30 юли – Почитаме Св. апостоли Сила, Силуан, Крискент

30 юли - Почитаме Св. апостоли Сила, Силуан, Крискент
Празници

30 юли – Почитаме Св. апостоли Сила, Силуан, Крискент

Църквата почита днес Св. апостоли Сила, Силуан, Крискент – от Седемдесетте апостоли.

Кратко животоописание за Св. Апостол Сила

Сила
30 юли – Почитаме Св. апостоли Сила, Силуан, Крискент снимка: BG Voice

Светият апостол Сила, когото старшите апостоли избрали за проповядване на Словото Божие, носел огромни трудове в благовестието на Христовото учение, отначало заедно със свети първовърховен апостол Павел, а след това без него.

Когато на Иерусалимския събор било съставено послание до Антиохийската църква за това, че не трябва да обрязват езичниците, приемащи светата Христова вяра, свети Сила бил изпратен там заедно с други заслужили мъже, както пише за това свети Лука в книгата „Деяния на светите апостоли“:

„Тогава апостолите и презвитерите с цялата църква намериха за добре да изберат изпомежду си Иуда, наречен Варсава, и Сила – предни мъже между братята“ (Деян. 15:22).

Като пристигнали в Антиохия, те събрали народа и предали посланието. Като го прочели, всички много се зарадвали на полученото наставление.

Иуда и Сила, които притежавали дар на пророчество, усърдно наставлявали вярващите, като ги утешавали и утвърждавали във вярата. Сила пожелал да остане в Антиохия, а Иуда се върнал в Иерусалим.

След това апостол Павел пожелал да тръгне на проповед в други страни и си избрал за спътник свети Сила. Препоръчани на Божията благодат от братята, те се отправили към Сирия и Киликия и пребъдвали там, като утвърждавали тамошните църкви. Като минавали през Дервия и Листра, те срещнали там Тимотей и заедно с него тръгнали към Македония.

Сила
30 юли – Почитаме Св. апостоли Сила, Силуан, Крискент снимка: Facebook

Когато били във Филипи, изгонили от една слугиня дух, който предричал и докарвал голяма печалба на господарите й с врачуването си. Когато господарите й видели, че пропаднала надеждата за печалба, хванали Павел и Сила и ги повлекли към градоначалниците, като ги обвинявали, че бунтуват жителите на града. Събрал се много народ, а началниците, като смъкнали дрехите от Павел и Сила, заповядали да ги бият с палки. И като им наложили много удари, хвърлили ги в тъмница, като им стегнали нозете в клада.

Посред нощ, когато Павел и Сила се молели и славели Бога, станал голям трус, така че и тъмничните основи се поклатили, вратите се отворили сами и оковите на всички паднали. А тъмничният стражар, като се събудил и видял, че тъмничните врати са отворени, извадил меч и поискал да се убие, понеже мислел, че затворниците са избягали, но апостол Павел го удържал от самоубийство. Стражът с трепет припаднал пред Павел и Сила, а след това ги извел от тъмницата и ги приел в дома си, където умил раните им и се кръстил заедно с всичките си домашни.

Оттук светите апостоли Павел и Сила отишли в Амфипол, Аполония и Солен. Много от гърците и немалко благородни жени се присъединили към тях. А евреите от завист и непокорство подбудили някои лоши улични човеци, разбунтували народа против апостолите и искали да ги погубят.

Братята веднага изпратили през нощта Павел и Сила в Берия, но и тук дошлите от Солун евреи подбудили народа срещу проповедниците на Божието Слово. Затова Павел си отишъл от приморските страни, а Сила и Тимотей останали там. Като заминали оттам след няколко дни, те намерили свети Павел в Коринт (Деян. 16-18 гл.). Тук свети Сила станал епископ. Като се потрудил достатъчно през живота си с проповед на Божието Слово и извършил някои знамения и чудеса, той заминал при Господа.

Кратко животоописание за Апостол Силуан

Сила
30 юли – Почитаме Св. апостоли Сила, Силуан, Крискент снимка: Християнство.бг

Свети апостол Силуан се трудил в проповед на словото Божие заедно с върховните апостоли Петър и Павел. И двамата споменават в писанията си за него. В първото си съборно пославие свети Петър пише така:

„Написах ви накратко по Силуана, верния брат, както мисля“ (1Петр. 5:12).

Свети апостол Павел във второто си послание до Коринтяните също казва:

„Защото Син Божий, Иисус Христос, Когото проповядвахме помежду ви аз и Силуан и Тимотей“ (2Кор. 1:19

Оттук е ясно, че свети Силуан се е трудил с всеки от върховните апостоли, като споделял трудовете и страданията им. В Солун той бил епископ, и като понесъл много скърби заради вярата, заминал завинаги при Христа, Който увенчава всеки подвиг.

Днес го почитаме, заедно със Св.апостол Сила.

Кратко животоописание за Апостол Крискент

Сила
30 юли – Почитаме Св. апостоли Сила, Силуан, Крискент снимка: Varna24.bg

За свети апостол Крискент споменава свети апостол Павел във второто послание до Тимотей, като казва: „Крискент – в Галатия“ (2Тим. 4:10), тоест бил изпратен на проповед. Той бил епископ в Галатия, а след това проповядвал за Христа в Галия и поставил за епископ в град Виена своя ученик Захария. Отново се върнал в Галатия и загинал там мъченически по време на царуването на Траян (римски император – 98-117 г.).

