21 януари – Почитаме Св. Максим Изповедник

21 януари - Почитаме Св. Максим Изповедник
Празници

21 януари – Почитаме Св. Максим Изповедник

На 21 януари Светата Църква, чества паметта на Св. Максим Изповедник. Той е един от най-големите и авторитетни църковни отци и учители на Православието.

Житие на Св. Максим Изповедник

Св. Максим Изповедник
21 януари – Почитаме Св. Максим Изповедник

Св. Максим Изповедник е ревностен защитник на чистотата на православната вяра, утвърдил предаността си към нея чрез мъченически подвиг. В своето богословие св. Максим развива учението за двете воли, съответстващи на двете естества – Божествено и човешко – в Личността на Иисус Христос, Сина Божий. С това той става изразител на догматическата истина на Вселенската църква в борбата срещу монотелитската ерес. Неговото учение намира своето утвърждение във вероопределението на VI Вселенски събор през 681 г.

Св. Максим Изповедник е сред най-образованите хора на своето време. Той познава в дълбочина древногръцката философия и използва нейния език за по-ясно изразяване на християнското учение. Със своята ерудиция и задълбочено познание на Свещеното Писание, църковното предание и богословието на светите отци, той се утвърждава като плодовит християнски мислител и учител.

21 януари - Почитаме Св. Максим Изповедник
Св. Максим Изповедник / снимки с права на HappyWoman.bg

Роден около 580 г. в Цариград в знатно семейство, св. Максим получава отлично образование, с особен интерес към философията. Изтъкнат познавач на Платон, Аристотел и неоплатониците, той се посвещава на борбата срещу монотелитството – ерес, която признава в Христос само една воля, Божествената, и така подкопава основите на християнството като богочовешка религия.

Монотелитската ерес, създадена от император Ираклий и патриарх Сергий, среща категоричната съпротива на св. Максим. След излизането на указ в нейна подкрепа, той напуска императорския двор, където служи като секретар, и постъпва в Хризополския манастир до Халкидон. Отказал да приеме свещен сан, той остава смирен монах. Когато ереста се разпространява, св. Максим започва активно да ѝ се противопоставя, посвещавайки живота си на догматическата борба.

Св. Максим пътува много – от Крит и Египет до Картаген, където организира православна съпротива срещу ереста. Особено известен е диспутът му с патриарх Пир, когото за кратко време убеждава да се отрече от монотелитството. В Рим св. Максим също е високо почитан.

Латеранския събор

Св. Максим Изповедник
21 януари – Почитаме Св. Максим Изповедник

През 645 г. диспутът с Пир довежда до свикването на няколко събора, включително Латеранския събор през 649 г., който утвърждава догмата за двете воли в Христа. Последвалите гонения обаче са жестоки. Папа Мартин е заточен, а св. Максим е съден, измъчван и осъден на изгнание. През 662 г. той отново е изправен на съд в Цариград, където, след жестоки изтезания, му отрязват езика и дясната ръка, за да не може да проповядва и пише. Въпреки страданията, той остава непоколебим във вярата си. Изпратен в заточение в Скития (Добруджа), св. Максим почива през 662 г., на 82-годишна възраст.

VI Вселенски събор през 680 г. осъжда монотелитството и утвърждава догматическите истини, за които св. Максим е страдал. Църквата го почита като изключителен учител и защитник на православната вяра.

Въпреки бурния и изпълнен с изпитания живот, Св. Максим Изповедник оставя богато литературно наследство. Сред най-значимите му съчинения са „Тълкуване на трудни места от Свещеното Писание“, коментари върху трудовете на Дионисий Ареопагит и Григорий Богослов, множество догматико-полемични трактати, „Мистагогия“, както и множество послания и богословски трактати. Това духовно богатство остава скъпоценно съкровище за християнската църква. Поучително слово от св. Максим Изповедник

21 януари - Почитаме Св. Максим Изповедник
Св. Максим Изповедник / снимки с права на HappyWoman.bg

