31 август – Имен ден празнуват Генадий, Гена и Гено

31 август - Имен ден празнуват Генадий, Гена и Гено
Празници

31 август – Имен ден празнуват Генадий, Гена и Гено

Днес православната църква почита Свети Генадий. Генадий е първо игумен на манастир в Константинопол. В началото на 430-те години той става известен като голям противник на Кирил Александрийски.

През 458 г. Генадий става патриарх на Константинопол като наследник на Анатолий и продължава неговата безкомпромисна борба против монофизистите.

По времето на службата му започва действието на стълбовия светия Даниил Стълпник при Константинопол. Той отишъл и благословил Даниил, който не го пуснал да се качи на стълба.

През 459 г. той свиква събор от 81 епископи, които вземат решения преди всичко против Симонията.

Той е автор на коментари на библията, най-вече на посланията на Апостол Павел.

Кратко житие за Свети Генадий

Генадий
31 август – Имен ден празнуват Генадий, Гена и Гено

Свети Генадий приел престола на Константинополската патриаршия след свети Анатолий , при царуването на император Лъв Велики. За богоугодния му живот свидетелства книгата, наречена „Лимонар“. В нея преподобните отци Софроний и Йоан повествуват за следното:

“- Ние дойдохме – казват те – в киновията, наречена Салама, на девет поприща от Александрия, и намерихме там двама старци, които преди са били презвитери на Константинополската църква. Те ни разказаха за блажения Генадий, Константинополския патриарх, че бил кротък, съблюдавал телесна чистота и се отличавал с въздържанието си. Казаха за него и това, че мнозина му причинявали големи неприятности заради клирика на име Харисим, който премного съгрешавал.

Той служил при храма на светия мъченик Елевтерий и за него разправяли, че той не само прекарва живота си в леност, нерадение и греховна нечистота, но се занимава с разбойничество и вълшебство. Като призовал този клирик, патриархът започнал да го увещава, отчески поправяйки го с духа на кротостта, но като видял, че той остава непоправим, заповядал да го накажат.

Но Харисим продължавал да върши същото и наказанието не му подействало. Тогава патриархът изпратил един от слугите си в храма на мъченика, където служел Харисим, за да измоли от мъченика сам да го изправи или поне да отсече от Църквата потъналия в грехове служител на своя храм. Пратеникът дошъл в храма, застанал пред олтара и като прострял ръка към гроба на мъченика, казал:

– Свети мъчениче Елевтерие! Патриарх Генадий ти възвестява чрез мен, грешния, че клирикът Харисим, който служи в твоя храм, върши множество беззакония и създава съблазни. Затова или го изправи, или го отсечи от църквата.

На следващата сутрин Харисим бил намерен мъртъв. Това показва колко угоден на Бога и на Неговите светии бил блаженият Генадий, защото словото му, обърнато към светия мъченик чрез пратеника, било скоро чуто и изпълнено на дело.

Генадий
31 август – Имен ден празнуват Генадий, Гена и Гено

При него в Константинопол бил построен храм в чест на свети Йоан Предтеча Господен от някой си сенатор на име Студии, който дошъл от древния Рим. Бил устроен и манастир, наречен Студийски по името на сенатора, в който бил учреден чин на незаспиващите.

При него църковен иконом бил преподобният Маркиан. Той свалил последната си дреха и я дал на един нищ. Тогава всички видели под фелона му царската порфира, с която се сподобил заради милосърдието си, както се разказва в житието му (паметта му се чества от Църквата на 10 януари, бел.ред.).

При патриарх Генадий се подвизавал и свети стълпник Даниил (паметта му се чества на 11 декември), когото той ръкоположил за презвитер.

В дните на свети патриарх Генадий в Константинопол станало следното чудо.

Какво чудо станало?

Генадий
31 август – Имен ден празнуват Генадий, Гена и Гено

Един иконописец се осмелил да изпише образа на Христа Спасителя по подобие на езическия бог Зевс (при древните гърци Зевс бил върховен бог и родоначалник на останалите богове и хората, бел.ред.). И тозчас бил застигнат от Божието наказание, защото ръката, изобразила Господа така, изсъхнала. Като усетил толкова скоро Божието отмъщение върху себе си, той побързал при свети патриарх Генадий и му принесъл покаяние, изповядвайки със сълзи греха си. Светият патриарх се помолил за него на Господ и изцелил ръката му, така че тя станала здрава, както и преди.

Свети патриарх Генадий имал обичая да не ръкополага в презвитерски сан, докато желаещият не научи наизуст целия Псалтир, защото този Божи архиерей ревностно се грижел за строгото спазване на църковния чин. Той съзнавал, че този чин ще бъде щателно изпълнен само тогава, когато всички свещеници и клирици познават светите книги и могат да разбират разумно божественото Писание. Защото презвитер, ненаучен на книгите, не може да учи другите, не може да изправя и наставлява на пътя на спасението, без сам да познава спасителния път. За такъв се сбъдват Христовите слова: „нима може слепец слепеца да води? Не ще ли паднат и двамата в яма?“ (Лук. 6:39).

