28 декември е денят на невинните деца на Витлеем, който се отбелязва в християнския календар в памет на убийството на младенците в Витлеем. На 28-ми декември Католическата църква възпоменава младенците – хиляди невинни деца, избити във Витлеем по заповед на цар Ирод.
Убийството на невинни деца във Витлеем
Според библейския разказ в Евангелието от Матей, цар Ирод, заплашен от пророчеството, че новороденият „Цар на юдеите“ ще го свали от престола, заповядва да бъдат убити всички малки деца в Витлеем и околността, които не са навършили две години.
Тази трагедия, известна като „Убийството на младенците“, се възприема като символ на страданието на невинните, но също така и като пример за жестокостта на властта и стремежа към запазване на статуквото.
В католическата и православната традиция денят се чества като ден на невинните мъченици, а на някои места се провеждат богослужения и молебени.
За първи път те били почетени като мъченици при свети Ириней Лионски. В календар от Верона от края на V век, а през 505 г. в календар от Картаген, днешно предградие на Тунис, празникът е отбелязан като възпоменание след Рождество Христово. Реликви са се появили в Галия още през V век. Много домове за сираци често били поставяни под закрилата на невинните младенци от Витлеем.
История на убитите деца във Витлеем
На 29 декември Православната църква почита св. 14 хиляди младенци-мъченици, които били убити от Ирод във Витлеем. Ядосан, че мъдреците, които се поклонили на Младенеца Христос, не се върнали при него, а заминали по друг път за своите земи, Ирод се разгневил неимоверно.
Той се страхувал, че новороденият Цар Юдейски може да му отнеме властта, и заповядал да бъдат убити всички младенци във Витлеем и околностите, родени през последните две години. Така, в името на своето ненаситно властолюбие, Ирод принесъл в жертва хиляди невинни деца, без да знае, че Исус Христос е роден да установи не земно царство, а царство на вечното спасение.
Тези невинни деца, загинали по заповед на Ирод, са първите мъченици за Христос. Мащабът на това чудовищно злодейство, извършено веднага след раждането на Младенеца, ни показва колко покварен е човешкият свят и колко необходим е бил Спасителят. Съществува мнение, че числото 14 хиляди, което църквата използва, за да опише жертвите във Витлеем, може да не е исторически точно. Историците смятат, че в малкия Витлеем преди около 2000 години не е било възможно да има толкова много деца на възраст до две години.
Някои сирийски източници споменават, че в този трагичен инцидент са загинали 64 хиляди деца, а в западни източници се посочва числото 144 хиляди. Ирод бил наказан с тежки болести, които сложили край на живота му. Божият съд, според църковните писатели, го застигнал именно заради жестокото убийство на невинните деца.
Трагедията във Витлеем далеч не е последното кърваво събитие в вековната борба между гордия, самодоволен и властолюбив човек, погълнат от страстите си, и смирения, дълготърпелив и жертвен Бог, който идва в света, за да спаси човечеството.
Обичаи
По стар обичай, празникът в Европа посрещали с игрите „festum puerorum“, в които ученици от училищата към манастири и църкви си избирали игумен или епископ, който организирал голям празник и парад.
На някои места в църквите се провеждала литургия, ръководена от избраното за епископ дете, което било облечено във владишки одежди, с митра и жезъл.
Игрите били забранени още на събора в Константинопол (867-870), но въпреки отричането им и на съборите в Базел и Тренто, на някои места те просъществували чак до ХVІІІ век. Под влияние на Реформацията и по време Просвещението те постепенно изчезнали.
В някои части на Австрия и до днес се е запазил обичаят деца да пожелават на възрастните здраве и щастие през новата година, удряйки ги с пръчка, а „благословените“ им се отблагодаряват с подаръци.
След Втория Ватикански Събор били разработени нови литургични текстове за този ден, на който се дава специален благослов за децата. През последните години празникът добива ново значение като ден за защита на неродения живот и на покаяние за многобройните аборти.
Защо се чества този ден?
Денят на невинните деца на Витлеем се чества на 28 декември, за да почетем паметта на хиляди бебета, избити по заповед на цар Ирод. Това събитие е описано в Евангелието от Матей и представлява една от най-тъжните страници в историята на човечеството.
Ето защо този ден е толкова значим:
Първите мъченици за Христос: Тези невинни деца, загинали преди да достигнат до съзнателна възраст, са първите мъченици за християнската вяра. Тяхната смърт символизира жестокостта и безразличието, които могат да съществуват в света.
