3 август – Почитаме преп. Исакий, Далмат и Фавст

3 август - Почитаме преп. Исакий, Далмат и Фавст
Празници

3 август – Почитаме преп. Исакий, Далмат и Фавст

На 3 август църквата почита Преп. Исакий, Далмат и Фавст (вечерта Вечерня с Молебен канон на Пресвета Богородица).

Житие на св. преподобни Исаакий, Далмат и Фавст

преп. Исакий
3 август – Почитаме преп. Исакий, Далмат и Фавст снимка: Марица

Преп. Исакий, Далмат и синът на Далмат – Фавст се подвизавали в манастира, основан от император Теодосий Велики (император 379-395) близо до Цариград. За преподобни Исакий е разказано вече в житието му на 30 май. След неговата смърт игумен на манастира станал монах Далмат. Той отначало бил войник на царска служба, а след това приел монашество и със сина си Фавст се поселил в манастира. Далмат така се прославил със своите подвизи на въздържание и благочестие, че самият манастир взел по негово име да се нарима “Далматски”.

В първата половина на V в. Църквата била силно развълнувана от ереста на НесторийРечник, който учил, че Пресвета Дева не следва да се именува Богородица, понеже тя родила не Бога, а обикновен човек, с когото само по-късно се съединило Божеството. Бил свикан Третият вселенски събор в Ефес. Несторий имал много приятели и привърженици, които съставили заедно с него отделен събор. Чрез лъжливо изложение на цялото дело те измамили император Теодосий Млади, който, след като подписал свалянето на Несторий, подписал и свалянето на неговите противници.

Това полутържество на ереста предизвикало в Цариград силно негодувание. Уважаваният от всички игумен на Далматската обител, който цели 44 години не излизал от манастира, се отправил с монасите си при императора да го моли да преразгледа своето решение. Голямо множество народ окръжило двореца. Далмат всенародно прочел истинското изложение на Ефеския събор и истината възтържествувала.

Фавст, синът на Далмат, също така се прославил с благочестие, но за неговия живот подробности не са запазени.

Подвизите на Далмат

преп. Исакий
3 август – Почитаме преп. Исакий, Далмат и Фавст снимка: Offnews

Далмат така се прославил със своите подвизи на въздържание и благочестие, че самият манастир взел по негово име да се нарича “Далматски”.

В първата половина на V в. Църквата била силно развълнувана от ереста на Несторий, който учил, че Пресвета Дева не следва да се именува Богородица, понеже тя родила не Бога, а обикновен човек, с когото само по-късно се съединило Божеството. Бил свикан Третият вселенски събор в Ефес. Несторий имал много приятели и привърженици, които съставили заедно с него отделен събор.

Чрез лъжливо изложение на цялото дело те измамили император Теодосий Млади, който, след като подписал свалянето на Несторий, подписал и свалянето на неговите противници.Това полутържество на ереста предизвикало в Цариград силно негодувание. Уважаваният от всички игумен на Далматската обител, който цели 44 години не излизал от манастира, се отправил с монасите си при императора да го моли да преразгледа своето решение. Голямо множество народ окръжило двореца. Далмат всенародно прочел истинското изложение на Ефеския събор и истината възтържествувала.

Фавст, синът на Далмат, също така се прославил с благочестие, но за неговия живот подробности не са запазени. Днес, освен, че почитаме него, почитаме и преп. Исакий и Фавст.

В памет на преподобните наши отци Исаакий, Далмат и Фавст

преп. Исакий
3 август – Почитаме преп. Исакий, Далмат и Фавст снимка: MediaNews.bg

Преподобни Далмат живял при царуването на Теодосий Велики, служел във войската и се ползвал с уважението на царя. След това, презирайки всичко светско заради Бога, той оставил жена си и децата си; вземайки със себе си само сина си Фавст, той отишъл при преподобни Исаакий, който имал обител близо до Константинопол; тук те били постригани в монашески чин от преподобни Исаакий и двамата водели богоугоден живот, постоянно спазвайки строг пост. Когато преп. Исакий вече достигнал дълбока старост и почувствал приближаването на смъртта, повикал братята, давайки им последно наставление, и поставил за игумен преподобния Далмат, по чието име и самата обител по-късно била наречена Далматска.

Преподобният Далмат бил ръкоположен за свещеник от Цариградския патриарх Атик. Той прекарал живот, изпълнен с въздържание, и веднъж през Великия пост не вкусил храна в продължение на четиридесет дни; с пост и молитва преподобни Далмат побеждавал бесовската сила.Той се подвизавал и против видимите служители на беса – еретиците несториани, хулещи Пречистата Божия Майка: преподобни Далмат бил деен помощник на отците от Третия Вселенски събор в Ефес, заседавал при цар Теодосий Младши в Ефес, с това преподобни Далмат си спечелил любовта на царя и на светите отци, които го направили архимандрит на Далматската обител.

Отдавайки по този начин целия си живот на служене на Бога, преподобни Далмат отишъл във вечността в дълбока старост.

Преподобни Фавст, подобно на своя баща, бил велик подвижник, строго спазвал монашеските завети и особено поста. Завършвайки земния си живот, той се преселил във вечните обители и в безсмъртния живот и бил причислен към лика на преподобните отци.

