Чудили ли сте се как да тренирате мозъка си?Той участва във всичко, което правим, и, както всяка друга част от тялото, той също трябва да се грижи.
Прочетете, за да научите повече за различните мозъчни упражнения и как да ги правите.
Изследванията показват, че има много начини, по които можете да усъвършенствате умствената си острота и да му помогнете да остане здрав, независимо на каква възраст сте. Правенето на определени мозъчни упражнения, които помагат за подобряване на паметта, концентрацията и фокуса, могат да направят ежедневните задачи по-бързи и лесни за изпълнение и да поддържат мозъка ви остър, докато остарявате.
Управление на гнева: 10 съвета за укротяване на нрава
Сезонни грижи за косата: какво трябва да знаем
Орехът: Натуралното съкровище с неизчерпаеми ползи за здравето
6 упражнения за трениране на мозъка
1. Забавлявайте се с пъзел
Независимо дали сглобявате изображение от 1000 части на Айфеловата кула или съединявате 100 части, за да направите Мики Маус, работата върху пъзел е отличен начин да укрепите мозъка си.
Изследване показа, че реденето на пъзели набира множество когнитивни способности и е защитен фактор за визуално-пространственото когнитивно стареене. С други думи, когато сглобявате пъзел, трябва да разгледате различни части и да разберете къде се вписват в по-голямата картина. Това може да бъде чудесен начин да предизвикате и упражните мозъка си.
2. Игра с карти
Кога за последен път играхте игра на карти? Изследователи, които са провели проучване през 2015 г. относно психически стимулиращи дейности за възрастни, казват, че бързата игра на карти може да доведе до по-голям обем на мозъка в няколко области на мозъка. Същото проучване установи също, че игра на карти може да подобри паметта и мисловните умения.
Опитайте да научите една от тези изпитани игри с карти:
мост
покер
сърца
луди осмици
3. Изградете своя речников запас
Богатият речник има начин да ви накара да звучите умно. Но знаете ли, че можете също да превърнете бърз урок по речник в стимулираща мозъчна игра?
Изследванията показват, че много повече региони на мозъка участват в речникови задачи, особено в области, които са важни за визуална и слухова обработка. За да тествате тази теория, опитайте тази дейност за повишаване на познавателните способности на мозъка:
Дръжте тетрадка със себе си, когато четете.
Запишете една непозната дума, след което потърсете определението.
Опитайте се да използвате тази дума пет пъти на следващия ден.
4. Танцувайте от сърце
Центровете за превенция и контрол на заболяванията отбелязват, че изучаването на нови танцови движения може да увеличи скоростта на обработка и паметта на мозъка ви. С други думи, пропуснете движение на дансинга и мозъкът ви ще ви благодари.
Искате ли да го тествате? Опитайте една от тези танцови дейности:
Вземете курс по салса, степ, хип-хоп или съвременен танц.
Опитайте зумба или джаз упражнения.
Гледайте онлайн видео със забавни танцови движения, които винаги сте искали да научите.
Вземете партньор и се научете да танцувате по бални танци.
Съберете приятелите си и танцувайте на линия.
5. Използвайте всичките си сетива
Изследователски доклад от 2015 г. предполага, че използването на всичките ви сетива може да помогне за укрепване на мозъка ви.
За да тренирате сетивата и мозъка си, опитайте се да правите дейности, които ангажират едновременно и петте ви сетива. Можете да опитате да изпечете партида бисквитки, да посетите фермерски пазар или да опитате нов ресторант, докато се фокусирате върху миризмата, докосването, вкуса, виждането и чуването едновременно.
6. Научете ново умение
Научаването на ново умение е не само забавно и интересно, но може също да помогне за укрепване на връзките в мозъка ви.
Изследване от 2014 г. също така показва, че научаването на ново умение може да помогне за подобряване на функцията на паметта при възрастни хора.
Има ли нещо, което винаги сте искали да научите как да правите? Може би бихте искали да знаете как да поправите колата си, да използвате определена софтуерна програма или да яздите кон? Сега имате още една добра причина да научите това ново умение.