Днес почитаме паметта на Св. Свщмчк Григорий, просветител на Армения. Св. Мчца Рипсимия.
Кой е Св. Свщмчк Григорий, просветител на Армения?
В продължение на 14 години Св. Свщмчк Григорий изтърпява нечовешки мъки, но не се отказа от вярата си в Христа.
Православната църква чества на 30 септември паметта на св. свщмчк Григорий, просветител на Армения, на св. мчца Рипсимия, св. мчк Мардоний и на преп. Акакий Латрийски. Великият просветител на Армения св. Григорий бил роден около 257 г.Той произхождал от знатни и благородни родители езичници, сродници с царския дом на персийския владетел Артабан и на брат му – арменският цар Курсар.
Започнала война между арменци и перси. Григорий, тогава още дете, избягал с родителите си от Армения в Кесария Кападокийска. Там се запознал с християнската вяра. Приел свето Кръщение. Като възмъжал, встъпил в брак. Имал двама синове, Ортан и Аростан. Посветил ги в служба на Църквата.
Подир смъртта на жена си, Григорий се върнал в Армения и постъпил на служба при цар Тиридат. Заради вярната му служба царят го обичал много, но като узнал, че Григорий е християнин, Тиридат люто се разгневил. Започнал да го принуждава да се отрече от християнството и да се поклони на идолите. Григорий не отстъпил от вярата си.
Затова бил подложен на тежки мъчения. След това го хвърлили в дълбока яма, за да го уморят. Но всемогъщият Бог го запазил невредим. Той внушил на една благочестива вдовица да спуска всеки ден храна на мъченика. Така Григорий прекарал в ямата 14 години.
Житие на св. свещеномъченик Григорий, просветител на Армения
Великият просветител на Армения, Св. Свщмчк Григорий, живял в третия и първата четвърт на четвъртия век.
Той произхождал от знатни и благородни родители езичници, сродници с царския дом на персийския владетел Артабан и на брат му арменския цар Курсар.
Започнала война между арменци и перси. Григорий, тогава още дете, избягал с родителите си от Армения в Кесария Кападокийска. Там се запознал с християнската вяра. Приел свето Кръщение.
Като възмъжал, встъпил в брак. Имал двама синове, Ортан и Аростан. Посветил ги в служба на Църквата.
Подир смъртта на жена си Григорий се върнал в Армения и постъпил на служба при цар Тиридат. Заради вярната му служба царят го обичал много, но като узнал, че Григорий е християнин, Тиридат люто се разгневил. Започнал да го принуждава да се отрече от християнството и да се поклони на идолите.
Григорий не отстъпил от вярата си. Затова бил подложен на тежки мъчения. След това го хвърлили в дълбока яма, за да го уморят. Но всемогъщият Бог го запазил невредим в тази яма. Той внушил на една благочестива вдовица да спуска всеки ден храна на мъченика. Така Григорий прекарал в тая яма 14 години.
През тия години изягали от Рим и се заселили в Армения, близо до планината Арарат, в девически манастир 37 монахини, преследвани от Диоклетиан. Между тях била преподобна Рипсимия, която се отличавала с необикновена красота.
Тиридат продължавал да преследва християните в своето царство.
Нападнал и тоя девически манастир. Всички сестри били подложени на страшни изтезания и загинали мъченически.
Заради тая жестокост Бог наказал Тиридат. Той се побъркал и заприличал на звяр.
Насън сестрата на царя получила указание, че Тиридат няма да се излекува, ако Григорий не бъде изваден от ямата. Мъченикът бил незабавно изваден и пуснат на свобода.
Най-напред Григорий запитал за телата на убитите девойки, които лежали непогребани вече 9 дни. Като събрал разхвърляните им останки, той ги погребал недалеч от столичния град. Тук довел болния цар, помолил се горещо за него и тъй го излекувал.
По тоя начин станал отново близък на царя. Добил право да учи народа на християнската вяра и да зове всички към покаяние. Издигнал църква на мястото, където били погребани монахините.
В 305 г. царят изпратил Григорий в Кесария Кападокийска да бъде ръкоположен за епископ. Като се върнал, придружен от много свещеници, той покръстил целия царски дом и цялата страна.
Св. Григорий завършил своя многострадален живот в 325 година.
Къде се пазят мощите му?
Част от мощите на Св. Свщмчк Григорий се пазят и досега в Ечмиадзинския манастир, издигнат, където били погребани Рипмисия и другите девойки мъченици.
След смъртта на св. Григорий Просветител в епископски сан бил въздигнат неговия син Аростан, който продължил делото на баща си. Той бил един от 318-те отци на Първия вселенски събор, станал в Никея в 325 г.
Защо почитаме Св. Свщмчк Григорий?
Св. Свщмчк Григорий е една от най-важните фигури в историята на Армения и на християнството. Почитаме го заради неговата изключителна роля в:
Обръщането на Армения към християнството: Григорий е този, който успява да превърне Армения в първата държава, приела християнството като официална религия през 301 г. Това събитие има огромно значение за формирането на арменската национална идентичност и култура.
