Чувствате ли, че вие и вашият партньор сте загубили искрата във връзката, откакто имате деца? Нека да разгледаме защо двойките губят своята емоционална и физическа връзка, как можете да запалите отново искрата и да се насладите на повече интимност.
Едно красиво ново бебе обикновено означава голяма промяна в живота. Как да се грижим за отношенията си с партньора си в цялото това жонглиране? Сега сте родители, а не просто партньори. Вие сте двама уморени хора, които се опитват да намерят баланса си и има голям риск връзката ви да получи трохите от това, което е останало. Да имаш бебе е едно от чудесата в живота, но трябва да бъдем реални относно натиска върху нашите взаимоотношения, който лесно се спуска надолу по стъпалото като последен приоритет.
Вашата връзка е не само важна сама по себе си, защото е ценна и ви дава подкрепа и радост, но вашата връзка е основата за всички онези неща, с които сте заети да се разсейвате чудесно, вашето бебе, създаването на вашето гнездо. Искаме да обичаме и да бъдем обичани . Искаме да се чувстваме разбрани, ценени, приети и празнувани заради това, което сме. Така че вашата връзка е основен приоритет.
Намиране на вашата искра във връзката след децата: Родител срещу любовник
Имаме много имена за нашите партньори: приятелка, гадже, годеник(и), съпруг, съпруга…
По същество това, което всички те означават за повечето от нас, е нещо като „любовник + ангажимент“.
След това имаме деца и връзката се променя.
Изведнъж ставаме родители. И с цялото ново съвместно вземане на решения понякога може да се почувстваме като колеги или бизнес партньори.
Гледайки този човек, който някога е бил просто ваш любовник, ваш приятел, ваш партньор в престъплението – само за вас – и се адаптирате, тъй като всички продължават да го наричат „мама“ или „татко“… това може да бъде предизвикателство.
Но по-голямото предизвикателство – и такова, което все още е нещо като табу – може да бъде адаптирането обратно по друг начин, след като бебето заспи и вие отново сте сами.
Гледането на вашия партньор и любовник като майка или баща на вашето дете може да доведе до огромна промяна в начина, по който се отнасяте към тях.
Може да станете по-предпазливи с партньора си. Може да се почувствате по-малко свободни да бъдете страстни, да изразявате желание или дори да го чувствате.
За да преодолеете това, ще трябва да си припомните, че „родител“ е роля, която вашият партньор изпълнява за вашето дете, а не за вас.
Връзката ви с тях е многостранна. И нищо не пречи денем да бъдеш мама и татко, а нощем нещо съвсем друго.
Отделете време един за друг – няколко съвета:
1. Отделете време за всеки от вас като индивидуалност, за да правите нещата, които сте обичали преди да станете родител. Това ще помогне на всеки от вас да види себе си и един друг като нещо повече от „мама” или „татко”.
2. Отделете време за вас двамата като двойка. Ако можете, прекарайте го в пространство, където не виждате нищо свързано с децата, и с пълна забрана да говорите за тях.
Да станеш родител е трудно за всеки от нас и това е трудно за нашите взаимоотношения.
Възстановяване от бременност и раждане, научаване на родителство, справяне с лишаването от сън и хормоните и цялото преконфигуриране на вашата самоличност и връзка… това е много!
Естествено е интимността да отпадне от дневния ред за известно време.
Но понякога минават месеци или дори години, без да възстановим интимния си живот.
И често това може да доведе до спорове. Или нещо, което може да се почувства още по-лошо: усещане за откъснатост и разстояние, което се усеща трудно за преминаване във връзката ви.
Повечето двойки откриват – докато се справят с това, че имат по-малко време, по-малко разговори, по-малко сън, по-малко пари, по-малко свобода и по-малко лично пространство – че интимността не се случва „просто“ по начина, по който се е случвал преди децата.
Но това може да бъде огромна загуба и голям фактор да се чувствате по-малко свързани емоционално. Как да се справите?
Намерете време
Създайте прозорец, за да спрете да бъдете родители за момент, а бъдете партньори, любовници. Това означава, че дори вашият приятел да е с вас на кафе или ако чудесно можете да си осигурите семеен/приятел, който се грижи за вас, откраднете време за храна навън, каквото и да ви харесва.
