Никой не иска да става враг на своето дете.Изглежда ли, че в семейството ви се води война – вие от едната страна и децата ви от другата? Много родители имат чувството, че живеят в средата на бойна зона и че във всеки един момент могат да стъпят на мина.
Може би имате тийнейджър, който е неуважителен и ви казва груби и обидни неща. Може би имате дете, което няма да спре да ви тормози и да се кара с вас, когато поставяте ограничения. Може би вашият предтийнейджър настоява да имате последната дума за всичко и ви унижава през цялото време.
Или може да се окаже, че вие, като много родители, чувствате, че децата ви се държат правомерно и неблагодарно и се възползват от вас – и това ви подлудява. За съжаление, въпреки че учениците могат да бъдат необосновано емоционално реагиращи на родителски съвети, да си добър родител на последна година може да означава да приемеш това спокойно.
Това означава, че понякога оказването на подкрепа може да означава угаждане на свръхчувствителността и възприемане на тактически подход при предоставянето на съвети и информация.
Тактическият подход е както за „не трябва“, така и за „добре“. Понякога да знаеш какво да не казваш е също толкова важно, колкото и правилните неща да кажеш. Ето защо тази статия разглежда поведенията, които трябва да се избягват, и техниките, които могат да се използват за укрепване на добрите навици за учене и страхотни резултати.
Как да помогнем на детето си да създаде приятелства?
Как да научим детето да защитава собствените си граници и да уважава другите?
Kак да не станеш враг на собственото си дете
Не бъди полицай
Има широк набор от притеснения, които родителите имат през последната година на гимназията на детето си, но един остава най-популярният; „Детето ми прави ли достатъчно“. Това безпокойство е широко разпространено, защото е основателно. Въпреки основателността си, изразяването на тази загриженост пред децата ви може да бъде отчуждаващо.
Следват примери за три риторични въпроса, зададени ми от моите родители през 12-та година, нито един от които не ми даде допълнителна мотивация или стимул:
„Мислиш ли, че учиш достатъчно?“
„Мислите ли, че наистина имате нужда от още една учебна почивка?“
„Мисля, че може би трябва да отмените някои от дейностите си. Това приятели 18-ти наистина ли е необходимо? Училището е за приоритизиране. Разберете какво е важно за вас.“
Как да го поправите: Работа в екип
Не бой се! Има начин да прецените способността на детето си да управлява времето си, без да се налага. Ключът тук е комуникацията и сътрудничеството, за да не се превърнете в негов враг.
Със сигурност е много важно да правите „проверка“ на децата си от време на време, за да сте сигурни, че те изпълняват своите цели и срокове. Открих обаче, че когато работех с родителите си отрано, можех да избегна чувството, че съм под микроскоп. Два месеца преди изпитите ми седнахме за 20 минути и съставихме „график за обучение“. Оперативната дума тук е „ние“.
Направете живота по-лесен, а не по-труден: месеци на изпити с намалени домакински задължения и работни смени
Наистина е важно да запомните колко предизвикателна е подготовката за изпитите за учениците. В месеците преди изпитите студентите се занимават с множество предмети, всеки от които изисква значително време и усилия за овладяване. В резултат на това може да им е трудно да балансират обучението с всичко останало. Тази точка може да изглежда в противоречие с предишната точка относно графиците за обучение. Основната точка на учебния график е да осигури структура; не може да прави повече часове през деня. Останете до детето си, когато му е трудно, не ставайте негов враг.
Инвестирайте времето си: Учете с детето си и му предложете да го разпитате
Важно е обаче да запомните, че предлагането на викторина на вашите деца може да се окаже и в двете посоки. Ако въпросът не е приветстван или иницииран от детето, той може да се разглежда като прекалено натрапчив. Важно е да им предложите възможност да им помогнете с обучението им, но не и да я настоявате или да я настоявате. Ако едно дете изглежда колебливо, не си струва да натискате въпроса. Просто предлагането на помощ с обучението може да бъде подходящ начин да покажете, че сте на тяхна страна и не сте негов враг.
Заключение
Като родител е много лесно да забравите колко чувствителни стават децата ви преди изпитите. В резултат на това внимателното стъпване ще бъде градивно и ще помогне на децата ви да ви възприемат като приятел , а не като враг през този период. Психологически изследвания показват, че трудните цели се постигат по-лесно, когато са мотивирани чрез положително възнаграждаващо поведение, а не чрез наказание и страх.