След като Свети Атанас гони зимата на Атанасовден, на 10 февруари народът посреща последния от зимните празници за годината – Свети Харалампий – покровител на меда и пчеларите.
Свети Харалампий Чудотворец е почитан от източноправославните християни и се смята за светец-застъпник, който бързо помага в бедите и скърбите. На него може да се помолите за избавление от всяко зло и нещастие.
Според църковната традиция Свети Харалампий е особено почитан, заради своите молитви към Бога, които са за болни и страдащи хора. Харалампий извършавал редица чудеса и изцеления на болни. Светецът е бил подложен на тежки мъчения, заради гоненията на християните. Чудеса ставали около него и раните му заздравявали чудодейно. Заради тази му сила, той бил обявен за Чудотвеорец и лечител.
Църквата отдава голяма почит на светеца като закрилник на меда и пчеларите. На гръцки Харалампиос означава „светнал от радост“.
Народът вярва, че Свети Харалампий с молитвите си благославя и довежда Божията благодат над меда. В българската народна традиция Харалампий е господар на болестите и особено на чумата (Чуминден). Счита се, че светецът пази от чумата и бива изобразяван как държи болестта в стъклен съд.
Имен ден на 10 февруари. Вижте кой празнува
Хороскоп за ФЕВРУАРИ 2024 за всички зодии
Най-вкусните меденки като от едно време
Ето какви са традиции и обичаи на 10 февруари – Свети Харалампий Чудотворец:
На този ден земята вече се затопля и може да се започне селскостопанската работа. На 10 февруари се освещава мед и всички, които ползват мед за лек, го носят за да се чете молитва на пчелния мед от свещеника в църквата.
Традиции и обичаи
Празникът на 10 февруари се празнува за предпазване от чумата в народната традиция. За да се предпазят от нейното действие, стопаните извършват следните ритуали.
Рано сутринта на този ден в църквата се отслужва служба и се освещават олио, мед, зехтин. Вярващите носят в църквата олио и мед, за да направят после лекарство от осветения мед за лечение през годината.
Жените стават рано, почистват дома и обора. След това месят обреден хляб, готвят гозби, приготвят колач. Докато чакат хляба, жените отиват в църква и освещават меда, с който после намазват колача. Хлабът се прекадява с тамян и се чупи на четири части. Единият къс остава в дома, другите се раздават на съседите, като вярват, че така предпазват дома от чума и болести и ще бъдат здрави цялата година.
На хляба се прави голям венец от тесто за здраве и просфорници на четири места в четирите посоки на света като кръстен Знак.
На обяд се слага трапезата и се раздава на съседи от готвеното и от питата, намазана с мед.
За да умилостивят чумата, хората от селото искали да я изгонят от домовете си. Затова оставяли в края на селото питка с мед, кърпа, вино, гребен, за да се залиса старицата, да мие косите си и да забрави за какво е дошла.
На този ден се избягва да се работи тежка къщна работа, за да не се разсърдят болестите.
Лечение
Медът е наричан „божествен елексир“, „универсален лек“, защото влияе на целия организъм. Пчелният мед оказва изключително мощно влияние върху имунитета, предпазва от вируси, регулира кръвното налягане. В меда се съдържат витамини, минерали, аминокиселини и други полезни вещества.
Рецепта за лекарство с мед
Вземете орехова черупка, сложете по 6 капки от осветените масло и мед, добавете известно количество ракия. Черупката се слага на печаката, за да заври сместа и се сваля. Когато температурата стане поносима, лековитата смес се слага, за да облекчи болки в ушите. Повтаряте това три пъти.
Имен ден
Имен ден на 10 февруари празнуват всички с имена: Валентина, Валентин, Валя, Харалам, Харалан, Харалампи, Пейо.
Името Валентина от латински означава – „здрав, силен“
Според житието си, Свети Харалампий Чудотворец е бил посечен през 198 година, но според легенди се казва, че е починал още преди наказанието. Предания разказват, че той пръв е открил чудната мощ на меда.
Особено почитан е светецът в Гърция, като се смята, че мощи на раннохристиянския светец се съхраняват в манастира „Св. Стефан“ в Метеора, Гърция.