Празникът на Света Анна се свързва с нещо ново – ново начало, нов късмет! Света Анна е майка на Дева Мария, Богородица. Тя покровителства майчинството и женското начало. Света Анна закриля брака, семейството, бременните жени и вдовиците. Името Ана означава „благодат“ (староеврейски).
В нашите традиции на този ден празнуват лечители, врачки, заклинатели.


На 9 декември се празнува Зачатие на Света Анна. Народът нарича този ден Анино зачатие, Аньовден, Янино. Света Анна и съпругът и Йоаким получават вест от ангел небесен, че ще имат дете. Анна се врича да отдаде детето Мария на служба на Бога. Малката Мария още на 3 години е отведена в храма.
Ето какво се прави на празника на Света Анна:


На празника на Света Анна жените не работят, а мъжете не излизат от селото, за да не срещнат самодиви. Жените не захващат работа, за да са здрави децата и да не боледуват. Домашните птици не се пускат на двора, за да не бъдат омагьосани. Младите жени поставят на земята паничка с жито и сол, покриват с кърпа и сутринта дават на животните за здраве. Момите слагат пшеница в нов съд с вода и ако до края на годината те покълнат, скоро ще има сватба.
Ако в дома първо влезе мъж, очакват се мъжки животни, а ако е жена – повече женски.
Народни вярвания
Смята се, че вечерта преди празника на Света Анна се правят магии, заклинания и гадаене. За да се предпазят от магия, стопаните палят огън пред дома, ръсят пепел около другите постройки, а жените използват чесън и въглени за вимето на кравите, за да запазят животните. Магьосниците се явявали под формата на мушици около огнището и се считало, че те трябва да се хванат, за да се махнат злите сили.
Ритуали за плодородие и успех
– Жените варят и раздават жито и царевица, вярвайки, че това ще осигури добри посеви.
– Внасянето на прасе в дома символизира напредък и успех във всяко начинание.
– На този ден за първи път се насаждат кокошки, за да се излюпят всички яйца.
Забрани
Тази нощ се смята за време, когато черните магии „хващат“, затова се спазват строги забрани:
– Жените не трябва да работят с вълна, за да не навредят на децата и добитъка.
– Мъжете не бива да напускат селото, защото се вярва, че самодивите играят по поляните и могат да ги отвлекат.
– Магически практики: В тези часове на нарушено равновесие между земните и божествените сили, магьосниците отиват на гробищата. Те се събличат голи, танцуват и шепнат заклинания, за да „свалят“ месечината в сито, превръщайки я в крава, от която доят „лунно мляко“. Смята се, че това ги прави силни и им дава власт над хората и природата.
– Зловредни действия: Магьосниците омайват злите жени, чуждите ниви и стада, използвайки развалени яйца или различни магии. Те правят заклинания за болести, омраза и дори смърт.
– Защита от злото: Хората палят огньове с тор пред вратите си, ръсят пепел и просо около стопанските постройки, а жените мажат виметата на кравите със смес от мазнина, чесън и въглени, за да предпазят добитъка.
– Магьосници като мушици: Според легендите магьосниците могат да се превърнат в мушици, за да проникнат в чуждите домове. Щом се забележи такава мушица, тя трябва да бъде изгорена, за да се унищожи злата сила.
Трапезата
Традиционно ястие за празника на Света Анна е баница с кисело зеле. На трапезата може да се сложи имамбаялдъ. Варено жито и варена царевица се приготвят и раздават за здраве и да растат високи посевите.


Рецепта за баница с кисело зеле
Продукти
кисело зеле – 1 бр
1 чаша олио
кори за баница
Подправки: черен и червен пипер
Начин на приготвяне:
Първо
Подгответе и нарежете зелка кисело зеле. Запържете половината количество в олио, сложете подправките, добавете 1 чаша вода и гответе докато зелето омекне.
Второ
Подреждайте корите и зелето, като ги редувате. Подмажете с олио тавичка и нареждайте кори, ръсете олио и малко зеле. Продължете така, докато свършат корите и плънката от зеле.
Трето
Последната кора намажете с олио и печете баницата на умерена фурна до готовност и златиста коричка.
Смята се, че от 9 декември слънцето се обръща на изток и тръгва към пролет. Денят започва да нараства малко по малко.
Празникът на Света Анна се свързва с новото – Нова година, ново време, ново Слънце. Ражда се нова светлина!
На Света Анна имен ден имат: Анна, Ана, Анелия, Анета, Анита, Анка, Аница, Аня, Яна, Янаки, Яница.
Житие на Света Анна