По молитвите на преподобните и богоносни наши отци, Господи Иисусе Христе, Боже наш,
помилуй нас. Амин.

Защо почитаме на 3 август преп. Исакий, Далмат и Фавст  

преп. Исакий
3 август – Почитаме преп. Исакий, Далмат и Фавст снимка: Православен храм

На 3 август Православната църква почита паметта на трима изключителни мъже – преп. Исакий, Далмат и Фавст. Тези светии са били стълбове на манастир, основан от император Теодосий Велики близо до Константинопол, и са оставили дълбок отпечатък в историята на християнството.

Защо почитаме тези светии?

преп. Исакий
3 август – Почитаме преп. Исакий, Далмат и Фавст снимка: Православен храм

Пример за живот в святост: Тези мъже са изоставили светския живот и са се посветили на Бога, живеейки в молитва, пост и трудолюбие. Своите дела и слова са били пример за всички, които са искали да следват Христовия път.

Основатели на манастир: Те са били сред основателите на манастир, който се е превърнал в духовен център и убежище за много хора.

Носители на християнски добродетели: Светец Исакий, Далмат и Фавст са прославили Бога със своите добродетели като смирение, търпение, любов към ближния и безкористна служба.

Какво можем да научим от тях?

Важността на духовния живот: Животът им ни напомня, че материалните богатства и земните слави са преходни, а истинското богатство е духовният живот.

Силата на молитвата: Те са били хора на молитвата и са показали, че молитвата има огромна сила и може да промени живота ни.

Значението на общността: Те са живели в общност, което ни показва, че човешкото същество е създадено за общение и взаимна подкрепа.

Защо е важно да помним тези светии?

преп. Исакий
3 август – Почитаме преп. Исакий, Далмат и Фавст снимка: Pravoslavieto

За да се вдъхновяваме: Животът им ни вдъхновява да се стремим към по-високи духовни идеали.
За да се учим от тях: От техния живот можем да научим много полезни уроци за това как да живеем един християнски живот.
За да се молим за тяхното застъпничество: Вярваме, че те се застъпват за нас пред Бога и могат да ни помогнат в нашите нужди.

По-конкретно за всеки от светиите:

Преподобни Исакий: Бил е игумен на манастира и е оставил след себе си богато духовно наследство.
Преподобни Далмат: Преди да стане монах, е бил войник, но е оставил всичко, за да служи на Бога. Той е бил активен участник в борбата срещу ересите и е защитавал истинската вяра.
Преподобни Фавст: Син на Далмат, той също е живял в манастира и се е отличавал със своето благочестие и стриктно спазване на монашеските правила.

Почитайки паметта на преп. Исакий, Далмат и Фавст, ние не само отдадем почит на техния подвиг, но и се стремим да следваме техния пример и да живеем един живот, угоден на Бога. Техният живот ни учи на смирение, търпение, любов към ближния и безкористна служба.

Как да почетем светец?

преп. Исакий
3 август – Почитаме преп. Исакий, Далмат и Фавст снимка: Православие

Почитането на светии е дълбоко вкоренена традиция в Православието. Това е израз на нашата вяра, че те са достигнали святост и продължават да се молят за нас пред Бога. Ето няколко начина, по които можем да почетем светите:

1. Молитва
Лична молитва: Обръщайте се към светеца с молитви за помощ, застъпничество и благословение. Можете да използвате предварително съставени молитви или да се обърнете към него със собствени думи.
Участие в църковни служби: Посещавайте църквата на празника на светеца и се включвайте в общите молитви.
Четене на житието на светеца: Запознайте се с живота и делата на светеца, за да се вдъхновите от неговия пример.

2. Посещение на църква или манастир, посветен на светеца
Поклонение пред иконата: Поклонете се пред иконата на светеца и се помолете пред нея.
Участие в църковни служби: Включете се в богослуженията, които се извършват в храма.
Палене на свещ: Запалете свещ пред иконата като символ на вашата молитва и почит.

3. Добродетели
Следване на примера на светеца: Стремете се да подражавате на добродетелите на светеца в собствения си живот.
Извършване на добри дела: Извършвайте добри дела в памет на светеца и в помощ на нуждаещите се.

4. Участие в празнуването на празника на светеца
Организиране на събирания: Организирайте събирания с други вярващи, за да отбележите празника на светеца.
Даряване за църквата: Дарете средства за църквата или за благотворителни цели, свързани с празника на светеца.

5. Почитане на паметта на светеца в семейството
Предаване на традиции: Предавайте на своите деца и близки традициите, свързани с почитането на светиите.
Именуване на деца: Именувайте децата си на светии, за да ги имате за небесни покровители.

Важно е да помним, че почитането на светии не е формално изпълнение на ритуали, а израз на нашата вяра и желание да се приближим до Бога. Чрез почитането на светиите ние се свързваме с живата традиция на Църквата и черпим сила и вдъхновение за собствения си духовен живот.

Днес е изключително важен ден за преп. Исакий, Далмат и Фавст.

Tagged , , , ,
на горе