24 юли – Почитаме Св. великомъченица Христина

24 юли - Почитаме Св. великомъченица Христина
Празници

24 юли – Почитаме Св. великомъченица Христина

Православната черква уважава на 24 юли паметта на Св. великомъченица Христина.

Кратко житие на Св. великомъченица Христина

Св. великомъченица Христина
24 юли – Почитаме Св. великомъченица Христина снимка: Черно море

Св. великомъченица Христина била родом от гр. Тир. Нейният баща бил управител. Наричал се Урбан и бил известен жесток езичник. Когато Христина пораснала и взела да разсъждава, тя със собствения си разум стигнала до познанието на истинския Бог и Неговите величествени създания. После чрез откровение познала и Богочовека Христа и започнала да Му се моли.

Тя до такава степен се погнусила от езическите вярвания в несъществуващите богове, че веднъж, в порив на свещена ревност към истината, счупила домашните сребърни и златни идоли и ги хвърлила през прозореца. От тази нейна постъпка баща и люто се разгневил. Христина смело му изповядала своята вяра в истинския Бог.

Майка и със сълзи на очи я молила да се откаже от вярата си в Христа. Баща и пък я подложил на страшни изтезания. Младата мъченица с непоколебима твърдост изтърпяла всичко. Поразени от това, мнозина езичници обърнали душите си към Бога, когото Христина изповядвала. Баща и умрял внезапно през нощта, когато измъчената Христина по негова заповед била хвърлена в тъмница. Управителите Дион и Юлиан продължавали да мъчат изповедницата. Най-после като видял безуспешността на всички старания да я склонят да се отрече от Христа, Юлиян заповядал смъртно да накажат Христина.

Войници я проболи с копията си. Това станало около 300 г. в царуването на Диоклетиан. Един от родствениците на Христина погребал нейното многострадално тяло. Иосиф Песнописец (IX в.) написал в чест на великомъченица Христина канон, в кондака на който се говори за нейните св. мощи, които източвали изцеление.

Ангел Господен

Св. великомъченица Христина
24 юли – Почитаме Св. великомъченица Христина снимка: 24 часа

Родителите й дали името Христина, което било не съгласно тяхното езическо умуване, само че по Божий промисъл: самото име като някое знамение предсказвало, че девицата, когато порасне, ще стане християнка, Христова рабиня и булка и мъченица. Именно когато станала на 11 години, се разкрила невероятната й хубост и измежду девиците нямало сходна на нея.

Тогава татко й, желаейки да я резервира от човешки погледи, й направил стая в една висока кула, дал й най-хубавите слугини и сложил там златни и сребърни изображения на своите богове, като заповядал ежедневно да им кади тамян и да им се покланя. Много от знатните и богати хора, слушайки за хубостта на девицата, желаели да я имат за брачна половинка на своите синове. Когато умолявали за това бащата на Св. великомъченица Христина, Урбан постоянно отговарял:

– На никого няма да дам щерка си, само че я обричам на моите богове: милостивите богове прекалено много са я обикнали и дано тя остане девственица за тях и постоянно да им служи!

Девицата Христина, израствайки по възраст и разсъдък, защото Бог я просвещавал и вразумявал със Своята берекет, почнала да доближава до знание на истината. Гледайки през прозореца към небето и небесните светила, посредством създанията познавала Създателя и като се убедила в безчувствеността и пустотата на бездушните идоли, не желала да им принася кадене и да им се покланя. Тя все гледала на изток, към небесната висота, въздишала и плачела, казвайки сама на себе си:

– Докога сърцето на хората ще бъде затъмнено, докога ще остава засенчен техният неблагоразумен разум, който не се обръща към Господа Бога, сътворил небето и земята и украсил ги с такава забележима за очите хубост?

Разсъждавайки по този начин сама в себе си, Св. великомъченица Христина почнала да се покланя на Единия, Живеещ на небесата, истинен Бог и със сълзи Му се молела да й открие Себе Си.

От кулата Христина гледала все на изток, към небесните висоти и се молела на същинския Бог да й се открие. След доста дни на пост и молитва й се явил ангел Господен. Той я осенил с кръстното предсказание и й споделил, че в името на Единния Бог тя ще бъде грубо изтезавана от трима мъчители, само че Създателят постоянно ще я укрепва и ще й оказва помощ.

Възмездие

Св. великомъченица Христина
24 юли – Почитаме Св. великомъченица Христина снимка: Марица

Веднъж Св. великомъченица Христина счупила домашните сребърни и златни езически идоли и ги хвърлила през прозореца. Когато научил какво е направила, татко й я подложил на жестоки изтезания. Майка й със сълзи на очи я молила да се откаже от вярата си в Христа. Младата мъченица с непоколебима неотстъпчивост изтърпяла всичко. Поразени от това, мнозина езичници обърнали душите си към Бога, който Христина изповядвала.

Баща й починал ненадейно през нощта, когато измъчената Христина по негова заповед била хвърлена в тюрма. Царят изпратил на мястото на Урбан нов шеф на име Дион. Той траял да изтезава младата жена, принуждавайки я да се поклони на статуята на езическия господ Аполон. Но мъченицата разрушила идола с молитвата си и в мига, когато той се разрушил, шефът Дион също починал.

