Честит ден на независимостта!
Празници

Честит ден на независимостта!

Днес е голям празник за всички Българи! Днес е ден на независимостта на България!

На днешната светла дата нека си припомним, че преди 113 години България получава

легитимация в цивилизования свят! Обявяването на Независимостта ни не е просто

историческо събитие, не е просто една красива историческа метафора, а е истинска еманация

на българския свободен дух!

Ето този дух трябва да пазим!

Нека не забравяме, че ценностната система и националната памет крепят всеки един народ. Затова нека

бъдем независими и свободни в ежедневните си избори, в отстояването наценностите си, единни и

сплотени… независимо, къде по света се намираме, помнейки кои сме, откъде идваме и търсейки най-

вярната посока. За нас и за идните поколения.

Независимостта е чест и отговорност.

Честит празник, горди  българи!

22 септември- Ден на независимостта на България

ден на независимостта
Честит ден на независимостта! снимка: freepik

Независимостта на България е провъзгласена на 22 септември (5 октомври нов стил) 1908 година в Търново.С този акт българската държава отхвърля политическата и финансовата си зависимост от Османската империя, наложена ѝ от големите европейски държави с Берлинския договор, а българският княз приема титлата „цар“.

Отхвърлянето на османското върховенство от България е последвано от анексирането на османските провинции Босна и Херцеговина от Австро-Унгария и предизвиква една от многобройните кризи в международните отношения в навечерието на Първата световна война. Независимото Царство България е признато от Великите сили през пролетта на 1909 година.

Този ден на независимостта е изключително важен за всички българи.

Предистория

ден на независимостта
Честит ден на независимостта! снимка: freepik

Берлинският договор от 1878 г. определя Княжество България като васално на Османската империя, което затормозява стопанското развитие на страната и ограничава нейните възможности в международните отношения. Мирните споразумения задължават българското княжество да се съобразява с режима на капитулациите, наложени от Великите сили на Османската империя, който налага преференциален внос на европейските промишлени стоки и обрича развитието на българското вътрешно производство. Затова след Съединението на Източна Румелия с Княжество България усилията на българския политически елит се насочват към обявяване на независимост.

Търновската църква „Свети Четиридесет мъченици“, в която е обявена Независимостта на България
Благоприятни условия за това настъпват през лятото на 1908 г. Тогава в Османската империя избухва Младотурската революция, вниманието на Великите сили е насочено към френско-германския спор за Мароко, Австро-Унгария се готви да анексира Босна и Херцеговина, а по железопътните линии Мустафа паша – Белово и Търново – Сеймен – Ямбол избухва стачка.

Правителството на Александър Малинов използва момента и в началото на септември конфискува линиите, собственост на компанията на Източните железници. Това, както и инцидент от края на август, при който българският официален представител в Цариград – Иван Гешов – е демонстративно пренебрегнат от османските власти при честванията на рождения ден на султан Абдул Хамид II, води до влошаване на българо-османските отношения.

Под натиск да върне конфискуваните жп линии, на 16 септември правителството на Малинов се отказва от опитите за предварително разбирателство със султана и решава да отхвърли едностранно сюзеренитета му, без да съгласува намеренията си с Великите сили – гаранти на Берлинския договор. В предходните седмици Русия се опитва да сдържа българските намерения, докато издейства съгласието на Австро-Унгария за ревизия на договора с отстъпки за себе си (отваряне на Проливите за руската флота). От своя страна, Австро-Унгария настоява за връщане на Източните железници, преди да отстъпи по въпроса за българската независимост, преди да настъпи този ден на независимостта на България.

Условия за обявяване на Независимостта на България

ден на независимостта
Честит ден на независимостта! снимка: freepik

Условията за обявяване на Независимостта на младата българска държава в началото на ХХ век били изключително благоприятни: през лятото на 1908 г. младотурска революция в Османската империя завършва с успех за реформистите. Техните действия не са достатъчно убедителни и вместо да въведат реформи в управлението, младотурците се насочват по линията на национализма. Събитията, случващи се в Цариград, активизират българската дипломация. Българският дипломат в турската столица Иван Ст. Гешов в писмо до външния министър лансира идеята за провъзгласяване на независимост на България.

По същото време Австро-Унгария – една от Великите сили наложили Берлинският договор, се готвела да анексира двете от провинциите на империята – Босна и Херцеговина – т.е. да го наруши. Затова и българският княз Фердинанд се обърнал директно към император Франц-Йосиф (срещат се във Виена) да съгласуват действията си.

Обявяване на независимостта

ден на независимостта
Честит ден на независимостта! снимка: freepik

В нощта срещу 22 септември министър-председателят посреща княз Фердинанд I на военния параход „Хан Крум“ край Русе. Оттам цялото българско правителство и князът поемат към Търново. Царският влак, в който пътуват държавниците, прави почивка по маршрута си на гара Две могили. Там Малинов написва манифеста за независимостта, под който се подписват Фердинанд и министрите.