Целта на Господнето въплъщение е била нашето спасение. Човекът, създаден отначало от Бога и поставен в рая, след като пристъпил заповедта, бил подложен на тление и смърт; след това въпреки че поради многоразличния Божий промисъл, във всички родове е бил напътстван за добро, постоянно е преуспявал само в злото, воден от много плътски страсти към отчаяние; поради това единородният Син Божий, предвечното Слово, родено от Бога Отца, Източник на живота и безсмъртието се явил на нас, седящите в тъмнина и смъртна сянка (Ис. 9:2; Мат. 4:16), като се въплътил от Светия Дух и Пресвета Дева, и ни е показал образ на богоподобен живот, давайки ни светите заповеди с обещание за Небесно Царство на тези, които ще живеят според тях.

След като изтърпял спасителните страсти и възкръснал от мъртвите, ни е подарил надеждата за възкресение и вечен живот, с послушание разрешавайки прародителския грях и унищожавайки със смъртта властта на смъртта, както в Адама всички умират, тъй и в Христа всички ще оживеят (1 Кор. 15:22). И след като се възнесъл на небето и седнал отдясно на Отца, ни е изпратил Светия Дух, залог за живот, за просвещение и освещение на нашите души и за помощ на подвизаващите се за изпълнение на заповедите Му, заради спасението си.

Защо почитаме Св. Максим Изповедник?

Св. Максим Изповедник
21 януари – Почитаме Св. Максим Изповедник

Св. Максим Изповедник е една от най-почитаните фигури в историята на Православието, и това с право. Неговата значимост се дължи на няколко основни причини:

Непоколебима вяра и готовност за жертва: Свети Максим е бил готов да пожертва всичко – позиция, свобода, дори физическо здраве – за да защити чистотата на православната вяра. Неговото изповедничество е ярко свидетелство за силата на вярата и за готовността да се страда за Христос.

Изключителна ерудиция и философска дълбочина: Свети Максим е бил не само богослов, но и философ с изключителна ерудиция. Неговите трудове са ценен източник за разбирането на православната антропология, етика и теология.

Борба срещу ересите: Свети Максим е бил активен участник в борбата срещу монотелитската ерес, която отричала божествената воля на Иисус Христос. Неговите аргументи са помогнали за утвърждаването на ортодоксалната позиция на Шестия Вселенски събор.

Пример за духовен живот: Животът на Свети Максим е пример за това как да се живее като християнин. Неговите подвизи на пост, молитва и самоотрицание са вдъхновение за всички, които се стремят към духовно съвършенство.

Защо е важно да почитаме Свети Максим Изповедник?

21 януари - Почитаме Св. Максим Изповедник
Св. Максим Изповедник / снимки с права на HappyWoman.bg

За да укрепим своята вяра: Животът и делото на Св. Максим Изповедник ни показват, че вярата е нещо повече от теория – това е начин на живот, който изисква постоянна борба и жертви.

За да защитим истината: В днешния свят, изпълнен с различни лъжи и измами, е особено важно да се застъпваме за истината, както го е правил Свети Максим.

За да развиваме своя духовен живот: Свети Максим е оставил богато духовно наследство, което може да ни помогне да се приближим към Бога и да постигнем духовно съвършенство.

За да бъдем свидетели на Христос: Като почитаме Свети Максим, ние ставаме свидетели на Христос в света.

Почитането на Свети Максим Изповедник не е просто формален акт, а израз на нашата благодарност за неговия пример и на нашата решителност да следваме неговите стъпки.

На какво ни учи той?

Св. Максим Изповедник
21 януари – Почитаме Св. Максим Изповедник

Св. Максим Изповедник ни учи на много ценни уроци, които са актуални и днес. Неговите учения са изключително богати и многопластови, но ето някои от основните неща, които можем да извлечем от неговия живот и творчество:

Любовта като основа на вярата: Свети Максим подчертава, че любовта към Бога и ближния е най-важната заповед и основа на истинската вяра. Той ни учи да обичаме не само тези, които са добри с нас, но и враговете си, да прощаваме и да се отнасяме към всички с доброта и милост.

