк за кожата.

Както бе споменато по-горе, живовлякът има невероятна способност да лекува рани, да облекчава възпалението и да ускорява процесите на регенерация на клетките.

Класическата рецепта за инфузия на кожата се приготвя от супена лъжица сухи листа и чаша вряла вода. Почистете с тази вода засегнатите участъци – от обрив, язви или ожулвания.

Сокът от живовляк се използва и за почистване на кожни язви, акне, обриви и ожулвания. За да се засили ефектът, особено в тежки случаи, през нощта се прави компрес от пресен сок.

За ежедневна употреба е много полезно да използвате мехлем, който може да си приготвите в домашни условия.

Необходимо е да вземете сухи, прахообразни листа, да ги смесите с малко количество зехтин и аптечен вазелин. Важно е мехлемът да е гъст и хомогенен. Съхранявайте в хладилник, в запечатан съд, не повече от 30 дни. Мехлемът се прилага ежедневно директно върху кожата или под превръзката за кървящи язви, рани и циреи.

# Живовляк при настинки.

За лечение на настинки използването на живовляк в различни форми е много ефективно.

При възпалено гърло: прави се запарка от билката, с получената течност се прави гаргара, на всеки 2 часа. След 1-2 дни възпалението ще отшуми.

Можете да си приготвите чай против простуда, който укрепва имунната система и облекчава възпалението. Вземете равни части суха липа, малинови листа, живовляк. Запарете сместа с вряла вода, настоявайте и след това прецедете. Пийте с мед.

# Живовляк при кашлица.

За лечение на суха и мъчителна кашлица се използва живовляк като отхрачващо средство. Можете да използвате растението по няколко начина.

Пригответе отвара от всички части на растението, с изключение на корените. Наситнете, сварете 2 супени лъжици суровина в 0,5 л. вода и пийте по 100 мл./3 пъти на ден.

Инхалациите от живовляк са не по-малко ефективни за лечение на суха кашлица. Необходимо е да сварите в 200 мл. вода 1 с.л. суха маса, в тенджера с широко дъно и след това да вдишвате 10-15 минути от парата. Инхалацията трябва да се прави два пъти на ден, а след това не излизайте няколко часа навън.

# Живовляк при астма.

За облекчаване на пристъп на задух и дългосрочно лечение се използва инфузия, приготвена от листа на живовляк.

За да облекчите бързо атаката на задушаване, трябва да сварите 1 с.л. продукт в 200 мл. вода за 2-3 минути и да прецедите. Можете да пиете веднага щом се охлади малко.

За дългосрочно лечение 2 с.л. суровина се поставят в 0,5 л. вряла вода и се варят 10 минути. Пийте 3 пъти на ден по 100 мл.

# Живовляк за бъбреците и пикочния мехур.

Използването на средства от живовляк трябва да бъде внимателно за тези хора, които страдат от уролитиаза, тъй като растението има диуретичен ефект.

При цистит: пийте 3 пъти на ден по 1 чаша инфузия – 2 с.л. на 1 литър вода.

# Живовляк за понижаване на кръвното налягане.

За нормализиране на кръвното налягане се използва алкохолна тинктура. 2 с.л. сухи суровини трябва да се залеят с 100 мл. чист медицински алкохол и да се остави на тъмно място, в продължение на 14-20 дни. След което се прецежда и съхранява в хладилник. При повишено налягане се взема по 1 с.л. от тинктурата.

# Живовляк за апетит и добро храносмилане.

Растението се прилага успешно за подобряване на апетита и възстановяване на храносмилателната система. В случая се консумира под формата на пресен сок – 1 ч.л., около 30-40 минути преди хранене.

Tagged , , , , , , , , , , , , , ,
на горе