19 юли – Църквата почита Преп. Макрина. Преп. Дий

19 юли - Църквата почита Преп. Макрина. Преп. Дий
Празници

19 юли – Църквата почита Преп. Макрина. Преп. Дий

На 19 юли превославната ни църква почита Преп. Макрина. Преп. Дий. Света Макрина оставила света, станала монахиня и се подвизавала свято, благотворила и засияла в небесна радост, предала на старост Богу дух в 370 година.

Кратка история за живота на Преп. Макрина. Преп. Дий 

Преп. Макрина. Преп. Дий
19 юли – Църквата почита Преп. Макрина. Преп. Дий снимка: Православието

Преп. Макрина била от добро християнско семейство.

В целия град нямало девойка, равна на нея по красота. Всички познавали нейната кротост, благонравие и трудолюбие. Много момци й предлагали да се оженят за нея. Родителите й били равнодушни към външни предимства, към богатство и знатност. Но се намерил момък, който съединявал в себе си всичко: и добродетели, и богатство, и знатност. Те сгодили за него дъщеря си, но поради нейната младост сватбата била отложена за известно време.

При рождението ѝ дали името на първомъченица Текла, но нейните роднини и домашни привикнали да я наричат Макрина с името на баба ѝ. Неин по-малък брат бил Св.Василий Велики.

Майка ѝ от малка я възпитавала да се труди, а първата книга, която ѝ дала да прочете, било Светото Писание.

Родителите й се казвали Василий и Емилия. Тя била първото им дете и била най-голямата сестра на Василий Велики, Григорий Нисийски (Григорий Ниски) и на другите братя и сестри. Честните родители имали общо десет деца: четирима сина и шест дъщери. На тази първа дъщеря, преди раждането й, по Божие откровение, получено от майка й по време на сън, било дадено името Текла.

Преди самото раждане майката заспала и видяла в съня си, че носи на ръце още нероденото дете. И се приближил някакъв светъл и честен мъж, погледнал ласкаво към детето и три пъти го назовал Текла, давайки да се разбере, че това дете ще бъде подражателка на целомъдрения живот на света първомъченица Текла и доброволна безкръвна мъченица.

Като се събудила след това видение, Емилия родила детето и го нарекла Текла. Но домашните и роднините казали, че е Тя била постоянно при майка си като при бдителен страж на живота й, служела й усърдно, със смирение, като не се срамувала и от тези работи, които вършели робините, но работела всякаква работа заедно с тях, като че ли била една от робините.

Особено след като баща й заминал при Господа, тя станала за овдовялата си майка неотстъпна прислужница и утешителка във всичките й печали и скърби. Тя се грижела усърдно за целия дом, а като най-голяма, била учителка и наставница, като втора майка, за всички останали свои братя и сестри.

Макрина пораснала красива и умна девойка. Когато била само на 15 години тя си намерила годеник, но родителите ѝ отложили сватбата за определено време.

Преп. Макрина. Преп. Дий
19 юли – Църквата почита Преп. Макрина. Преп. Дий снимка: Про Нюз Добрич

Не било писано на девойката да се задоми. Ден преди сватбата годеникът ѝ починал. От този миг покрусената Макрина се отдала изцяло на многолюдното си семейство. На всички всеотдайно помагала и със своята мъдрост въдворявала мир и спокойствие сред близките си, охлаждала човешките им страсти.

Когато сестрите и братята на Макрина поели по пътя си, тя заедно с майка си продали имотите. Заселили се на пусто място до р.Ирис и заживели в пълна отдаденост на Бога.

След смъртта на майка ѝ Макрина останала съвсем сама. Не след дълго тежко се разболяла. За страданието ѝ научил по-малкият ѝ брат Григорий. Когато светицата кротко склопила очи, Григорий развълнуван попитал присъстващите дали обичливата му сестра има нова дреха, с която да я погребат. А те му отговорили: ”Нищо не си е приготвила, защото всичко раздаваше на бедните… и си спечели голямо съкровище на небето.”

Света Макрина била тържествено погребана в присъствието на много боголюбиви християни.На погребението се стекли много хора.

Те не били поканени от никого, а били събрани от Бога. Всички плачели с глас. Хората много се притискали, като се опитвали да се докоснат до ръката с мощите на светицата и поради теснотата донесли мощите до гроба с голям труд. Положили я в гроба на родителите й, до мощите на нейната майка: така наредила тя, за да почиват заедно телата на тези, които прекарали живота си заедно.

От чудесата й свети Григорий, неин брат и автор на житието й, споменава само това, при което преподобната, още приживе, излекувала едно момиче, което било сляпо с едното око (то имало перде на окото), като целунала момичето по болното око: от целувката на нейните свети устни пердето изчезнало и окото започнало да вижда добре.

Днес църквата почита паметта и на двамата- Преп. Макрина. Преп. Дий, който бил игумен и чудотворец.

Кой е Преп. Дий?

