Европейският ден на езиците се отбелязва всяка година от 2001 г. насам от Европейската комисия. Това е чудесна инициатива, която обхваща огромното многообразие и множество култури, които съжителстват в Европа.
С почти 450 милиона граждани на Европейския съюз и 24 официални езика на ЕС е важно да оценим многообразието, с което Европа може да се похвали. Ето защо Европейският ден на езиците служи като страхотно напомняне за това как трябва да се гордеем с огромното си езиково и културно наследство.
Този ден насърчава осведомеността относно изучаването на езици и опазването на езиковото наследство. Общата цел е да се повиши осведомеността за богатото езиково и културно многообразие на Европа, което трябва да се насърчава и съхранява. Освен това се стреми да разшири спектъра от езици, които хората учат през целия си живот, за да подобрят многоезичието и междукултурното разбирателство.
Европейският ден на езиците дава възможност да се почитат всички европейски езици, особено тези, които се говорят по-рядко и се говорят от мигранти. Европейският ден на езиците е част от Програмата за езикова политика. По-значимата част от програмата е насочена към националните образователни власти и практиците в тази област. Тази кампания има за цел да убеди широката общественост в важността на изучаването на повече от един език.
История на Европейския ден на езиците
През 1997 г. се роди идеята за организиране на кампания, която да убеди широката общественост колко е важно да се изучават повече езици. Тази идея възникна на конференцията за изучаване на езици за нова Европа, която постави началото на Общата европейска езикова рамка (CEFR) и концепцията за многоезичие.
На 26 септември 2001 г. се проведе първият Европейски ден на езиците и беше основното събитие от кампанията за Европейския ден на езиците, която беше организирана съвместно с Европейския съюз. Това събитие беше успешно и Комитетът на министрите на Съвета на Европа реши този ден да се отбелязва ежегодно на 26 септември.
Изучаването на езици не означава само комуникация. Също така помага за развиване на толерантност и разбирателство между хора с различен езиков и културен произход. Значението на многоезичието беше подчертано от многобройни инициативи и документи за повишаване на осведомеността, като например „Празнуването на езиковото многообразие“. Европейският ден на езиците е идеалният повод да почетем десетките езици, които се говорят в цяла Европа. Основните цели на този ден са да се отпразнува езиковото многообразие в Европа, многоезичието на нейните граждани и изучаването на езици през целия живот и да се популяризира неговото богато многообразие, като се насърчават хората да бъдат отворени към различни езици и култури.
Защо Европейският ден на езиците е важен?
Това е възможност да приветствате всички среди
Европейският ден на езиците представлява възможност за приемане на хора от различни езици. Целта е хората от всяко наследство да се чувстват като у дома си.
Това е ден за мотивиране на многоезичието
Плурилингвизмът означава способността да се използват различни езици. Можете също така да постигнете известна степен на владеене и професионализъм.
Изучаването на език може да бъде личностно развитие
Насърчаването и улесняването на езиковите умения през целия живот също е форма на личностно израстване. Научаването на нов език е трудно, което може да повиши увереността ви.
Как да отбележим Европейския ден на езиците?
Научете нов език
Изучаването на нов език е идеалният начин да отбележите този ден. Ако сте отлагали изучаването на нов език, днес е денят да започнете.
Посетете езиков фестивал
Широка гама от инициативи се организират в цяла Европа; най-известният фестивал се провежда на Студентския площад в Белград.
Насърчавайте и подкрепяйте изучаването на езици
Можете да споделите опита, който сте натрупали след изучаването на нов език. Правейки това, можете да насърчите другите да започнат да учат нов език.
Научете нов европейски език
От появата на интернет достъпът до езиково обучение никога не е бил по-лесен. Вместо да се налага да учите от книга или да наемате местен учител, който не е роден език, е възможно да получите достъп до носители на роден език от цял свят, които да станат учители и партньори за разговор.
Плюс това, приложенията за изучаване на езици за смартфони го правят по-лесно и дори забавно – като игра. Отпразнувайте Европейския ден на езиците, като се потопите в едно ново изживяване за изучаване на езици!
Споделете за европейските езици
Един от най-добрите начини да осветите прожекторите върху многообразието на Европейския ден на езиците е да направите проучване и след това да говорите повече за него. Ето някои интересни факти, с които да започнете и да ги споделите:
Повечето европейски езици произлизат от една от трите основни групи: германски, романски или славянски езици
Унгарският език често се смята за най-трудния европейски език, а финландският е друго предизвикателство
Проучване от 2016 г. показа, че приблизително 80% от европейците говорят втори език и 25% владеят поне два допълнителни езика.
