Днес е изключително важен ден. Православната християнска църква почита Свети Модест на 18 декември.
Житие на Свети Модест
Свети Модест бил Йерусалимски патриарх.
Свети Модест се родил в Севастия Кападокийска (в Мала Азия, на границата с Армения) в християнско семейство и от ранни години почувствувал влечение към строгия иночески живот.
Той приел монашески постриг и по-късно бил настоятел на създадената през IV век обител на преподобния Теодосий Велики – основателя на общежитийното монашество в Палестина.
В това време (614 г.) персийският цар Хозрой се обединил с юдеите да изтреби християните и предприел опустошително нашествие в Сирия и Палестина. Десетки хиляди християни били убити, християнските храмове били разрушени, Йерусалимският патриарх Захарий и много други християни били взети в плен заедно със Светия Кръст Господен.
В това смутно време на Свети Модест било възложено временно да управлява Йерусалимската църква като местоблюдител на патриаршеската катедра. Той грижливо събрал останките на убитите монаси от обителта на св. Сава Освещени и с почет ги погребал. С помощта на св. александрийски патриарх Йоан Милостиви, той прекратил разрушаването на Йерусалимския храм на Гроба Господен, на Храма във Витлеем и на други християнски светини.
Четиринадесет години по-късно патриарх Захарий се върнал от плена с Господния Кръст. След неговата смърт св. Модест бил поставен за патриарх на Йерусалим (632 г.).
Той починал на 18 декември 634 година на 97 годишна възраст.
На какво е посветен празникът?
Празникът е посветен на здравето на домашните животни. Свети Модест e известен като покровител на земеделците и овчарите. Името на Свети Модест рядко може да се види и чуе в цялата българска етническа територия, но в района на Странджа той е особено популярен. Почита се като защитник на добитъка и вероятно затова е на почит в Странджа, където скотовъдството е основен поминък.
Празникът се чества с колоритни обредни практики. На този ден впрегатните животни – биволи, коне, волове, не бива да се впрягат. Жените месят и раздават специални обредни хлябове и пити, задължително намазани с много олио, „за да е мазен вратът на добитъка“.
Ако в някой дом добитъкът често умира, домакините слагат на този ден пред иконата на светеца малко яремче или рогца от алуминий, а понякога и от сребро.
Раздават се погачи и варено жито.
Според народните вярвания, заедно със св. Георги, Свети Модест е почитан като закрилник на домашните животни, най-вече на едрия домашен и впрегатен добитък.
Легенди за Свети Модест
Легендите разказват, че Свети Модест научил хората как да впрягат воловете и да орат нивите си. Затова е почитан и като покровител на земеделци, орачи и колари. По-рядко го тачат и като патрон на овчарите. Върху иконите, рисувани в т.нар. народен или наивистичен стил, той е изписван в обкръжение на пасящи или впрегнати в рало крави или волове, а също и овце. Празникът му е популярен в Пиринско, Родопите и Странджанско.
Обредността на неговия празник е свързана с осигуряване на здравето на впрегатните животни и благополучието на стопаните им, а главни действащи лица са жените.
В навечерието на 18 декември те подновяват кваса и през нощта замесват тесто от най-чистото и хубаво пшенично брашно. Изпичат нечетен брой пити, украсени с просфора (обреден печат, който се слага върху хляба). Мажат ги с олио и мед, за да са мазни и шиите на животните и да не ги болят при впрягане.
На сутринта носят питите в църквата, нареждат ги под иконата на светеца и след службата ги раздават за здравето на домашните животни. Мъжете пък носят крини със сурово жито, което даряват на църквата. Пред иконата на светеца се оставя и малко яремче или рогца от сребро или алуминий, за да не сполетяват беди добитъка.
В село Горно Ябълково жените бягат, докато раздават питата, за да бъдат пъргави животните. Във Факия вярват, че стопанката, която първа раздаде хляба, през лятото първа ще свърши жътвата. В с. Българи свети Модест е закрилник на арабаджиите (коларите). През целия ден е забранено да се впрягат воловете, биволите и конете, за да бъдат здрави и силни през цялата година. Парче от обредния хляб се слага и в тяхната храна. Празникът е по време на коледните пости, но може да се яде риба.
Защо го почитаме?
Свети Модест е една от най-почитаните фигури в православния свят, особено в България, и почитането му се дължи на няколко важни причини:
Живот, посветен на вярата: Той е живял живот, изцяло отдаден на служене на Бога и на Църквата. Той е бил монах, а по-късно и патриарх на Йерусалим. Своята вяра е изповядвал дори в най-трудните времена, когато християнството е било подложено на гонения.