Пророчеството на Йеремия: Трагедията във Витлеем изпълнява пророчеството на Йеремия за плача на Рахил. Това показва, че болката и скръбта на майките, загубили децата си, е безгранична.
Противопоставяне на доброто и злото: Историята за невинните деца ясно противопоставя доброто и злото, любовта и омразата. Тя ни напомня за важността на вярата, надеждата и любовта, дори в най-тъмните моменти.
Какво символизира този ден?
Денят на невинните деца на Витлеем носи със себе си дълбок символизъм и ни напомня за важни ценности. Ето какво символизира този празник:
Невинността и чистотата: Децата, убити по заповед на цар Ирод, са олицетворение на невинността и чистотата, които са загубени в резултат на човешката жестокост. Тяхната смърт ни напомня за крехкостта на живота и за важността да пазим и защитаваме най-беззащитните.
Жертвата за вярата: Тези деца са първите мъченици за християнската вяра. Тяхната смърт е символ на жертвата, която хората са готови да направят за своите убеждения. Това ни учи на смелост, преданост и на готовност да отстояваме това, в което вярваме.
Противопоставянето на доброто и злото: Историята за невинните деца ясно противопоставя доброто и злото, любовта и омразата. Тя ни напомня за вечната борба между тези две сили и за необходимостта да избираме страната на доброто.
Надеждата за възкресение: Въпреки трагичния край на живота на тези деца, тяхната памет ни носи надежда за възкресение и вечен живот. Това ни дава сила да преодолеем трудностите и да продължим напред, дори когато всичко изглежда безнадеждно.
В по-широк смисъл, празникът символизира:
Трагедията на невинността, загубена в резултат на човешката жестокост.
Силата на вярата и готовността да се жертваш за нея.
Вечната борба между доброто и злото.
Надеждата за по-добро бъдеще.
Чрез отбелязването на този ден на убитите деца във Витлеем, ние почитаме паметта на невинните деца и се замисляме над смисъла на живота, на вярата и на човешките ценности.
Как отбелязваме този ден?
Денят на невинните деца на Витлеем се отбелязва по различни начини, като фокусът е върху почитането на паметта на тези невинни жертви и размисъл върху дълбоките духовни значения на този празник. Ето някои от най-често срещаните начини за отбелязване на този ден:
Църковни служби: Централно място в отбелязването на празника заемат църковните служби. В православните храмове се провеждат специални богослужения, посветени на паметта на невинните деца. В молитвите се изразява скръб за загубата на невинните животи и се отправят молби за вечен покой на душите им.
Посещение на храма: Вярващите посещават храмовете, за да се помолят за душичките на невинните деца и да участват в общите молитви. Това е възможност да се почувстват свързани с по-голямата общност на вярващите и да изразят своята съпричастност към страданието на невинните.
Размисъл и медитация: Денят е посветен на размисъл върху смисъла на живота, на вярата и на човешките ценности. Вярващите отделят време за лична молитва и медитация, за да се свържат с Бога и да потърсят утеха и сили в трудни моменти.
Четене на свещени текстове: Често се четат откъси от Евангелието, които разказват за трагичната съдба на невинните деца. Това помага да се осъзнае мащабът на трагедията и да се засили вярата в доброто.
Провеждане на благотворителни акции: В някои общности се организират благотворителни акции в помощ на деца, лишени от родителски грижи или изправени пред трудности. Това е начин да се отдаде почит на паметта на невинните деца, като се помогне на живите.
Семейни традиции: Някои семейства имат свои собствени традиции за отбелязване на този ден. Това може да включва запалване на свещи, четене на притчи за деца или просто прекарване на време заедно в молитва и размисъл.
Важно е да се отбележи, че начинът, по който се отбелязва този ден, може да варира в зависимост от културните и религиозните традиции на различните общности. Основното е да се запази паметта за невинните деца и да се извлекат духовни уроци от тази трагична история.
В България този ден не е широко разпространен или официално признат празник, но в някои християнски общности и църкви може да бъде отбелязан със специални богослужения и молитви за мир и защита на децата. В други страни, особено в Латинска Америка, този ден е известен като „Ден на невинните деца“ (Día de los Santos Inocentes) и се свързва с различни традиции и обичаи.
Днес е важно да почетем паметта на всички убити деца във Витлеем.