„БЯХ С ХРИСТОС, СЪМ И ЩЕ БЪДА!“
Всяка година на 11 Ноември българската Православна църква почита паметта Свети Мина. На този ден Имен ден празнуват всички носещи имената и производните от тях: Мина, Минка, Минко, Минчо, Виктор, Виктория, Вики.
Св. Мина е закрилник на бездомните и сираците.
Покровител на народните лечители, знахари, воини, на хората поели на дълъг път, закрилник на жените.
Свети Мина принадлежи към ранга на така наречените свети воини, наред със Св. Георги Победоносец, Св. Димитър Солунски, Св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат. Това е един от най-почитаните и обичани светци в Египет, Гърция и Кипър, където в негова чест са наречени множество храмове и манастири.
Св. Мина е роден около 250 г.сл.Хр. в Египет, в дома на езическо семейство. Като младеж той е служил в римската армия в малоазийската област Фригия.
През 296 г. императорите Диоклециан и Максимиан наредили гоненията срещу местните християни, когато Мина научил за това, той се отказал от военната служба. Отишъл в планините, където прекарвал времето си отдаден в мисли към божественото, пости и горещи молитви. Така вярата пламнала в сърцето му.
След като отказал да се върне към езическата вяра, Светецът бил подложен на ужасяващи изтезания. Последните му думи, преди да бъде обезглавен, а многострадалното му тяло захвърлено в огъня, били: „Бях с Христос, съм и ще бъда“.
Според преданието, последната молитва на Св. Мина гласяла следното: „Господи Боже мой, благодаря Ти, че ми позволи да стана причастник на Твоите страдания. Сега Ти се моля, приеми душата ми и ми дари Твоето небесно царство. И дай ми благодат да помагам в твое име на всички, които ме призовават.“ И Господ чул и дал на верния си син благодатта да върши чудеса.
Много чудеса на Св. Мина са известни, както на територията на днешна Гърция, така и в Кипър. Така през 1826 г., в ужасните времена на Гръцката революция, турските жители на Ираклион нападат християните. Това се случило на Великден, когато вярващите в Христа се събрали на служба в катедралата на Св. вмчк. Мина. Бил организиран палеж. Внезапно се появил ездач с изваден меч. В непрогледния мрак настъпила суматоха. От страх нападателите избягали. На всички било повече от ясно, че това е чудотворна намеса на небесния покровител на града. Така свети Мина спасил жителите на Ираклион.
Свети Мина е един от най-обичаните Светци на народа, той е призован да помага в много ежедневни нужди. В стари времена, когато епидемиите от малария са били често срещано явление, особено в Кипър, Св. Мина се смятан за единствен лекар на болните от малария. В християнският свят се вярва, че той може да лекува всякакви болести, затова е толкова почитан. На него са кръстени много църкви и манастири.
Част от мощите на Светията се съхраняват в женски манастир, донесени от Александрия, днешен Египет.
Един руски поклонник монах разказва свидетелства за още чудеса. Той посетил манастир в деня на неговият патрон. В дневника си е записал: „Започнах моето поклонение в Кипър. В денят на възпоменание на светия мъченик Мина, отидох да се поклоня в един от манастирите, където има ежегодно честване, а болните се изцеляват от много болести благодарение на чудотворната икона на светеца.“
Чудесата, които се случват след молитва от сърце към Св.вмчк.Мина, са неизброими. Той дарява семействата с благополучие, мир и разбирателство.