25 август – Възвръщане мощите на св. апостол Вартоломей. Св. ап. Тит

25 август - Възвръщане мощите на св. апостол Вартоломей. Св. ап. Тит
Празници

25 август – Възвръщане мощите на св. апостол Вартоломей. Св. ап. Тит

Днес църквата чества възвръщане мощите на св. апостол Вартоломей и паметта на Свети апостол Тит.

След страдалческата кончина на св. апостол Вартоломей, която той приел заради Христа, верните взели честното тяло на светия апостол и го положили в оловен ковчег. От мощите на апостола започнали да стават чудеса, защото от тях се подавал омиро за изцеление за болните и поради това мнозина неверни се обръщал към Христа. Езичниците изпаднали в ярост, взели насила оловния ковчег и го хвърлили в Черно море заедно с още четири ковчега с мощи на други свети мъченици – Папиан, Лукиан, Григорий и Акакий.

Но вместо да потънат в морската бездна, ковчезите плавали като ладии макар и от олово Те преминали през Пролвите, Егейско и Йониско море, заобиколи Сицилия и стигнали до остров Липара. Тук ковчегът на апостола пристанал към брега. Ковчезите на другите свети мъченици се разделили, като по Божията воля всеки се отправил по своя път. Ковчегът на свети Папиан отплавал към Сицилия, на Лукиан – в Месина, на Григорий – в Калабрия, а на Акакий – в град Аскалус. За всичко това получил откровение от Бога епископът на остров Липара Агатон. Той пренесъл тържествено ковчегът с мощите в църквата..

Къде се пазели честните мощи на св. апостол Вартоломей?

св. апостол Вартоломей
25 август – Възвръщане мощите на св. апостол Вартоломей. Св. ап. Тит

Честните мощи на св. апостол Вартоломей се пазели на острова дълго време. Но през 831 г арабите завладели Липара. Князът на град Беневенто, Сикард, повикал моряци от град Амалфия и като обещал да ги награди богато, ги убедил да пренесат от остров Липара мощите на свети апостол Вартоломей. Моряците изпълнил мисията си и мощите на Свети Вратоломей били положени във Великата църква на Беневенто, където се съхраняват и до днес.

Чудеса от мощите на св. апостол Вартоломей

св. апостол Вартоломей
25 август – Възвръщане мощите на св. апостол Вартоломей. Св. ап. Тит

След страдалческата кончина на св. апостол Вартоломей, която той приел заради Христа от нечестивите в арменския град Албан (днес Баку, бел.ред.), верните взели честното тяло на светия апостол и го положили в оловен ковчег. От мощите на апостола започнали да стават чудеса, защото от тях се подавало изцеление за болните и поради това мнозина неверни се обръщал към Христа. А слугите на дявола, нечестивите и жестоки жреци, като научили за тези чудеса, и дори ги видели с очите си, не само не познали Божията сила, но се ожесточили в сърцата си и възненавидели честните апостолови мощи. Стигнали до крайната степен на вражда и ярост, те взели оловния ковчег и го хвърлили в морето, за да го потопят в морските дълбини.

Нечестивите хвърлили в морето и още четири ковчега с мощи на други свети мъченици. Смята се, че това били мощите на светите Папиан, Лукиан, Григорий и Акакий. Но вместо да потънат в морската бездна, ковчезите плавали като ладии, носейки в себе си безценни съкровища. Макар и да бил от олово, ковчегът на апостол Вартоломей не потънал – по свръхестествен начин той се оказал необикновено лек и се носел по морето сред другите мъченически ковчези като кораб, управляван от Всесилния Бог; два ковчега имало от дясната му страна и два – от лявата, заради апостолската чест.

Така по чуден начин по море ковчезите стигнали до Босфор Тракийски в Пропонтида, а след това преминали Хелеспонтския пролив и през Егейско и Йонийско море достигнали Сицилия и се насочили на запад към остров Липара. Тук ковчегът на апостола пристанал към брега. Ковчезите на другите свети мъченици, съпроводили апостола до Липара, го оставили и се разделили, като по Божията воля всеки се отправил по своя път. Ковчегът на свети Папиан отплавал към Сицилия, на Лукиан – в Месина, на Григорий – в Калабрия, а на Акакий – в град Аскалус. За всичко това получил откровение от Бога епископът на остров Липара Агатон.

Той отишъл с клира и множество народ на морския бряг и намерил ковчега с мощите на апостола. Преизпълнил се с радост и казал:

– Откъде дойде при теб, Липара, това безценно богатство? Наистина, днес ти се възвеличи и прослави. Ликувай и се радвай, приемайки в ръцете си посетилия те велик застъпник и ходатай пред Бога и възкликни към него: добре дошъл при нас, Господен апостоле!

Всички се учудвали как оловният ковчег с мощите на светия апостол не само не потънал във водата, а се оказал по-лек от ладия и преминал такъв дълг път по море, очевидно ръководен не от човешка, а от Божия сила, и прославяли Божието величие.

След това взели ковчега с мощите на апостола и тържествено и с псалмопения го понесли в църквата. А от светите мощи изтекло миро, от което се подавало изцеление за неизлечими болести.

Защо почитаме свети апостол Вартоломей?