Крискент според Шеста песен на канона в гръцкия миней проповядвал в Галия и бил архипастир на Кархидон. Според забележка на гръцките минеи той бил епископ на Нови Кархидон в Испания, съседна с Галия. В славянския миней вместо Кархидон пише Халкидон, а думите „в Галия“ са заменени с „помазанием радования“. Бел.ред.

За свети апостол Епенет апостол Павел споменава в посланието до Римляните: „Поздравете моя възлюбен Епенет, пръв повярвал в Христа в Ахаия“ (Рим. 16:5). Епенет бил епископ в Картаген.

В същото послание до Римляните апостол Павел споменава и апостол Андроник:

„Поздравете Андроника и Юния, мои сродници и съзатворници, които са чутовни между апостолите и които още преди мене повярваха в Христа“.

В този ден освен паметта на св. апостол Сила и св. апостол Силуан се почита паметта още и на апостолите от 70-те – Крискент, Епенет и Андроник. И тримата са споменати в посланията на апостол Павел като негови усърдни сътрудници по време на проповедта му в страните на северното Средиземноморие, включително в Рим. Само за Крискент има запазени сведения, че е бил епископ в Галатия в края на I век. Но всички те са посветили живота си на разпространението на Христовата вяра и затова се почитат от Църквата.

Защо почитаме Св. апостол Сила?

Сила
30 юли – Почитаме Св. апостоли Сила, Силуан, Крискент снимка: Ruse24.bg

Свети апостол Сила е една от значимите фигури в ранната християнска църква и почитането му се основава на няколко важни причини:

Един от Седемдесетте: Сила е бил един от избраните Седемдесет апостоли, които Иисус Христос е изпратил да проповядват Евангелието. Това го поставя в кръга на най-близките Христови ученици.

Сътрудничество със св. апостол Павел: Сила е бил близък сътрудник на апостол Павел и заедно са извършили множество мисионерски пътешествия. Те са проповядвали Евангелието в различни краища на Римската империя, претърпели са гонения и заедно са писали някои от новозаветните книги.

Дар на пророчество: Сила е притежавал дар на пророчество, което му е позволявало да получава божествено откровение и да го предава на другите. Този дар го е направил особено ценен член на ранната църква.

Участие в Иерусалимския събор: Сила е бил един от делегатите на Иерусалимския събор, който е имал решаващо значение за развитието на християнството. На този събор е било решено, че езичниците, които приемат християнската вяра, не трябва да се обрязват.

Пример за вяра и постоянство: Животът на св. апостол Сила е изпълнен с трудности и изпитания, но той винаги е останал верен на Христос и на Неговото учение. Той е пример за вяра, постоянство и отдаденост на Божието дело.

Почитането на св. апостол Сила ни напомня за важността на вярата, мисионерската дейност, пророческия дар и постоянството в служенето на Бога. Неговият живот и дело са източник на вдъхновение за всички християни.

Защо е важно да почитаме светиите, като Св. Силуан?

Сила
30 юли – Почитаме Св. апостоли Сила, Силуан, Крискент снимка: pinterest

Вдъхновение: Животът и делата на светиите ни вдъхновяват да живеем по-добър и по-смислен живот, следвайки Христовия пример.

Молитвено застъпничество: Смята се, че светиите продължават да се молят за нас и да ни помагат в трудните моменти.

Укрепване на вярата: Почитането на светиите ни помага да задълбочим връзката си с Бог и да укрепим нашата вяра.

Защо почитаме Св. апостол Крискент?

Сила
30 юли – Почитаме Св. апостоли Сила, Силуан, Крискент снимка: pinterest

Свети апостол Крискент е една от значимите фигури в ранната християнска църква, чието име е споменато в Новия завет. Почитането му се основава на няколко важни причини:

Един от Седемдесетте: Крискент, подобно на Сила и Силуан, е бил един от избраните Седемдесет апостоли от Иисус Христос. Това го поставя в кръга на най-близките Христови ученици и му придава особено значение в християнската традиция.

Мисионерска дейност: Свети Павел споменава Крискент във Второто послание до Тимотей, свързвайки го с региона на Галатия. Това свидетелства за активната му мисионерска дейност и за неговия принос за разпространението на Евангелието в тази част на Римската империя.

Епископ: След като проповядва в Галатия, Крискент става епископ и ръкополага за епископ в днешния град Виен своя ученик Захария. Това показва неговата важна роля в организирането на ранната християнска църква и в предаването на вярата на следващите поколения.

Мъченическа смърт: Според преданието, Крискент умира мъченическа смърт по време на гоненията срещу християните през царуването на император Траян. Тази мъченическа смърт го превръща в символ на вярата и постоянството и го прави още по-почитан от християните.

Защо е важно да почитаме светиите, като Св. Крискент?

Вдъхновение: Животът и делата на светиите, като Крискент, ни вдъхновяват да живеем по-добър и по-смислен живот, следвайки Христовия пример.

Молитвено застъпничество: Смята се, че светиите продължават да се молят за нас и да ни помагат в трудните моменти.

Укрепване на вярата: Почитането на светиите ни помага да задълбочим връзката си с Бог и да укрепим нашата вяра.

Tagged , , , ,
на горе