Защита на християнските светилища: По време на персийското нашествие през 614 г., този светец се е борил за опазването на християнските светилища, включително Храма на Гроба Господен и Храма във Витлеем. Благодарение на неговите усилия те са били спасени от разрушение.
Пример за добродетел и милост: Свети Модест е бил известен със своята добродетел, милост и грижа за бедните и страдащите. Той е бил пример за всички християни как да живеят според Божиите заповеди.
Покровител на земеделци и овчари: В българския фолклор той е особено почитан като покровител на земеделците и овчарите. Смята се, че той е научил хората как да обработват земята и да отглеждат животни.
Символ на устойчивост и надежда: В трудни времена, когато хората се чувстват безсилни и изгубени, фигурата му им дава надежда и сила. Той е символ на това, че дори в най-тежките изпитания, вярата и добродетелта могат да ни помогнат да преодолеем трудностите.
Защо се почита именно на 18 декември?
18 декември е денят, в който Православната църква почита паметта на Свети Модест. Това е денят, в който той е починал. В този ден вярващите се събират в храмовете, за да се помолят за неговото застъпничество и да благодарят за всички добри дела, които е извършил.
Защо е важно да помним и да почитаме Свети Модест?
Почитането на Свети Модест е дълбоко вплетено в българската култура и духовност. Нека разгледаме защо е толкова важно да помним и да уважаваме неговата памет:
Пример за вяра и добродетел: Свети Модест е живял живот, отдаден на Бога и на ближните си. Неговото безстрашие пред лицето на гоненията, неговата грижа за бедните и страдащите, и неговата отдаденост на Църквата са вдъхновяващ пример за всички нас.
Защитник на светите места: Свети Модест е положил огромни усилия за опазване на християнските светилища в Йерусалим. Тази негова дейност го превръща в символ на борбата за опазване на нашето културно и духовно наследство.
Покровител на земеделците и животновъдите: В българския фолклор Свети Модест е особено почитан като покровител на хората, които работят земята и отглеждат животни. Той е свързан с благополучието на селското стопанство и с плодородието на нивите.
Източник на надежда и утеха: В трудни времена, когато хората се чувстват безсилни и изгубени, фигурата на Свети Модест им дава надежда и утеха. Той е символ на това, че дори в най-тежките изпитания, вярата и добродетелта могат да ни помогнат да преодолеем трудностите.
Свързва ни с традициите: Празнуването на празника на Свети Модест ни свързва с нашите традиции и ни помага да запазим нашата идентичност. То е начин да предадем на следващите поколения ценностите, които са ни завещали нашите предци.
На какво ни учи той?
Свети Модест ни учи на много ценни уроци, които са актуални и днес. Нека разгледаме някои от най-важните:
Вяра и преданост: Свети Модест е живял живот, изцяло отдаден на вярата си в Бога. Неговата упоритост и преданост са пример за това, как да останем верни на нашите убеждения дори в най-трудните времена.
Добродетел и милост: Той е бил известен със своята доброта, милост и грижа за бедните и страдащите. Свети Модест ни учи, че е важно да помагаме на ближните си и да проявяваме състрадание към всички.
Търпение и упоритост: Въпреки преследванията и трудностите, които е преживял, Свети Модест никога не се е отказал от своите идеали. Той ни учи на търпение и упоритост в постигането на нашите цели.
Опазване на културното наследство: Този светец е положил огромни усилия за опазване на християнските светилища в Йерусалим. Той ни учи на важността да пазим и ценим нашето културно и духовно наследство.
Смирение и скромност: Въпреки високото си положение в църквата, Свети Модест е останал скромен и смирен човек. Той ни учи, че истинската величина се крие не в богатството или властта, а в добродетелта и духовността.
Значението на труда: Като покровител на земеделците и животновъдите, Свети Модест ни учи на уважение към труда и на необходимостта от грижа за земята и животните.
Свети Модест ни учи да бъдем добри християни, да служим на ближните си, да пазим традициите си и да живеем смирен и достоен живот. Неговите учения са актуални и днес и могат да ни помогнат да се ориентираме в сложния свят, в който живеем.
Кой празнува имен ден днес?
На този важен ден, в който почитаме Свети Модест, имен ден празнуват: Модест, Модю и Модеус.
Честит имен ден на всички именици!