Чудо

Св. великомъченица Христина
24 юли – Почитаме Св. великомъченица Христина снимка: Епицентър

Наследилият го Юлиан траял с инквизициите. Той хвърлил Св. великомъченица Христина в огнена пещ и я държал там 5 дни, само че тя излязла невредима. Тогава заповядал да й отрежат езика. А мъченицата и по-късно говорела ясно и като взела отрязания си език, го хвърлила в лицето на Юлиян.

Той ослепял от докосването на езика до очите му, а светицата с още по-голяма мощ благославяла Бога и хулела идолите и техните жреци. Управителят, не можейки повече да понася обидните думи и ядосан за ослепяването си, заповядал да я предадат на гибел. Именно тогава била прободена с копия от бойците. Това се е случило към 300 година, в царуването на император Диоклетиан.

Св. великомъченица Христина- Покровителка на Палермо

Археологическите разкопки демонстрират, че почитанието на Св. великомъченица Христина датира още от IV век, а първото й житие е написано през VI век. Днес огромна част от мощите на светицата се намират в италианския град Палермо, за чиято настойничка се счита. Намират се в катедралата “ Санта Мария Асунта “ (Успение на Пресвета Богородица “ ) и се съхраняват в дребен параклис в богато обкована със сребро мощехранителница.

Защо е важно да почитаме Света великомъченица Христина?

Св. великомъченица Христина
24 юли – Почитаме Св. великомъченица Христина снимка: Факти.бг

Св. великомъченица Христина е пример за непоколебима вяра, смелост и духовна сила. Нейната история ни вдъхновява и ни учи на ценни уроци за живота. Ето някои от причините, поради които е важно да я почитаме:

1. Символ на вярата: Христина е израснала в богато езическо семейство, но още от малка се е обърнала към християнството. Въпреки жестоките мъчения, на които е подложена от баща си и от римските власти, тя не се отказва от вярата си. Нейната история е свидетелство за силата на вярата и ни учи, че дори и в най-трудните моменти трябва да останем верни на своите убеждения.

2. Пример за смелост: Христина не се страхува да се противопостави на злото и да защити вярата си. Тя е готова да пожертва живота си, за да остане вярна на Христос. Нейната смелост ни вдъхновява да не се страхуваме да отстояваме това, в което вярваме, дори когато сме изправени пред трудности и опасности.

3. Източник на надежда: Историята на Христина ни дава надежда, че дори и в най-мрачните времена можем да победим злото с вярата и силата на духа си. Тя ни показва, че Бог е с нас и ни помага да преодолеем всяко препятствие.

4. Небесна застъпница: Вярва се, че след смъртта си Света Христина се е възнесла на небето и е станала застъпница пред Бога за живите. Християните се обръщат към нея с молитви за помощ и застъпничество, особено в моменти на изпитание и страдание.

5. Модел за подражание: Животът и подвизите на Света Христина могат да ни служат за пример и да ни вдъхновяват да бъдем по-добри хора. Тя ни учи на вяра, смелост, търпение и любов към Бога и ближния.

Почитането на Света великомъченица Христина е начин да се докоснем до нейната вяра, сила и надежда. То ни помага да растем духовно и да се приближим до Бога.

Значение на буквите в името Христина:

Св. великомъченица Христина
24 юли – Почитаме Св. великомъченица Христина снимка: Имени дни

Х
залагат в живота на своите собствени сили, желание да спечелят престиж, тенденция да бъдат независими в живота, чувствителност към оценки, които дават за тях околните.

Р
способност да не бъдат измамени от външни фактори, способност да проникват в същността, самочувствие, стремеж за активност, смелост, страст и понякога неразумно поемане на риск и авантюризъм, склонност към догматизъм в разсъжденията.

И
финес, чувствителност, доброта, стремеж към хармония с околната среда, романтичен мек характер, ефективността и практичността много често е просто поза, за да се скрие истинската същност.

С
желание за силна позиция и финансова сигурност, здрав разум, раздразнителност, склонност към командване, понякога капризност.

Т
творческа личност, чувствителен характер, интуиция, стремеж към непрекъснато търсене на истината, символът на кръста напомня за преходността на живота и затова не отлагат нещата, които могат да се свършат сега.

И
финес, чувствителност, доброта, стремеж към хармония с околната среда, романтичен мек характер, ефективността и практичността много често е просто поза, за да се скрие истинската същност.

Н
знак на протест, отхвърляне на всичко безразборно, вътрешна сила, остър критичен ум, желание за духовно и физическо здраве, трудолюбие и упорита работа, отхвърляне на монотонната и скучна работа.

А
символ на началото, силата и желанието да започнеш нещо и да го осъществиш, желание за духовен и физически комфорт.

Кой празнува имен ден днес?

Св. великомъченица Христина
24 юли – Почитаме Св. великомъченица Христина снимка: pinterest

Св. великомъченица Христина именници: Христа, Христина, Християн, Християна, Хриса, Христиан, Христиана, Християния, Кристина, Кристиян, Криста, Кристиан, Кристиана, Кристияна, Кристина.

Честит имен ден на празнуващите! Бъдете живи и здрави!

Tagged , , ,
на горе