Световният ден за борба с пневмонията е глобално събитие, което се отбелязва всяка година на 12 ноември, за да разшири осведомеността и да образова хората за борба с болестта пневмония, която е най-големият инфекциозен убиец на възрастни и деца в света, отговорна за повечето смъртни случаи на деца под пет години по света.
Денят също е фокусиран върху създаването на достатъчно възможности и насърчаване на глобалните действия главно в страните с ниски и средни доходи за борба с жертвите, дължащи се на пневмония и други респираторни инфекции.
Пневмонията е възпалително респираторно заболяване, причинено от бактерии, вируси или гъбични инфекции, които увреждат въздушните торбички на белите дробове, наречени „алвеоли“. Това води до натрупване на течност или гной във въздушните торбички, което затруднява дишането. Това е заразно заболяване и може да бъде фатално за хора с по-слаб имунитет, особено при деца и възрастни хора.
Значение на Световния ден за борба с пневмонията
Пневмонията е предотвратима и лечима инфекциозна болест. Въпреки наличието на лечение, броят на смъртните случаи, дължащи се на пневмония и други респираторни инфекциозни заболявания, се е увеличил драстично през последните години.
Световният ден за борба с пневмонията играе решаваща роля. Този ден насърчава различни публични и частни организации да дадат своя принос и да организират кампании на техните нива, за да предоставят превантивни мерки и да осигурят съоръжения и да гарантират, че никой не е лишен от ваксинациите.
Тема на Световния ден за борба с пневмонията през 2024 г
Тази година, 2024 г., темата на Световния ден за борба с пневмонията е „ Всеки дъх е от значение: Спрете пневмонията в нейния път “ . Темата подчертава значението на всяко дишане и подчертава неотложната необходимост от спиране на пневмонията чрез ранно откриване, лечение и превенция.
История на Световния ден за борба с пневмонията
Световният ден за борба с пневмонията беше отбелязан за първи път на 12 ноември 2009 г. в рамките на инициативата „Спрете пневмонията“ от Глобалната коалиция срещу детската пневмония , коалиция от различни институции, всички заедно за борба с детската смъртност поради респираторната инфекция.,, Спрете пневмонията“ получи огромна подкрепа по целия свят, различни държавни институции и частни организации се застъпиха и внедриха по-добри политики и кампании за обучение на хората и осигуряване на по-добри съоръжения, особено в страните с ниски и средни доходи, където децата страдат от недохранване и въздушни инфекции.
Коалицията „Всеки дъх се брои“ е една от първите такива коалиции за публично-частно партньорство, създадена през 2017 г. с намерението да подкрепи страните с ниски и средни доходи за борба с жертвите, дължащи се на пневмония и други респираторни инфекции. Глобална коалиция от агенции на ООН като СЗО, УНИЦЕФ, международни неправителствени организации и различни институции помагат на правителствата на различни слаборазвити страни с кампании за повишаване на осведомеността, подкрепа за здравеопазването и с по-добри политики за здравеопазване, за да се намали разликата в превенцията, диагностиката и лечението на пневмония, което може да спаси стотици на хиляди животи всяка година.
Коалицията „Всеки дъх има значение“ беше създадена, за да подкрепи правителствата в Глобалния план за действие за пневмония и диария, с цел намаляване на детската смъртност от пневмония и борба с причината за респираторни инфекции в бедните страни.
Превантивни съвети за намаляване на риска от пневмония
- Ваксинациите са един от най-ефективните начини за предотвратяване на пневмонията. Ваксини като пневмококова и противогрипна ваксина намаляват съответно риска от бактериална и вирусна пневмония.
- Редовното миене на ръцете със сапун помага за предотвратяване на разпространението на микроби, които могат да доведат до респираторни инфекции като пневмония.
- Пушенето уврежда белите дробове и отслабва реакцията на имунната система към инфекции. Спирането на пушенето или избягването на излагане на пасивно пушене може значително да намали риска от пневмония.
- Консумирането на балансирана диета, богата на плодове, зеленчуци и постни протеини, получаването на достатъчно сън и управлението на стреса могат да помогнат за поддържане на имунната система здрава и отзивчива.
- Покриването на устата и носа при кашляне или кихане помага за предотвратяване на разпространението на микроби.
- Поддържането на дистанция от болни хора, особено ако имат симптоми като кашлица и кихане, може да помогне за минимизиране на излагането на инфекциозни агенти.
- Използването на пречистватели на въздуха, осигуряването на подходяща вентилация и избягването на употребата на силни химикали в затворени пространства може да подобри качеството на въздуха в помещенията и да намали вероятността от белодробни инфекции като пневмония.
- Ранното лечение на респираторни инфекции, като грип или бронхит, може да предотврати прогресирането на тези инфекции до пневмония.
Следването на тези превантивни мерки може да помогне на хората да намалят риска от заразяване с пневмония, да подобрят цялостното респираторно здраве и да допринесат за глобалните усилия за намаляване на смъртността, свързана с пневмония.
