Да намерите половинката си не е толкова лесно. Още по-трудно е да се изградят взаимоотношения, така че семейната лодка да не се превърне в Титаник и да не отиде на дъното, разбивайки се в ежедневието. Всичко е в нашите ръце: можем да убием любовта или да я спасим.
Фазите на любовта
Агонизиращото вълнение преди всяка среща, огън на страстта и водопад от нежност, магическа нужда от интимност и постоянно желание да държите мъжа за ръка 24 часа в денонощието … Мислите ли, че ако това вече го няма, любовта също си е отишла и трябва да се разделите? Грешите! Всъщност вие вече сте стигнали до края на първата фаза – „симбиоза“. Следващият етап във връзката неизбежно е фазата на дистанциране. Мъжете се дистанцират чрез подновяване на срещи с приятели или преследване на хобитата си. Жените правят същото, но с различни методи – започват да се карат с партньор или отказват интимност. Тогава започва истинската борба за власт в семейството. Основната характеристика на тази фаза е желанието както за автономия, така и за организация на личното пространство. За съжаление на този етап някои двойки предпочитат да прекратят връзката. Други продължават да живеят заедно, като същевременно „изграждат“ вътрешната си готовност да напуснат всеки момент. Трети започват да виждат врага в някога любимия човек и да отприщят домашна война, в която няма да има победители. Сливане и дистанциране, зависимост и независимост, страх от близост и близост, възможността за трети в една връзка и свързаните с нея чувства – срам и ревност – всяка от тези фази се вписва в естествен цикъл, всяка от тези фази е необходима с цел извеждане на партньорите на ново ниво във взаимоотношенията.
Какво можете да направите: По време на криза не се колебайте да защитите своята гледна точка, да спорите и да се карате – това е нормално! Основното нещо е да не се използва аргументът „Ако се държиш така, значи не ме обичаш!“ и не заплашвайте да напуснете, дори ако сте обидени и разочаровани.
Остани жена
В началото на романа и мъжът, и жената буквално цъфтят, защото чувстват, че са обичани и желани. Всеки път, общувайки с половинката си, те получават потвърждение за своята мъжественост или женственост. Добавете към това комплименти – както от партньора, така и от други – и става ясно защо самочувствието ни се издига до невиждани висоти. С течение на времето обаче пламенните наслади на любимия стават не толкова пламенни, страстта започва да избледнява – в резултат на това самочувствието страда. В този момент е важно да не изисквате от партньора си да признава привлекателността ви – това може да доведе до точно обратния резултат.
Какво можете да направите: Не запазвайте своята привлекателност само за партньора. Накарайте го да ревнува, като флиртувате. Правилото е, че колкото повече други мъже ви харесват, толкова по-привлекателни ще бъдете за собствения си съпруг. Малко ревност във връзката не боли, това е като добавяне на сол към супата, най-важното е да не се пресолява!
Приоритет: първо „аз“, след това „ние“
Ако възприемате себе си по-скоро като половината от цялото, наречено „Ние“ (казвате „Ще дойдем“, „Ще помислим“ и т.н.), тогава в тези отношения вие сте зависима част. Колкото повече ревнувате, толкова повече чувствате, че не можете да живеете без любимия си, толкова повече партньорът ви чувства, че е бил вързан с ръце и крака и мечтае да излезе от домашния „затвор“ на свобода. Може да е обратното – вашият партньор дори не може да направи крачка без вас, така че постоянно чувствате, че ви държат на къса каишка.
Какво може да се направи: няма нищо лошо в това, че „аз“ + „аз“ от време на време се превръщам в „ние“. Друго нещо е, че за да се поддържат отношения, е необходимо „зависимите“ и „свободните“ да сменят ролите си от време на време. Ако чувствате, че сте „заседнали“ в някоя от тези роли, мислено „превъртете“ лентата, на която е „заснет“ вашият живот до момента, в който сте играли различна роля, и си спомнете как беше опитът в други отношения, все пак ще ви бъде полезен). Освен това има смисъл „зависимата“ част да се съсредоточи върху собствената си автономия и да се справи с желанието си за свобода и независимост. А към „независимата“ страна помислете как можете да предадете на другата половина чувство за сигурност, което ще го примири с вашата жажда за свобода. Във всеки случай е чудесно, ако освен съпруга и общите си приятели имате собствен социален кръ.
Спомни си защо избра точно този мъж.
Дори приятели и познати да мислят, че сте перфектната двойка, има дни, в които вие, волно или неволно, си задавате въпроса: „Какво си мислех, когато избрах този тип“. В този момент всичко прекрасно и светло, което е било между вас неусетно изчезва на заден план.
Какво можете да направите: включете „машината на времето“ – върнете се във времето, когато сте били влюбени докрай в този човек и си спомнете какво ви е омагьосало тогава? Запазете това чувство и се върнете в настоящето!