Духовното просвещение на народа: Той не само въвежда новата религия, но и се посвещава на духовното израстване на арменския народ. Григорий създава църковни институции, превежда Библията на арменски език и полага основите на арменската литература.
Мъченичеството и силата на вярата: Животът на Григорий е изпълнен с изпитания и страдания. Той е подложен на жестоки мъчения заради вярата си, но не се отказва. Неговата твърдост и непоколебимост са пример за всички християни.
Защо е важно да помним и почитаме Свети Григорий?
За да пазим жива паметта за миналото: Чрез почитането на Св. Свщмчк Григорий ние си спомняме корените на нашата вяра и култура.
За да се вдъхновяваме от неговия пример: Неговият живот е пример за това как вярата може да ни даде сила да преодолеем трудностите и да служим на другите.
За да укрепваме нашата вяра: Житието на свети Григорий ни напомня за важността на вярата в живота ни.
Защо почитаме Св. Мчца Рипсимия ?
Св. Мчца Рипсимия е една от най-почитаните светици в Армения и играе ключова роля в историята на християнизацията на страната. Почитаме я по няколко причини:
Мъченичество: Света Рипсимия, заедно с други девици, е подложена на жестоки мъчения и умира мъченически заради вярата си в Христос. Нейната жертва е символ на непоколебимата вяра и смелост пред лицето на преследване.
Роля в християнизацията на Армения: Пристигането на Света Рипсимия и другите девици в Армения е свързано с разпространението на християнството в страната. Тяхното мъченичество вдъхновява много арменци да приемат новата религия.
Вдъхновение за поколения: Животът и мъченичеството на Света Рипсимия са източник на вдъхновение за поколения арменци. Тя е пример за самоотверженост, вяра и любов към Бога.
Свързаност със Свети Григорий Просветител: Историята на Света Рипсимия е тясно свързана с живота на Свети Григорий Просветител. Тяхното мъченичество и преследване от арменския цар Тиридат допринасят за обръщането на царя към християнството и последващата християнизация на Армения.
Културен символ: Света Рипсимия е важен културен символ за арменския народ. Нейното име се носи от много арменки, а на нея са посветени множество църкви и манастири в цяла Армения.
Св. Мчца Рипсимия е не само религиозна фигура, но и национален герой. Почитането й е израз на дълбоката вяра на арменския народ, както и на признателността към тези, които са дали живота си за християнството.
Как да почетем паметта им?
Почитането на паметта на Света Рипсимия и Св. Свщмчк Григорий е дълбоко вкоренена традиция в арменския народ. Има множество начини да отдадем почит на тези свети мъченици:
Религиозни практики:
Посещение на църкви и манастири: Множество църкви и манастири в Армения и по света са посветени на Света Рипсимия и Свети Григорий. Посещението на тези места е един от най-често срещаните начини да отдадем почит на тях.
Участие в богослужения: Много арменски църкви организират специални богослужения в дните, посветени на тези светии. Участието в тях е начин да се свържем с тяхната духовна сила и да поискаме тяхното благословение.
Молитви: Молитвите са личен и интимен начин да се обърнем към Света Рипсимия и Свети Григорий. Можем да се молим за тяхното застъпничество, за укрепване на нашата вяра и за благословение за нас и нашите близки.
Палене на свещи: Паленето на свещи в църквата е символ на нашата вяра и почит към светиите.
Културни прояви:
Изучаване на техния живот и дело: Четенето на житията на Света Рипсимия и Свети Григорий, както и на историческите документи, свързани с тях, ни помага да разберем по-добре тяхната роля в историята на Армения.
Участие в културни мероприятия: Много арменски общности организират културни мероприятия, посветени на тези светии, като концерти, театрални представления, изложби и др.
Посещение на исторически места: Посещението на места, свързани с живота и мъченичеството на Света Рипсимия и Свети Григорий, ни позволява да се докоснем до тяхната история и да почувстваме тяхното присъствие.
Социални инициативи:
Доброволчество: Следейки примера на Света Рипсимия и Свети Григорий, можем да се включим в доброволчески акции и да помагаме на нуждаещите се.
Подкрепа на арменската общност: Подкрепата за арменската общност е начин да запазим жива паметта за Света Рипсимия и Свети Григорий и да продължим тяхното дело.
Лични изрази на почит:
Изучаване на арменския език и култура: Изучаването на арменския език и култура ни позволява да се свържем по-дълбоко с нашата идентичност и с историята на нашия народ.
Предаване на знанията на следващите поколения: Разказването на историите за Света Рипсимия и Свети Григорий на децата и внуците ни е начин да запазим жива паметта за тях и да вдъхновим следващите поколения.
Важно е да помним, че почитането на Света Рипсимия и Свети Григорий е израз на нашата вяра, на нашата благодарност и на нашата любов към историята и културата на нашия народ.
На 30 септември имен ден празнуват Григорий, Григор, Гришо, Гриша, Григория, Григорина, Григорена.