Мечтаете за блестяща усмивка като на холивудска звезда? За да постигнете целта си започнете с правилните грижи за зъбите, като спазвате основните съвети на стоматолозите при избора и употребата на продукти за устна хигиена.
Грижа за зъбите по време на бременност
Грижа за зъбите по време на бременност
Вижте петте ключови правила за зъбите
1. Четката за зъби
Трябва да влиза в употреба минимум два пъти на ден, като всяко четкане на зъбите да трае поне 3 минути. Изборът на четки е много голям, затова следвайте няколко правила, когато си купувате нова: нека власинките да са синтетични (естествените са по не-хигиенични и по-нетрайни); съобразявайте се с размера на главата на четката, за да ви е удобна при употреба (средната обикновено е най-подходяща); препоръчително е да е гъвкава и да има страна за почистване на езика. Сменяйте я на всеки три месеца.
Съвет: Използвайте средна по твърдост четка, ако имате леки поражения по зъбите (като малък не дълбок кариес, който още не сте оправили при стоматолога си, или случайна драскотина на венеца) и не страдате от заболявания на венците. При парадонтит и други стоматологични оплаквания четката трябва да е с меки власинки.
2. Пастата за зъби
Най-съвременните предложения са т. нар. високотехнологични разработки. Например за възстановяване на емайла производителите предлагат паста с наночастици на хидроксиапатит, за избелване – с бромелин, за подмладяване на зъбните тъкани – с коензим Q и витамин Е, при възпалителни процеси – с цинков глюконат, за релакс и антистрес въздействие върху целия организъм – с ефирни масла от палисандрово дърво и лавандула, и какви ли още не. Подберете според състоянието на зъбите си и желания ефект, най-добре по препоръка за стоматолога.
Съвет: Ако пиете вода с повишено съдържание на флуор, не използвайте паста за зъби с този елемент в състава, защото може да ви се появят жълти петна по емайла поради излишъка на флуор.
3. Конецът за зъби
Целта му е да премахне налепите и малките частички храна, попаднали между зъбите. Стоматолозите препоръчват да се използва всеки ден, но по веднъж, а не след всяко хранене. Ако зъбите ви са плътно разположени един до друг, изберете конец с восъчно покритие, за да проникне по-лесно между тях.
Съвет: Действайте внимателно с конеца за зъби, като го намотаете на пръста, обтегнете и въведете между зъбите, за да не засегнете венеца. Направете 6-7 пъти движение назад-напред, премествайки го нагоре към дъвкателната плоскост на зъбите.
4. Разтворът за изплакване на устата
Основните съставки (триклозан и хлорхексидин) на този тип продукти за устна хигиена имат антибактериален ефект, укрепват зъбния флуор, предотвратяват образуването на налепи от хранителните остатъци по повърхността на емайла и в устната кухина, реминерализират зъбите. При избор на разтвор за изплакване на устата потърсете в състава да има растителни екстракти: например от мента (освежава дъха), от лайка (притежава противовъзпалителни свойства) от облепиха (възстановява тъканите на венците).
Съвет: Използвайте разтвора след хранене и миене на зъби, като времетраенето на изплакването трябва да е 30-60 секунди. Не прекалявате с употребата, защото при продължително използване на вода със съдържание на хлорхексидин, зъбите ви може да потъмнеят.
5. Продукти за избелване на зъбите
С тяхната употреба трябва да се внимава, защото понякога нанасят вреда. Домашните средства, които се продават в аптеките са,разтвори да плати лигелове прахове за избелване на зъби някой производители предлагат ленти с гел и други избелващи продукти с основна съставка водороден прекис пероксид в различни концентрация които достигат 200 2 3 тона по цял свят те обаче не са подходящи ако имате прекалено чувствителни зъби и бели пломби съвет ако се притеснявате дали ще раждате в къщи избелващи средства за зъбите си потърсите помощта на стоматолога в кабинета процедурата и резултатът е много по сигурно в някой дентални клиники предлагат и най съвременния метод лазерно избелване на зъбите
Защо е важно да се почиства езика?
Защото не само в зъбната плака, но и в езика се съдържат бактерии, причиняващи кариес. Така редовното му почистване също с четка за зъби, на която има специална страна за езика, намалява риска от кариес и премахва хранителните отпадъци.