5 август – Св. мъченик Евсигний (Предпразненство на Преображение Господне)

5 август - Св. мъченик Евсигний (Предпразненство на Преображение Господне)
Празници

5 август – Св. мъченик Евсигний (Предпразненство на Преображение Господне)

На 5 август Православната църква чества паметта на Св. мъченик Евсигний.

Чества се и паметта на светите мъченици Кантидий и Кантидиан, убити с камъни в Египет, и Сивел, умъртвен със стрели също в Египет.

В същия ден се чества и паметта на светата и праведна Нона, майката на свети Григорий Богослов.

Житие на Св. мъченик Евсигний

Св. мъченик Евсигний
5 август – Св. мъченик Евсигний (Предпразненство на Преображение Господне) снимка: Марица

Св. мъченик Евсигний, родом от Антиохия, бил войник и служил при царете Диоклетиан, Максимиан, Константин Велики и синовете му. Той бил съветник на мъченик Василиск и описал смъртта му. Цели 60 години прекарал във войската. Службата оставил в царуването на Констанций. Тогава се върнал в Антиохия и доживял до времето на Юлиан Отстъпник.

Когато Юлиан дошъл в Антиохия, случило се, че двама езичници в спор помежду си помолили Евсигний да ги спогоди. Старецът разгледал спора по справедливост, но признатия за неправ обвинил Евсигний пред царя, че е християнин. Царят повикал Евсигний при себе си и Евсигний го изобличил за отстъпничеството му от Христа. Той прославил християнството и цар Константина. Юлиан заповядал да го обезглавят.

В памет на Свети Евсигний

Св. мъченик Евсигний
5 август – Св. мъченик Евсигний (Предпразненство на Преображение Господне) снимка: Facebook

Св. мъченик Евсигний бил родом от Антиохия. През цялото време на царуването на Диоклетиан, Максимиан, Констанций Хлор и Константин Велики той и неговите синове служели във войската.

Той е известен като събеседник на светия мъченик Василиск и описател на страданията му, понесени от него при Максимиан. След отсичането на главата на свети Василиск свети Евсигний заедно с други верни, присъстващи на това място, се удостоил с дивно видение: той видял множество ангели, възнасящи душата на мъченика на небето, където я приел от тях стоящият на небето Господ Иисус Христос.

При царуването на Константин Велики, намирайки се в неговите полкове, свети Евсигний видял заедно с него изобразения от звездите на небето Кръст и въоръжен с кръстната сила, мъжествено се борел с противниците.

Като прослужил във войската шестдесет години, той я напуснал при Констанций, сина на Константин Велики, понеже вече бил твърде стар. След завръщането си в Антиохия посветил живота се на Бога, прекарвайки всичкото си време в молитва и пост, постоянно посещавайки Божиите храмове; така той доживял до времето на Юлиан Отстъпник, гонителя на християните.

Когато този нечестив цар пристигнал в Антиохия, Св. мъченик Евсигний бил задържан за мъчения поради следното обстоятелство. Един ден той отивал в църквата и по пътя си срещнал двама езичници, между които се завързал някакъв спор, който преминал в препирня. Когато свети Евсигний се изравнил с тях, те го спрели с думите – „Известно ни е, доблестни човече, че ти дълго време си бил воин и затова знаеш законите – молим те, разгледай нашия спор и произнеси своя справедлив съд“.

Св. мъченик Евсигний
5 август – Св. мъченик Евсигний (Предпразненство на Преображение Господне) снимка: агенция КРОСС

Св. мъченик Евсигний изпълнил молбата им и разгледал делото им, както изисквала справедливостта; единият се оказал прав, а другият не. Последният се обидил, отишъл при царя и му донесъл, че Евсигний е християнин. Царят заповядал да задържат светеца и да го доведат при него на съд.

Заставайки пред мъчителя, свети Евсигний без страх го изобличил за това, че не следва примера на Константин Велики, а се е отрекъл от Христа и преминавайки в езичество, е заменил поклонението на истинния Бог с почитане на идолите. При това свети Евсигний възхвалявал вярата и благочестието на Константин Велики, разказвайки последователно как той видял Кръста на небето и с Неговата сила победил враговете, как, оставяйки езичеството, с цялото си сърце се прилепил към Господ Иисус Христос, просвещавайки с вяра и свето кръщение не само себе си, но и цялата вселена.

Облажавайки по този начин Константин Велики, свети Евсигний в същото време изобличавал богоотстъпника и го укорявал за нечестието му. Нежелаейки да слуша тези укори, Юлиан заповядал да отсекат главата на Христовия воин. Така свети Евсигний загинал мъченически за Христа в сто и десетата година от живота си и се преселил във вечния живот, където не съществува време.

Защо почитаме Свети мъченик Евсигний?

Св. мъченик Евсигний
5 август – Св. мъченик Евсигний (Предпразненство на Преображение Господне) снимка: Слободен печат

Почитаме Св. мъченик Евсигний поради неговата непоколебима вяра в Христос и готовността му да понесе мъченическа смърт заради тази вяра. Животът и смъртта му служат като вдъхновение и пример за християните през цялата история.

Ето някои причини, поради които почитаме Св. мъченик Евсигний:

1. Непоколебима вяра: Свети Евсигний беше твърд във вярата си в Исус Христос, дори когато беше изправен пред смъртно наказание. Неговата непоклатима вяра е нещо, което трябва да бъде възхвалявано и запомнено.