Кои са рисковите фактори, които довеждат до това заболяване?
Развитието на пневмонията, се дължи на дисбаланс между защитните сили на човешкия организъм и патогенността на причинителя.
А. Фактори от страна на човека – намалена двигателна активност, възраст, недохранване, вредни навици – злоупотреба с алкохол, тютюнопушене, злоупотреба с токсични вещества, недоспиване, стрес, придружаващи заболявания /сърдечно- съдови, затлъстяване, хронични белодробни болести, хронични бъбречни болести, имунодефицитни състояния/.
Б. Фактори от околната среда- замърсяване, затворени помещения с много хора, ниски температури, професионални вредности.
Какви са механизмите за предаване на инфекцията?
Основният път за възникване на пневмонията е въздушно-капковия. При кашляне и кихане частици от бронхиалния секрет, съдържащи микроорганизми, попадат във въздуха, след изпарение се получават капкови ядра, които остават във въздуха дълго време и могат да бъдат инхалирани от здрави лица. Човек може да се зарази по въздушно- капков път и при работа със заразени животински продукти. Другите механизми са – чрез аспирация (при интоксикация или при някои неврологични заболявания) и по кръвен път – от извънбелодробно възпалително огнище.
Какви са усложненията, които могат да възникнат при инфекцията?
Могат да бъдат разделени на две групи. А. От страна на белите дробове – нагнояване с оформяне на белодробен абсцес, засягане на обвивката на белите дробове – плеврата с развитие на плеврален излив, дихателна недостатъчност и Б. От страна на други органи и системи- сепсис, сърце (ендокардит, миокардит, перикардит), чернодробно засягане- токсичен хепатит, бъбречни (пиелонефрит, бъбречна недостатъчност), неврологични- парези на черепно-мозъчни нерви, полиневрити, менингит и други (реактивен артрит, тробмофлебит).
На какво се базира поставянето на диагноза?
Диагнозата се поставя при наличие на: поне два от гореизброените симптоми, наличие на патологична находка при прегледа на белите дробове и наличие на новопоявило се засенчване в рентгенографията на гръден кош (златен стандарт в поставянето на пневмонията), като всичко това трябва да е с продължителност повече от 4 дни.
Като част от повишаването на осведомеността би било добра идея да разполагате с няколко лесно достъпни части от информация за пневмонията. По този начин те могат да бъдат споделяни на работа или с приятели, за да им помогнат да се свържат и със Световния ден за борба с пневмонията.
Помислете да споделите някои от тези важни факти:
Пневмонията има различни причини. Инфекциите в белите дробове могат да бъдат причинени по най-малко 30 различни начина, включително замърсяване на въздуха, бактерии, гъбички и др.
Пневмонията може да бъде смъртоносна, ако не се лекува. Особено при малки деца, пневмонията трябва да се лекува незабавно с внимание от лекар и лекарства.
Качеството на въздуха влияе върху пневмонията. Родителите, които пушат около децата, ги излагат на риск. Друг висок риск е за децата, които живеят на места, където домовете се отопляват или се готви на открит огън.
Кърменето може да помогне за предотвратяване на пневмония. Децата, които са кърмени, имат имунитета на майка си, а майчиното мляко също съдържа вещества, които предотвратяват развитието на пневмония в носа, гърлото или белите дробове на бебето.
Какво лечение се прилага?
Поради това, че причинителят на пневмонията се доказва не по – често от 50 % от случаите, а и няма време да се изчаква резултата от микробиологичното изследване, се започва емпирична антибиотична терапия (базира се на предположението за най-вероятен причинител при конкретния пациент). Решението за избор на антибиотично лечение не винаги е лесно и зависи от много фактори – получени както от насоченото разпитване на пациента от лекаря, така и от подходящо назначени изследвания (кръвни и образни). Незабавно започнатото лечение е от критично значение за добрия изход от инфекцията.
Целта на днешния ден е информиране и финансиране в глобален план относно болестта, от която умират най-много деца под 5-годишна възраст в света.
Според статистиката, само през 2015 г. повече от 900 000 деца са починали от това предотвратимо и лечимо заболяване, като 3 % от тях са новородени. Иновациите в диагностиката и лечението на пневмонията са ключови за предотвратяване на детската смъртност и най-вече за тези деца, които е най-трудно да бъдат достигнати. Например, изключително важно е да се намери нов метод за ранна диагностика на пневмонията в здравните заведения, където рентгените и лабораторните тестове не са налични или са недостатъчни.
За да сложим край на предотвратимото бреме от детска пневмония и смъртни случаи, ние трябва да повишим осведомеността относно пневмонията, да засилим, ускорим и поддържаме интервенциите за предотвратяване и лечение на пневмония и да разработим специфични стратегии за достигане до „по-труднодостъпните“ групи от населението, за да подобрим техния достъп до налични интервенции.
Бъдете отговорни и се погрижете за здравето си, защото то е най-важно!