св. апостол Вартоломей
25 август – Възвръщане мощите на св. апостол Вартоломей. Св. ап. Тит

Св. апостол Вартоломей е една от най-почитаните фигури в християнството и неговото име е свързано с дълбока вяра, мъченичество и мисионерска дейност.

Ето няколко причини, поради които го почитаме:

Един от Дванадесетте апостоли: Вартоломей е бил един от дванадесетте ученици на Исус Христос, пряко свидетел на Неговото служение и възкресение.

Мисионерска дейност: След Възнесението на Христос, Вартоломей се посвещава на проповядването на Евангелието в различни краища на света. Той достига до Индия, където превежда Евангелието на местния език, и до Армения, където покръства много хора.

Мъченичество: Животът му е белязан от гонения и страдания. Според преданията, Вартоломей е бил разпнат с главата надолу за своята вяра.

Пример за преданост: Неговият живот е пример за безгранична преданост към Христос и готовност за жертви в името на вярата.

Покровител на различни области: В народните вярвания, св. апостол Вартоломей се смята за покровител на различни области, като например земеделието и животновъдството.

Защо е важно да почитаме свети Вартоломей?

св. апостол Вартоломей
25 август – Възвръщане мощите на св. апостол Вартоломей. Св. ап. Тит

Вдъхновение: Неговият живот ни вдъхновява да следваме Христос и да бъдем верни на своите убеждения, дори когато това е трудно.

Пример за мисионерска дейност: Той ни напомня за важността на споделянето на вярата и обръщането на другите към Христос.

Защита: Вярващите често се обръщат към св. апостол Вартоломей с молби за застъпничество и защита.

Памет: Почитането на светите е начин да запазим жива паметта за тях и да предадем на следващите поколения техния пример и учение.

Как можем да почитаме свети Вартоломей?

Молитва: Молим се към св. апостол Вартоломей за помощ и застъпничество.

Четене на неговото житие: Чрез четене на житието на свети Вартоломей можем да се запознаем по-добре с неговия живот и дело.

Следване на неговия пример: Стремим се да живеем според неговите наставления и да бъдем пример за християнски добродетели.

Участие в църковните служби: Участваме в църковните служби, посветени на свети Вартоломей, и по този начин изразяваме нашата почит към него.

Св. ап. Тит

св. апостол Вартоломей
25 август – Възвръщане мощите на св. апостол Вартоломей. Св. ап. Тит

Днес освен, че почитаме възвръщане мощите на св. апостол Вартоломей , почитаме паметта и на Свети апостол Тит. Той бил дете на знатни родители от остров Крит, Тит получил добро образование, като особен интерес имал към гръцките мъдреци. Изучавайки еврейският език, той прочел и пророчествата, които му помогнали да разбере суетата на идолопоклонничеството и да познае истинския Бог.

В това време вестта за Спасителя достигнала и до жителите на Крит. За да се убеди в съществуването му, Тит заминал за Йерусалим. Там станал свидетел на чудесата и страданията на Иисус. Тит обикнал Бог от цялото сърце и станал ученик на Светите апостоли. Приел от апостол Павел Светото кръщение, той постоянно го съпътствал в митарствата му из Далмация.След време св. Тит се завърнал в родния Крит, където обръщал езичниците в християни и развенчавал лъжливите идоли. Избран за епископ на острова, светецът продължил да служили всеотдайно на паството си.

Тит живял до дълбока старост, обичан и почитан от всички християни.

Защо почитаме Св. ап. Тит?

Свети апостол Тит е една от най-почитаните личности в християнството, а особено в Православието. Неговото почитание се дължи на няколко основни причини:

Ученик на апостол Павел: Тит е бил близък съратник и ученик на апостол Павел. Той е участвал активно в разпространението на християнството и е бил изпращан от Павел да проповядва в различни области.

Епископ на Крит: След като апостол Павел посетил Крит и обърнал мнозина към Христа, той оставил там Тит за епископ. Свети Тит е положил значителни усилия за укрепване на вярата и изграждане на църковната общност на острова.

Пример за вяра и преданост: Животът на свети Тит е пример за безгранична вяра, преданост на Христос и готовност за служение. Той е посветил живота си на проповядване на Евангелието и укрепване на вярата на своите събратя.

Автор на посланието до Тит: В Новия завет има послание, адресирано до Тит, което носи неговото име. Това послание съдържа ценни наставления за църковния живот и за християнските добродетели.

Защо е важно да почитаме свети Тит?

св. апостол Вартоломей
25 август – Възвръщане мощите на св. апостол Вартоломей. Св. ап. Тит

Вдъхновение: Животът и делото на свети Тит ни вдъхновяват да следваме Христос и да живеем според Неговите заповеди.

Пример за служение: Той е пример за това как всеки от нас може да служи на Бог и на ближните си.

Защита: Вярващите често се обръщат към свети Тит с молитви за застъпничество пред Бога.

Памет: Почитането на светите е начин да запазим жива паметта за тях и да предадем на следващите поколения техния пример и учение.

Свети апостол Тит е една от най-важните фигури в историята на християнството. Неговият живот и дело са пример за всички нас. Почитането на свети Тит ни помага да укрепваме нашата вяра и да живеем според Христовите заповеди.

Tagged , , , ,
на горе