Света Анна била най-малката дъщеря на свещеник Натан от Витлеем. Неин съпруг бил свети Йоаким, родом от Галилея.Света Анна се смята за покровителка на брака и на семейството и майчинството. Тя е закрилница на девиците, вдовиците и бременните жени.
Според библейския разказ Анна и нейният съпруг Йоаким нямали деца близо 20 години. Били посетени от ангел, който им съобщил, че ще бъдат дарени с наследник. Анна обещала да посвети детето си в служба на Бог и така на 3-годишна възраст Мария била отведена във Втория храм.
Според поверието от този ден започват родилните мъки на Божията майка и затова жените не работят нищо.
Света Анна дълго време била бездетна и това много я измъчвало, тъй като сред израилския народ безплодието се смятало за Божие наказание. След 20 години, през които двамата съпрузи се молели горещо на Бога, ангел Господен им обявил, че ще им се роди дъщеря, чрез която ще дойде благословението на целия човешки род.
След раждането на малката Мария, те я посветили на храма когато била на три години.
Защо е толкова важна Света Анна?
Майка на Богородица: Света Анна е пряко свързана с Божията майка, Дева Мария. Като такава, тя се смята за баба на Иисус Христос и заема изключително почетно място в християнството.
Покровителка на семейството: Света Анна се почита като покровителка на брака, семейството и майчинството. Жените, които имат проблеми със зачатието или искат да имат здраво дете, често се обръщат към нея с молитви.
Закрилница на жените: Света Анна е закрилница не само на майките, но и на всички жени. Тя се смята за покровителка на девиците, вдовиците и бременните жени.
Защо е важно да помним и почитаме Света Анна?


Почитането на Света Анна е дълбоко вплетено в православната традиция и има множество важни измерения:
Символ на майчинството и семейството: Света Анна е покровителка на майките, семействата и браковете. Чрез почитането й изразяваме дълбока благодарност за дара на майчинството и силата на семейните връзки. Тя служи като пример за самоотвержена любов и грижа за близките.
Връзка с Божията майка: Като майка на Богородица, Света Анна е пряко свързана с Иисус Христос. Почитането й ни приближава до божественото и ни напомня за важността на вярата и надеждата.
Източник на утеха и надежда: Много хора се обръщат към Света Анна в трудни моменти, особено когато имат проблеми със зачатието или искат да имат здраво дете. Тя се смята за защитница на бездетните двойки и за покровителка на бременните жени.
Пазител на традицията: Празнуването на Света Анна ни свързва с вековните традиции и обичаи на нашия народ. То ни помага да запазим своята идентичност и да предадем ценностите си на следващите поколения.
Израз на благодарност: Чрез почитането на Света Анна изразяваме благодарност за всички благословии, които сме получили в живота си.
Как можем да почитаме Света Анна?
Молитва: Молитвата е най-директният начин да се обърнем към Света Анна и да поискаме нейната помощ и благословение.
Посещение на църква: На празника на Света Анна е добре да посетим църква и да участваме в богослужението.
Добродетели: Да се стремим да живеем според християнските добродетели – любов, милост, състрадание, прошка.
Помощ на нуждаещите се: Да помагаме на хората в нужда, както Света Анна е помагала на всички, които са се обръщали към нея.
Запазване на семейните традиции: Да предаваме на децата си ценностите и традициите, свързани със Света Анна.
Почитането на Света Анна е много повече от просто един религиозен празник. Това е начин да изразим благодарността си за живота, да укрепим вярата си и да се свържем с нашите корени.
На какво ни учи тя?


Света Анна ни учи на множество ценности и добродетели, които са от съществено значение за нашия живот. Ето някои от най-важните уроци, които можем да извлечем от нейния пример:
Вяра и надежда: Света Анна е пример за дълбока вяра в Бога и непоколебима надежда дори в най-трудните моменти. Тя ни учи да се доверяваме на Провидението и да търсим утеха в молитвата.
Любов и самоотверженост: Като майка, Света Анна проявява безгранична любов и самоотверженост към дъщеря си, Богородица. Тя ни учи на значението на семейството, на грижата за близките и на готовността да се жертваме за тях.
Смирение и скромност: Въпреки високото си духовно положение, Света Анна остава смирена и скромна. Тя ни учи да не се гордеем със своите постижения и да бъдем благодарни за всичко, което имаме.
Търпение и постоянство: Света Анна чака дълго време, за да зачене дете. Нейното търпение и постоянство ни учат да не се отказваме от мечтите си и да продължаваме да се борим за тях, дори когато всичко изглежда безнадеждно.
Добродетелност и святост: Света Анна е пример за висока нравственост и святост. Тя ни учи да живеем според Божиите заповеди и да се стремим към съвършенство.
Като цяло, Света Анна ни учи да бъдем по-добри хора. Нейният живот е пример за това как вярата, любовта, смирението и добродетелността могат да преобразят нашия свят и да ни помогнат да намерим истинското щастие.