Свети Генадий свикал в Константинопол поместен събор за изкореняването на Евтихиевата ерес и заради църковното благоустрояване. На него била забранена разпространяваща се сред архиереите симония – раздаването на духовни звания и места срещу заплащане.

Приписват му се и няколко богословски съчинения. Генадий Месалийски пише за него: “Мъж красноречив, с остър ум, той бил така обогатен от четенето на древните, че обяснил всяка дума на пророк Даниил и съчинил много беседи.”

Генадий
31 август – Имен ден празнуват Генадий, Гена и Гено

Всички тези съчинения днес са неизвестни. До нас е достигнало само окръжното му послание против симонията, утвърдено на събора от 459 година.

Патриархът водел повереното му словесно стадо тринадесет години. Той се представил на Господа при царуването на същия император Лъв Велики.

Малко преди кончината си свети Генадий се молел през нощта в храма и му се явило някакво демонско страшилище. Той го прогонил със знамението на честния кръст, а дяволът побягнал с думите:

– Тръгвам си и няма да причинявам тук никому зло дотогава, докато си жив. Но след смъртта ти пак ще дойда и всячески ще смущавам Църквата и ще повлека към гибел мнозина.

До деня на смъртта си той непрестанно със сълзи се молел на Господа да опази Църквата Си и портите адови да не й надделеят. И както приживе бил усърден ходатай пред Бога за светата Църква, така и след преставянето си той праща непрестанните си молитви за нея, предстоейки заедно с другите свети йерарси пред Главата на Църквата – Христос, нашия Владика, на Когото заедно с Отца и Светия Дух вечно въздаваме слава.

Защо е важен свети Генадий?

Генадий
31 август – Имен ден празнуват Генадий, Гена и Гено

Пазител на вярата: Свети Генадий е пример за твърдост във вярата и непоколебима защита на православните догми.

Борец за чистотата в Църквата: Той е един от първите църковни водачи, които активно се борят с корупцията и злоупотребите в Църквата.

Учител и богослов: Своите съчинения той оставя като ценно наследство за поколенията богослови и вярващи.

Какво можем да научим от свети Генадий?

Генадий
31 август – Имен ден празнуват Генадий, Гена и Гено

Важността на вярата: Вярата трябва да бъде не само декларация, а начин на живот.
Необходимостта от борба със злото: Злото съществува и с него трябва да се борим, дори когато това е трудно.
Значението на единството в Църквата: Единството е от съществено значение за оцеляването и просперитета на Църквата.

Свети Генадий е пример за християнин, който е посветил живота си на служение на Бога и на Църквата. Неговото дело продължава да вдъхновява вярващите и днес.

Как да почетем Свети Генадий?

Генадий
31 август – Имен ден празнуват Генадий, Гена и Гено

Свети Генадий Константинополски е бил изключителен духовен водач и пример за вяра и добродетел. Почитането му е израз на нашата благодарност за неговото дело и желание да следваме неговия път.

Ето няколко начина, по които можем да почетем паметта му:

Духовни практики

Генадий
31 август – Имен ден празнуват Генадий, Гена и Гено

Молитва: Редовната молитва към Свети Генадий е един от най-пряките начини да изразим нашето уважение и да поискаме неговото застъпничество.

Четене на неговите жития и съчинения: Чрез изучаването на живота и учението му можем да се вдъхновим от неговата мъдрост и да задълбочим собствената си вяра.

Пост и въздържание: В дните, посветени на него, можем да практикуваме пост и въздържание като израз на нашето смирение и желание за духовно пречистване.

Участие в църковни служби: Присъствието в църквата на празника му ни позволява да се приобщим към общата молитва и да изпитаме силата на вярата в общност.

Добродетели

Генадий
31 август – Имен ден празнуват Генадий, Гена и Гено

Борба със злото: Следвайки примера му, можем да се борим със злото във всичките му проявления, като започнем от себе си.
Стремеж към чистота: Можем да се стремим към чистота на духа и тялото, като се отказваме от греховните наклонности и се стремим към духовно съвършенство.
Служение на ближните: Като помагаме на нуждаещите се и служим на ближните си, ние следваме завета на Христос и подражаваме на Свети Генадий.

Практически действия

Генадий
31 август – Имен ден празнуват Генадий, Гена и Гено

Дарения на църквата: Можем да дарим средства за поддържането на храма, в който се почита Свети Генадий, или за други благотворителни цели.
Организиране на събития: Можем да организираме беседи, лекции или други събития, посветени на живота и делото на Свети Генадий, за да споделим познанията си с други хора.
Носене на името Генадий: Ако носим името му, можем да се стремим да живеем достойно за него и да бъдем пример за другите.

Почитането му не е просто формален акт, а начин да изразим нашата вяра и да се стремим към по-добър живот. Като следваме неговия пример, ние можем да станем по-добри християни и да допринесем за укрепването на нашата общност.

Кой празнува имен ден днес?

Генадий
31 август – Имен ден празнуват Генадий, Гена и Гено

Имен ден всички, които носят името Генадий, както Гено и Генка.

Честит имен ден на всички именици! Бъдете живи и здрави!

Tagged , , , ,
на горе