Безстрашие в защита на истината: Свети Максим е бил готов да пожертва всичко, за да защити православната вяра. Той ни учи да бъдем смели и да не се страхуваме да застанем за истината, дори когато това е трудно и опасно.

Духовна борба и усъвършенстване: Свети Максим ни показва, че духовният живот е постоянна борба със страстите и греха. Той ни учи на смирение, пост, молитва и други духовни упражнения, които ни помагат да се приближим към Бога и да постигнем духовно съвършенство.

Значението на разума във вярата: Въпреки че е бил силно религиозен човек, Свети Максим е бил и изключително учен. Той ни учи да използваме разума си, за да разбираме и защитаваме нашата вяра.

Ценността на човешката личност: Свети Максим подчертава, че всеки човек е създаден по образ и подобие Божие и има безценна стойност. Той ни учи да уважаваме достойнството на всеки човек, независимо от неговите различия.

Накратко, Св. Максим Изповедник ни учи да живеем живот, изпълнен с любов, вяра, мъдрост и добродетел. Неговите учения са изключително актуални и днес, когато светът е изпълнен с толкова много разделения и нетолерантност.

Как можем да почетем паметта му?

Св. Максим Изповедник
21 януари – Почитаме Св. Максим Изповедник

Почитането на паметта на Св. Максим Изповедник е не само дълг на всеки православен християнин, но и израз на нашата благодарност за неговото дело и стремеж да следваме неговия пример. Ето няколко начина, по които можем да отдадем почит на този велик светител:

Молитва: Редовната молитва към Свети Максим е най-прякият начин да изразим нашето уважение и да поискаме неговото застъпничество. Можем да използваме специални молитви, посветени на него, или да го споменаваме в личните си молитви.

Четене на неговите произведения: Четенето на трудовете на Свети Максим е чудесен начин да се запознаем по-добре с неговите мисли и учения. Те могат да ни помогнат да задълбочим собствената си вяра и да развием духовното си съзнание.

Участие в църковните служби: Посещението на църквата в деня на неговия празник (21 януари) и участие в службата е един от най-важните начини да почетем паметта му.

21 януари - Почитаме Св. Максим Изповедник
Св. Максим Изповедник / снимки с права на HappyWoman.bg

Проявяване на християнски добродетели: Свети Максим е бил пример за християнски добродетели като любов, смирение, търпение и готовност за жертва. Като се стремим да развиваме тези добродетели в собствения си живот, ние следваме неговия пример.

Защита на православната вяра: В днешния свят, когато православната вяра е подложена на много атаки, е особено важно да защитаваме нейната чистота и да се противопоставяме на ересите и лъжите.

Споделяне на неговите учения с другите: Можем да споделяме с близките си и с други хора това, което сме научили от Свети Максим. По този начин можем да помогнем и на други хора да се доближат до Бога.

Подкрепа на църквата: Като подкрепяме църквата финансово и доброволчески, ние допринасяме за разпространението на православната вяра и за запазването на нейното наследство.

Ето една силна молитва към Свети Максим Изповедник:

Молитва към Свети Максим Изповедник:

О, свети Максиме, велики изповедник Христов, ти, който си претърпял големи страдания за вярата и истината, молим те да ни помогнеш в нашите трудности и изпитания. Ти, който си познал дълбините на Божията мъдрост и любов, укрепи нашата вяра и ни дай сила да преодолеем всички препятствия по пътя си.

Помогни ни да разберем истинския смисъл на живота и да следваме Христовите заповеди с чисто сърце и искрена душа. Дай ни мъдрост и прозорливост, за да различим доброто от злото и да живеем според Божиите закони.

Свети Максиме, молим те да бъдеш наш защитник и застъпник пред Бога. Помогни ни да се освободим от греховете си и да постигнем духовна чистота и святост. Укрепи ни във вярата и надеждата, и ни води по пътя на спасението.

Амин.

Тази молитва може да бъде използвана в лични молитвени практики или при посещение на църковни служби, посветени на Свети Максим Изповедник.

 

Tagged , ,
на горе