2. Саможертва: Евсигний избра да умре за своята вяра, вместо да живее без нея. Тази саможертва демонстрира дълбочината на любовта му към Бог и готовността му да следва Христос, независимо от последствията.

3. Насърчение и вдъхновение: Историята на Свети Евсигний насърчава и вдъхновява християните днес. Той ни напомня за важността на поддържането на нашата вяра в лицето на трудностите и предизвикателствата.

4. Защита на християнството: Смъртта на Евсигний, както и на много други ранни християнски мъченици, помогна за защитата и укрепването на християнството в ранните дни на църквата. Тяхната отдаденост на вярата им изигра решаваща роля в разпространението и утвърждаването на християнството като основна световна религия.

5. Молитвена подкрепа: Като светия, Евсигний продължава да се застъпва за нас пред Бога. Като го почитаме и си спомняме за него, можем да потърсим неговото застъпничество в молитвите си.

В обобщение, почитаме Св. мъченик Евсигний заради неговата непоколебима вяра, саможертва, насърчение, защита на християнството и ролята му на застъпник за нас в молитвите ни. Неговият живот и смърт са свидетелство за силата на вярата и любовта към Христос.

На какво ни учи животът на Свети Евсигний?

Св. мъченик Евсигний
5 август – Св. мъченик Евсигний (Предпразненство на Преображение Господне) снимка: Facebook

Животът на Св. мъченик Евсигний ни учи на няколко важни урока:

1. Силата на вярата: Най-забележителното качество на Свети Евсигний беше непоколебимата му вяра в Христос. Дори пред лицето на сигурна смърт, той не се поколеба да изповяда вярата си. Този урок ни учи колко е важно да имаме силна и непоклатима вяра в собствените си убеждения и ценности.

2. Готовност за саможертва: Евсигний избра да умре за своята вяра, вместо да живее без нея. Тази готовност за саможертва показва, че истинската вяра често изисква от нас да направим жертви и компромиси. Може да означава да се откажем от лични желания или удобства в името на нашите убеждения.

3. Християнско мъжество: Евсигний показа голямо християнско мъжество в лицето на смъртта. Той поиска прошка от всеки, който може да го е онеправдал или обидил, показвайки милост и състрадание дори в последните си моменти. Този акт на смирение и прошка ни учи на важността на християнското мъжество и как да живеем според Христовите учения.

4. Устойчивост в трудни времена: Римският император Юлиан Отстъпникът преследвал християните и се опитал да върне езичеството като основна религия. Въпреки този натиск, Евсигний остана верен на вярата си. Този урок ни учи да бъдем устойчиви в трудни времена и да устояваме на външен натиск, за да останем верни на себе си и своите вярвания.

5. Значението на духовните водачи: Истории като тази на Свети Евсигний ни напомнят за значението на духовните водачи в нашия живот. Лидери, които са готови да се изправят срещу трудности и да се жертват за своите последователи, могат да окажат дълбоко влияние върху другите.

6. Ефективността на молитвата: Като светия, Евсигний продължава да се застъпва за нас пред Бога. Неговата история ни напомня за ефективността на молитвата и силата на застъпничеството на светците за нас.

В заключение, животът на Св. мъченик Евсигний ни учи на силата на вярата, готовността за саможертва, християнското мъжество, устойчивостта в трудни времена, важността на духовните лидери и ефективността на молитвата. Тези уроци могат да ни помогнат да водим по-пълноценен и праведен живот.

Как трябва да почитаме светец?

Св. мъченик Евсигний
5 август – Св. мъченик Евсигний (Предпразненство на Преображение Господне) снимка: Facebook

Почитането на светците е важна част от православната вяра, но е важно да се прави по правилния начин. Ето няколко начина, по които можем да почитаме светите мъченици като Св. мъченик Евсигний:

Молитва: Най-важният начин да почитаме един светец е чрез молитва. Молим се към светиите за тяхното застъпничество пред Бога. В молитвите си можем да споделяме своите радости и скърби, да искаме тяхната помощ и да благодарим за техния пример.

Четене на житието: Четенето на житието на светеца ни помага да се запознаем с неговия живот, дела и мъченичество. Това ни вдъхновява и ни учи как да живеем един християнски живот.

Участие в богослужения: Участието в богослуженията, посветени на светеца, ни позволява да се присъединим към църковната общност в почитането му.

Посещение на храмове, свързани със светеца: Ако има храмове, посветени на светеца, можем да ги посетим и да се помолим пред неговите мощи или икона.

Следване на примера му: Най-важното е да се стремим да следваме примера на светеца в нашия собствен живот. Това означава да развиваме същите добродетели, които са го отличавали: вяра, надежда, любов, смирение, търпение и др.

Важно е да помним, че:

Почитането на светиите не е идолопоклонство: Ние не се покланяме на светиите, а се обръщаме към тях за помощ и застъпничество.

Бог е единственият, който заслужава нашето поклонение: Светиите са наши братя и сестри в Христос, които са постигнали святост чрез Божията благодат.

Почитането на светиите ни помага да се приближим до Бога: Когато се молим на светиите, ние се обръщаме към тези, които са по-близо до Бога от нас.

Tagged , , ,
на горе