Независимостта на България е обявена тържествено на 22 септември 1908 г. в църквата „Св. 40 мъченици“. Княз Фердинанд I приема титлата цар на българите. На следващия ден Австро-Унгария анексира Босна и Херцеговина. От тогава е обявен този ден на независимостта!

Признаване на независимостта

ден на независимостта
Честит ден на независимостта! снимка: freepik

На заплахите с война от страна на Османската империя България отговаря с военна мобилизация и същевременно декларира готовност за мирно уреждане. Тъй като Берлинският договор е двойно нарушен (от София и от Виена), а Великите сили не са готови за мащабна война, усилията се насочват към дипломатическо признаване на българската независимост.

Българо-османските противоречия са уредени с помощта на Русия. През април 1909 г. са подписани българо-руски, руско-турски и българо-турски протокол. Според тези споразумения Русия опрощава османските задължения, останали от войната от 1877 – 1878 г., в замяна Османската империя се отказва от всякакви финансови претенции към доскорошното трибутарно княжество България, а българската страна се задължава да изплати 82 милиона франка на Русия в срок от 75 години. През същия месец империята признава независимостта на България, последвана и от Великите сили.

С провъзгласяването на независимостта на България се издига международният авторитет на страната и тя се превръща в равноправна на другите държави. Княз Фердинанд приема титлата „цар на България“.

Създадени са предпоставки за освобождаване на последните останали под османска власт български земи в Тракия и Македония.

22 септември е ден, който всява особена гордост в сърцата на всеки българин. На тази дата през 1908 година, в старата българска столица Търново, княз Фердинанд обявява независимостта на България, с което страната ни окончателно се освобождава от вековното османско иго. Този ден на независимостта е важен за всички нас.

Защо този ден е толкова важен?

ден на независимостта
Честит ден на независимостта! снимка: freepik

Край на васалитета: С обявяването на независимостта България се превръща в самостоятелна държава, която сама определя своята вътрешна и външна политика. Това е кулминация на дълги борби и жертви за национално освобождение.
Символ на националното самосъзнание: Този ден на независимостта е израз на българския дух и стремеж към свобода. Той ни напомня за силата на един обединен народ и за важността на националната идентичност.
Начало на нов етап в българската история: С независимостта България се включва в голямата европейска политическа игра и поема по пътя на модернизацията и развитието.

Как се отбелязва Денят на независимостта на България?

ден на независимостта
Честит ден на независимостта! снимка: freepik

Основните начини за отбелязване на този ден на независимостта на България включват:

1. Официални церемонии и празнични събития:
В много градове на България, включително в столицата София, Велико Търново (символично свързано с обявяването на независимостта) и други, се провеждат тържествени церемонии, включващи военни паради, поднасяне на венци и цветя на паметници на героите и личности, свързани с независимостта, както и официални речи на политически лидери.
Президентът и други висши държавни ръководители обикновено присъстват на тези церемонии, където произнасят речи, подчертаващи важността на независимостта за днешната държава и общество.

2. Празненства във Велико Търново:
Велико Търново играе централна роля в празненствата, защото именно там княз Фердинанд обявява независимостта на 22 септември 1908 г. В този ден се организират тържествени шествия, културни прояви, концерти, изложби и възстановки на събитията от този ден.
На Царевец обикновено има светлинно-звуков спектакъл, който възпроизвежда историческите събития, свързани с обявяването на независимостта.

3. Културни мероприятия:
Провеждат се различни концерти, фолклорни събития, театрални постановки и изложби, свързани с българската история и култура. Включени са и прояви, които насърчават националната гордост и идентичност.

4. Църковни служби:
В много църкви в страната се отслужват молебени за здраве и благоденствие на народа. Тези служби често са съпътствани от почитане на паметта на историческите личности, допринесли за независимостта на България.

5. Празнуване с флагове и национални символи:
По време на Деня на независимостта много хора издигат българския национален флаг пред своите домове и по обществени сгради. На много места се провеждат и събития, които насърчават патриотизма и любовта към родината.
Този ден има значителна роля в поддържането на историческата памет и националното самочувствие на българския народ, като напомня за важността на независимостта и свободата.

Денят на независимостта на България се отбелязва на 22 септември всяка година, в чест на обявяването на независимостта от Османската империя през 1908 г. Тази дата има голямо значение за националното самосъзнание на българския народ, тъй като представлява окончателното утвърждаване на суверенитета на страната.Това е важен ден за всички българи, в който отбелязваме гордостта си от богатата история и постиженията на нашата страна.

Нека този ден ни напомня за значимостта на свободата и независимостта, както и за усилията на всички онези, които са се борили за тях.Честит Ден на независимостта на България! Нека си спомняме с гордост славното минало на нашия народ и да продължим да градим проспериращо бъдеще за нашата родина. Нека бъдем обединени в стремежа си към свобода, справедливост и напредък. Честит празник!

Да живее свободна и независима България!

Да живее българският народ!

Tagged , ,
на горе