От решаващо значение е да излезете от къщата заедно, защото това ви извлича от домашния ви фокус „Ще направя това, просто ще направя онова“. И ако е възможно да се справите, опитайте се да отделите време за връзката ви когато не се фокусирате върху вашето бебе (и другите ви деца), опитайте се да се съсредоточите само върху себе си и един върху друг.
Бъдете експерти един на друг
Нашият партньор трябва да бъде човекът, който се отнася с нас най-добре и обратното. И двамата преминавате през време на преход. Говорете открито какво е това за вас. Какви са предизвикателствата, какви са изненадите във връзката ви. Бъдете експерт в това да знаете точно къде се намира другият човек и бъдете в окопите с него.
Ваша отговорност е да поставите нуждите на партньорите си точно като техен личен приоритет. Бъдете креативни, решавайте проблеми заедно. Дори ако все още не можете да се справите, не сте сами в борбите си. Можем да растем заедно в този момент или да се разделим. Бъдете умни. Изберете растеж чрез взаимна подкрепа.
,,Обичам те“
Думите „Обичам те“ резонират само когато има любящо поведение, което да го подкрепя. Тук е важно да обръщаме внимание на действията , а не на думите. Приказките са евтини . Особено след раждането, когато сме уморени и често изтощени.
И така, как показвате любовта ? И какви действия наистина резонират с партньора ви, така че той или тя да почувства вашата любов. Показвайте любовта към вашата половинка и я доказвайте. Това ще възвърне отново искрата във връзката ви.
Запазете собствената си идентичност
Част от грижата по време на връзката е грижата за партньора ни в личните му нужди. Когато станеш майка и баща, не спираш да бъдеш себе си. Работете усилено, за да останете верни на вашите интереси, страсти, индивидуалност. Приоритизирайте това по време.
И се уверете, че има баланс. И двамата партньори имат нужда от време, люлката трябва да балансира и да остане равна. Балансът е вашият най-добър приятел към постигането на успешна и здрава връзка.
Продължавайте да се забавлявате
Когато имаме бебе, обикновено сме на етапа на връзка, когато сме доста запознати един с друг. Динамичната връзка не се случва просто за нас, ние я създаваме. Нашият фокус трябва да бъде върху непрекъснатото взаимно удоволствие и нови области на споделен растеж и страст.
Трябва да продължим да намираме нови предизвикателства и области, които да усъвършенстваме, да се учим и да експериментираме. Тук става дума за това, че понякога променяме ежедневието си и разширяваме до непрекъснати нови теми на разговор, срещаме се с нови хора и правим нови неща и посещаваме нови места. В крайна сметка всичко това е да продължим да се опознаваме все по-дълбоко. Едно просто, но красиво правило е „продължавайте да се забавлявате заедно и ще бъдете добре“. Връзката се крепи на споделените и забавни моменти заедно, дори след детето.
Майсторски клас по умения за взаимоотношения
Когато купувате растение, не го поставяте в ъгъла и не пренебрегвате да го поливате. Не можете да влезете в режим на автопилот с връзка. Трябва да се грижите за него и един за друг, в противен случай връзката ви ще се свие, подобно на растението.
Трябва да практикуваме и изграждаме уменията си за взаимоотношения. Какви са вашите умения за общуване, решаване на проблемите ви, така че да бъдат подредени (за да не се повтаряте отново и отново), и двамата чувствате ли се чути и разбрани, нали вашият партньор?
Ритуали за взаимоотношения
Един от начините да поддържаме отношенията си е чрез ритуали за двойки. Ние имаме подобни ритуали с нашите деца. Когато ги прибираме в леглото всяка вечер; в този ритуал те привличат нашето внимание по едно и също време, по един и същи начин, всяка вечер. Те зависят от това; време е, когато искат да се „включат“ във вас като техни родители.
Ритуал за двойка може да бъде, например, всеки ден да отидете на хубаво място в или извън дома си, да пиете заедно и да правите различни и забавни неща заедно. Може да е да отидете заедно на дивана ви, за да кажете „здравей“ или да обсъдите проблем, или може да е да отидете заедно на разходка всеки ден по изгрев или залез слънце. Всичко, което работи с вашата рутина и каквото и да ви носи радостта от „включването“ заедно.
Следвайки тези съвети можем лесно да запазим искрата във връзката след появата на деца.