Как да намерим правилния човек и да живеем щастливо с него? Този въпрос си задават много хора, които все още не са успели да открият любовта.
Психолозите ще ни помогнат с 15 ценни съвета, които ще ви дадат възможност да изградите хармонични отношения или пък да избягате от нездравословната любовна история навреме, преди да са разбили сърцето ви.
Не забравяйте, че противоположностите не се привличат
Разбира се, можете да имате различни хобита и възгледи, но те не бива да нахлуват на територията на ключовите идеологически позиции на вашия партньор. Съвместният живот на привърженик на патриархалните възгледи и феминистка или на фенове на Левски и ЦСКА едва ли би бил безоблачен. Така да се каже, по ключовите въпроси трябва да гледате, в съответствие с предписанията на Екзюпери, в една посока.
Съставете правила
Споразуменията не са за опит за ограничаване на нечия свобода, а за опити да се изработи общ език, на който двойката да „говори“. Възгледите на партньора ви относно разпределението на отговорностите, финансовите проблеми, лоялността, съвместната и отделна почивка и дори кой да се втурне първи под душа сутрин, могат да бъдат коренно различни от вашите. Не е нужно да чакате „голямата битка“, за да разберете какво мисли той по въпроса. Обсъдете заедно правилата навреме и ги следвайте.
Чуйте партньора, когато изразява несъгласие
Съобразявайте се винаги един с друг и си правете взаимни компромиси. Не се опитвайте да надделеете над човека до вас. Дори и да премълчи един-два пъти, това не означава, че ще това ще продължи вечно. За да вървят нещата е важно и двамата партньори да бъдат удовлетворени от връзката си.
Не толерирайте опитите на партньора да върши неприятни за вас неща, за да ви даде урок
Заемайки позицията на учител, човек престава да бъде равноправен партньор и започва да действа от гледна точка на висш ешелон, субект, на когото сякаш е позволено нещо повече. Какво следва? Ще ви напише ли слаби оценки или ще ви изгони от дома заради неуспешна сесия? Някой, който умишлено ви кара да се чувствате виновни, не е добър вариант за дългосрочна връзка.
Не се опитвайте да хитрувате и да манипулирате
Това е много обидно за партньора. Ако искате да обсъдите нещо и не сте доволни от създалата се ситуация, просто си поговорете откровено един с друг. Да се правите на по-хитри е много лоша тактика, защото партньорът ви едва ли ще се съгласи да го манипулирате по елементарен начин. Всякакви изяви от този род водят неизменно до отчуждение. Рано или късно връзката ще се разпадне.
Не изисквайте телепатични способности от партньора си
Природата ни е дала възможност за комуникация, използвайте я по предназначение. Кажете на партньора си какво харесвате и не харесвате, какво очаквате, кои негови действия ви разстройват. И със сигурност не бива да го обвинявате, че не знае за какво сте обидени.
Решавайте си проблемите заедно, не включвайте трети страни
Няма нужда да „биете барабана“ при всеки възникнал конфликт. Той е само и единствено между вас двамата. Винаги най-добре си знаете какво се случва във връзката и всички обстоятелства около конфликта. Да приемем, че все пак сте се обърнали към майка си за подкрепа и тя се е съгласила, че вашият партньор греши и като цяло е лош човек. След като вие се помирите с него по-късно, но за майка ви той ще си остане негодник.
Ако е нужно, потърсете професионална помощ
На пръв поглед този съвет противоречи на предишния, но не е така. Ако осъзнаете, че не се справяте с проблеми като двойка, струва си да помолите за помощ. Психологът ще помогне да се справи с внезапно възникващите различни възгледи за живота. В случай на психическо или физическо насилие, потърсете помощ, където е възможно: от приятели, в специални центрове, в полицията. Не всеки има ресурса да излезе сам от ситуацията на насилие, например.
Не сравнявайте връзката си с истории от книги и филми
Вие не сте Пепеляшка и принцът, отношенията ви се развиват по различен начин и това е добре.
И тогава, преди да се потопят във ваниловата история, завършваща със „заживели щастливо до края на дните си“, героите преминават през редица трудности, защото конфликтът е двигателят на сюжета. Създайте своите „щастливи дни до края“ без напудрени истории и без да се съобразявате с фантазиите на сценаристите и писателите.
Движете се със собствено темпо
Дори ако всичките ви приятели са се оженили една година след като са се запознали, две години по-късно са имали бебе, пет години по-късно са купили къща в предградията, подходяща за голямо семейство, не е необходимо да се опитвате да натъпквате връзката си в подобен сценарий. Всяка двойка се движи с различно темпо, просто продължавайте да се придържате към нея.
Не пренебрегвайте алармите
В повечето отношения настъпва период, когато и двамата партньори се опитват да изглеждат по-добре, отколкото са в действителност. Но ако дори и в този ранен и сладък момент от връзката усещате някакви сигнали за опасност, не ги пренебрегвайте, доверете се на интуицията си.
Неразумните изблици на агресия, грубостта, нелицеприятните изказвания за бивши и други неща, които ви притесняват, могат лесно да бъдат отнесени към добре познатият извод: той не беше такъв, но после виж какъв стана. Не е вярно. Винаги си е бил такъв, но вие просто сте си затваряли очите или още по-лошо – мислели сте си, че ще успеете да го промените.
Помислете трезво, ако сте готови да се изправяте редовно срещу подобни негативни прояви, не правете нищо.
Проверете дали връзката ви улеснява живота или е точно обратно
Ако любовната ви история е свързана с трудности, кавги и доста редки пристъпи на щастие, това е нездравословна връзка. Хората бързо свикват с емоционалната „люлка“, когато отчаянието и вълнението се редуват и могат да се почувстват даже доста щастливи от това.
Но отговорете си честно: Партньорът ви улеснява ли живота ви или го усложнява? Чувствате ли се по-често щастливи, отколкото нещастни? Не чакайте, докато „Титаник“-ът на вашата любов потъне, а бързо скачайте в спасителната лодка, докато е време.
Дайте си взаимно лично пространство.
Запазете си правото да водите лична кореспонденция, имайте лични спестявания, които харчите само за неща, от които се нуждаете, и се занимавайте с любимото си хоби. И най-важното е, че и вашият партньор може да направи всичко това. Просто го приемете.
Не дръжте във връзката си призраците от миналото
Вие и вашият партньор най-вероятно вече сте имали и други връзки. Просто оставете това в миналото, не е нужно постоянно да се сравнявате с бившата му или него с вашия бивш, както и да проверявате страниците им в социалните медии и да броите колко лайка са дали на половинката ви.
Не използвайте ревността като показател за силни чувства
Изискването за спиране на комуникацията с всички лица от противоположния пол, неясни реакции при всеки поглед към привлекателен човек, опити за контрол на кореспонденцията не показват голяма любов, а просто страх от загуба на партньора. Отървете се от ревността и не й позволявайте да се завърне и разруши щастието ви.
Говорете за любовта
Веднъж признали чувствата си на партньора си, смятате ли, че това е достатъчно? Не приемайте човека до себе си за даденост, бъдете благодарни, че той е избрал точно вас. Напомняйте му често, че го обичате, правете му комплименти. Това са простички, но много трогателни изрази на вашата признателност и ще бъдат оценени.
По материали от чуждия печат