Преп. Макрина. Преп. Дий
19 юли – Църквата почита Преп. Макрина. Преп. Дий снимка: Храм ,,Св. Атанасий“Варна

Родината на преподобния Дий била Антиохия Сирийска. Той произлизал от родители християни. Бил възпитан в благочестие. От млада възраст започнал да извършва постнически подвиг, наставен от боговдъхновени мъже към добродетелен монашески живот. Много се борил с невидимия враг – дявола, и с по-близкия враг – собствената плът, въвеждаща душата в съблазън.

Преп. Дий побеждавал дявола с постоянна молитва.

Преп. Макрина. Преп. Дий
19 юли – Църквата почита Преп. Макрина. Преп. Дий снимка: OFFnews

Побеждавал дявола с постоянна молитва, а плътта си надвивал с пост и бдение; и с много други трудове по всякакъв начин умъртвявал земното си тяло, като подчинявал плътта на духа. Той се хранел малко, и то не всеки ден, а през ден или два, а често и цели седмици изкарвал без храна и без сън. Като покорил себе си с такова въздържание, като победил духовния враг, той достигнал високата степен на безстрастния живот и станал чисто жилище на Светия Дух; в него се вселила Божията благодат и той станал човек силен и на дело, и със слово – правел чудеса, упътвал мнозина към спасение и чрез него се славел небесният Отец.

Той живял дълго време в Антиохия, след което Бог във видение му наредил да отиде в Константинопол, за да принесе още по-голяма полза на хората. Отначало той не повярвал на видението и се опасявал, няма ли тук някакви дяволски козни, защото знаел, че и дяволът може да се преобразява в ангел на светлината (2 Кор. 11:14.).

Но когато получил за втори път същото Божие видение и заповед и освен това му бил показан самият град, в който той никога не бил ходил, а именно, във видение той видял целия Цариград, както си е, тогава той се подчинил на волята на правещия всичко за полза Бог и като напуснал Антиохия, пристигнал в Цариград. Като влязъл в града и като видял светите Божии църкви, дворците и прекрасните градски постройки, той се удивил: всичко това той видял в откровението, показано му от Бога, и се убедил, че видението, което получил, когато бил в Антиохия, е било истинско.

Преп. Макрина. Преп. Дий
19 юли – Църквата почита Преп. Макрина. Преп. Дий снимка: 24 Часа

Като се разходил не само из града, но и из околностите му, извън града той намерил едно пустинно място, където се намирали древни езически гробове и живеели много бесове. Минувачите много се страхували от това място заради бесовските привидения и ужаси, но на него мястото му харесало и като се въоръжил със силата на кръста и с молитва, като с оръжие, срещу бесовете, той се заселил там и си построил малка къщичка.

Не могат да се преразкажат всички безпокойства, които му причинявали бесовете денем и нощем. Те непрекъснато го нападали, приемайки различни странни образи, като искали да го изплашат и да го прогонят от това място, но той, като храбър воин на небесния Цар, като призовавал страшното за бесовете Христово име, без да чувства страх, мъжествено им се съпротивявал и ги побеждавал. Като желаел да узнае благославя ли го Господ да живее на това място, той се помолил за това на Единия в Троица Бог и като хванал сухата си тояга, я забил в земята с думите:

– В името на Отца и Сина, и Светия Дух! Ако тази тояга се прихване тук и пусне корени, и аз ще остана тук.

А Бог, Който изпълнява желанията на тези, които се боят от Него и приема техните молитви, чул молитвата на Своя угодник и изпълнил молбата му: Той съживил сухата тояга с влага; тоягата се прихванала, пуснала корени, израснали ѝ клони и започнала малко по малко да расте, докато за няколко години от нея израснал голям дъб, който по-късно, след смъртта на преподобния, стоял не сто, а неколкостотин години, докато процъфтявало правоверието в християнството.

Преподобният Дий, като видял, че сухата тояга се хванала, разбрал, че волята на неговия Господ е той да живее на това място. Той още по-здраво се въоръжил срещу бесовете, очиствайки мястото от техните скверни привидения и ужаси. Бесовете се борили дълго с него, но не могли да го надвият и да го прогонят от това място, а самите те, победени и обърнати в бягство, избягали оттам. Като очистил то пози начин с молитвите си това място от бесове, светецът заживял там по ангелски, като славословел Бога ден и нощ и получавал храна по Божий Промисъл.

В този свят ден почитаме Преп. Макрина. Преп. Дий.

Преп. Макрина. Преп. Дий
19 юли – Църквата почита Преп. Макрина. Преп. Дий снимка: pinterest

Кой празнува имен ден на 19 юли?

Преп. Макрина. Преп. Дий
19 юли – Църквата почита Преп. Макрина. Преп. Дий снимка: pinterest

На този ден 19 юли, освен че църквата почита Преп. Макрина. Преп. Дий, имен ден имат жените с имена Леа, Лия. Те могат да празнуват и на 22 март – Свети свещеномъченик Василий и мъченица Дросида Римска.

Честит празник на имениците! Бъдете живи и здрави!

Tagged , , ,
на горе