Това е чудесна възможност да допълните езиковото обучение на учениците, като им помогнете да осмислят ценностите на изучаването и разбирането на други езици. Първо, помогнете на учениците да видят, че различните езици не са просто копия един на друг, често е възможно да се изразят много специфични неща с различни. Забавлявайте се с вашия клас, като намирате странно специфични думи на други езици като 100-те шотландски думи за дъжд или как „badruka“ на шведски означава „някой, който неохотно се потапя в студена вода“. Чрез тези примери можете да покажете, че говоренето на различни езици ни позволява да видим света от различни културни гледни точки и начини на мислене.
След това можете да говорите защо „говоренето на езика на някого“, както буквално, така и преносно, може да е от полза. Попитайте вашия клас: „Какво можем да се надяваме да постигнем, опитвайки се да разберем света от други гледни точки?“. Бихте могли да предположите, че ви позволява да разбирате по-добре нуждите и странностите на хората, че взаимното разбирателство помага да се правят компромиси, да се елиминират конфликтите и да се подобри работата в екип. Друго нещо, което може да добавим, е, че много от днешните най-големи проблеми са глобални по природа – изучаването на други езици ни позволява да общуваме и да си сътрудничим с много повече хора.
Като бързо упражнение можете да помолите учениците да помислят за решаването на какви проблеми в Европа най-много биха искали да помогнат. Това може да е за всичко – войната в Украйна, бежанците в Гърция или фермерите в Германия. След това ги накарайте да проучат какви езици биха били полезни да научат в ситуацията, която са избрали. Вижте дали могат да намерят фраза на този език, научете я и я повторете на класа.
Колко езика се говорят в Европа?
Европейският съюз има 24 официални езика. Това са български, чешки, хърватски, датски, холандски, английски, естонски, финландски, френски, немски, гръцки, унгарски, италиански, ирландски, латвийски, литовски, малтийски, полски, португалски, румънски, словашки, словенски, испански и шведски.
Има обаче много, много повече езици, които се говорят в Европа, които не са официални езици на ЕС, като например люксембургския. Смята се, че общо се говорят над 225 езика. Това ви оставя страшно много да избирате, когато става въпрос за избор на това, което да изследвате на вашия Европейски ден на изучаване на езици!
Забавни факти за европейските езици
В Европа се говорят повече от 225 езика, което представлява около 3% от общия брой езици в света.
Ако броите само говорещите език, руският е най-говоримият език в Европа. Английският обаче излиза на първо място, ако включите говорители на втори език.
Езиците понякога са свързани един с друг, ако произлизат от сходни корени. Те са известни като „езикови семейства“.
Трите основни езикови семейства в Европа са германско, романско и славянско.
Повечето европейски езици използват латиница, а някои славянски езици използват кирилица. Арменският, грузинският, гръцкият и идишът имат своя собствена азбука.
Лондон е най-лингвистично разнообразният град в света, тъй като там се говорят над 250 езика.
Интересни факти за Европейския ден на езиците
Европейският ден на езиците се отбелязва ежегодно на 26 септември.
Първият Европейски ден на езиците се проведе през 2001 г.
Стартиран е от Европейската комисия и Съвета на Европа.
Европейският съюз има 24 официални езика.
На този ден на езиците в цяла Европа се провеждат събития и празненства.
Има дори високопоставени конференции за езици и как хората по целия континент могат да бъдат насърчени да учат нови.
Много хора не осъзнават, че възможността и способността да научат втори (или трети, или четвърти) език има не само практически ползи, но има и други положителни ефекти, които се разпространяват в обществото. От създаване на нови приятели до насърчаване на растежа на мозъка, изучаването на езици е фантастично!
За да покаже уважение и признателност към богатото наследство от култури и лингвистика в Европа, Европейският ден на езиците е тук.
Европейският ден на езиците предоставя отлична възможност да празнуваме езиците и да изследваме други култури.
Езиковото обучение носи ползи за млади и стари – никога не сте твърде стари, за да научите език и да се насладите на възможностите, които той отваря. Дори ако знаете само няколко думи от езика на страната, която посещавате (например на почивка), това ви позволява да създадете нови приятели и контакти.
Честит Световен ден на езиците!