Правилният сън прочиства мозъка от токсини, посочват експерти. Много видове деменция са свързани с нарушения на съня, включително затруднено заспиване и безсъние. Такива смущения могат да ускорят загубата на памет при болестта на Алцхаймер.
Изследователи от университета „Стоуни Брук“ в новата си научна работа казват, че е най-полезно да спите легнали настрани. Именно в тази поза мозъкът се прочиства най-ефективно от токсини, твърдят учените. Това от своя страна, спомага за намаляване на риска от развитие на болестите на Алцхаймер и Паркинсон, както и на редица други неврологични заболявания.
Дженифър Анистън ексклузивно разкри как се е преборила с безсънието
4 неща, които трябва да опитате, ако споделянето на леглото напълно съсипва съня ви
Как позицията на сън влияе върху здравето?
Използвайки динамично контрастно магнитно резонансно изображение, изследователски екип, ръководен от д-р Хелене Бенвенист, изследвал мозъка и сложната глимфатична система, която играе критична роля за ефективното премахване на токсините и отпадъчните продукти от мозъка. Резултатите от работата показали, че в странично положение процесът на отстраняване на токсините протича по най-добрия начин.
Д-р Бенвенист използва ядрено-магнитен резонанс от няколко години, за да изследва глимфатичната система в модели на организми на гризачи. Методът й позволил да идентифицира пътищата на тази система, в която цереброспиналната течност (CSF) се филтрира през мозъка и се смесва с интерстициална течност, за да изчисти отпадъците от най-важния орган, подобно на начина, по който лимфната система прави това с другите ни органи.
По време на нощен сън глимфната система работи с пълна сила, премахвайки вещества, които влияят негативно на мозъчната дейност, като тау протеини и бета-амилоиди.
По време на експериментите учените принуждавали мишките да спят и ги слагали да спят по гръб, по корем или настрани. Колегите на д-р Бенвенист в университета в Рочестър използвали флуоресцентна микроскопия и радиоактивни маркери, за да потвърдят резултатите от ядрено-магнитния резонанс и да оценят ефекта от позицията на сън върху амилоидния изход от мозъка.
Спането настрани било признато от двете групи учени за най-ефективно, така че изследователите стигнали до заключението, че не само качеството и продължителността на съня влияят на почивката и прочистването на мозъка, но и на позицията по време на сън.
„Любопитно е, че повечето хора и животни, дори в дивата природа, най-често предпочитат тази позиция“, казва Майкен Недергаард, изследовател от университета в Рочестър, който участва в проучването. – Изглежда, че сме се адаптирали към тази позиция за най-добро отстраняване на метаболитни отпадъци от нашия мозък.“
В бъдеще изследователският екип планира да проведе подобни проучвания с хора, за да потвърди окончателно своите открития и да даде препоръки за най-оптималните позиции за нощна почивка.
Ето коя е позата, в която спането е силно препоръчително:
Възрастен човек не трябва да спи по корем. Когато спим по корем, бързо обръщайки главата си наляво или надясно, кръвоснабдяването в гръбначните артерии се нарушава и възниква заплаха от инсулт.
Как да спите, ако имате болки в гърба:
Препоръки: Много е удобно да спите настрани с изправен крак, а другият крак, сгънат в коляното, да поставите на леглото. При това ръката, на която ще спите, поставете под възглавницата, а другата ръка може да поставите върху тялото или върху леглото.
Тази поза е подходяща за повечето хора, страдащи от болки в гръбначния стълб. Лежането в случай на болка е по-добре да бъде вълху възпалената страна – така междупрешленните пролуки се увеличават и корените на гръбначните нерви не се притискат (дразнят) толкова много.