1 април - Ден на шегата
Празници

1 април – Ден на шегата

Първи Април или Ден на шегата е ден, в който празнуваме смеха и комедията. Април започва със смесица от пролетни цъфтежи и игриви пакости, тъй като Денят на шегата се празнува на 1 април. Всеки, който е станал жертва на забавна шега на 1 април, знае, че този ден е посветен на смеха, изненадите и приятелските номера. От невинни закачки между приятели до грандиозни измами в медиите, Денят на шегата се отбелязва по целия свят с игрив дух и добро настроение.

Но откъде всъщност произлиза тази традиция? Дали е просто резултат от древни празници, или има по-дълбоки корени в историята? В тази статия ще разгледаме произхода на 1 април, някои от най-запомнящите се шеги през годините и как различните държави празнуват деня на хумора и остроумието.

1 април – Почитаме Св. мъченик Аврамий Български

Ден на шегата: Какъв е произходът? 

ден на шегата
1 април – Ден на шегата / снимка с права на HappyWoman.bg

Историята ни отвежда във Франция през 1500 г., когато Юлианският календар, въведен от Юлий Цезар, е заменен от Григорианския календар, създаден от папа Григорий XIII и използван и днес в много части на света.

Според Юлианския календар Новата година започвала на 1 април, но с приемането на Григорианския календар началото ѝ било преместено на 1 януари. В онези времена новините се разпространявали бавно и не всички разбрали за промяната веднага. Онези, които продължили да отбелязват настъпването на Новата година на 1 април, станали обект на подигравки и били наричани „първоаприлци“.

  • Връзки с древни празници

Някои предполагат, че времето на този ден на шегата може да съвпадне с пролетното равноденствие (21 март), период, когато хората често са подлъгани от промените във времето. Друга теория свързва празника с древните римски и келтски празници. Римляните са празнували Хилария, пролетен празник, който се е провеждал в края на март, където хората са се шегували. По същия начин келтите отбелязват пристигането на пролетта с празненства, включващи хитрости и веселие. Тези игриви обичаи потенциално допринесоха за развитието на Деня на шегата, какъвто го познаваме днес.

  • Ной и гълъбът

Най-ранното споменаване, свързано с историята на Деня на шегата, може да се открие в Книгата Битие в Библията. Според разказа за Ной и ковчега, на 1 април той изпратил гълъб, за да провери дали водите са се оттеглили. Когато птицата се върнала без никакъв знак за суша, това било възприето като напразно и дори наивно начинание.

Известни първоаприлски шеги

ден на шегата
1 април – Ден на шегата / снимка с права на HappyWoman.bg

С разрастването на традицията нарастват и креативността и обхватът на шегите. Някои от най-известните и успешни шеги в новата история на Ден на шегата включват:

  • Жътвата на спагети в Швейцария (1957 г.): Би Би Си излъчи сегмент, показващ как швейцарски фермери берат спагети от дървета в живописно швейцарско село. Зрителите бяха изумени да видят такава необичайна гледка, като много от тях се обаждаха да питат къде могат да си купят собствени спагетени дървета. Много хора повярваха на измамата и остава една от най-емблематичните шеги в историята на телевизията.
  • Забележителната измама с цветната телевизия (1962 г.): Преди цветната телевизия да пристигне в Швеция, зрителите на Sveriges Television са били подлъгани да мислят, че могат да надстроят своите черно-бели екрани с прост хак „Направи си сам“. Kjell Stensson, представяйки се за „технически експерт“, твърди, че опъването на мрежест лист върху екрана може да манипулира дължините на светлинните вълни за живи цветове, като се използват найлонови чорапи. Като единствената телевизионна мрежа по онова време, тя имаше доверието на публиката, което накара хиляди да се хванат на тази хитра шега.
  • Фалшивото вулканично изригване в Аляска (1974 г.): Една от най-дръзките шеги в историята е фалшивото изригване на планината Edgecumbe в Аляска, извършено от местния дървосекач Оливър „Порки“ Бикар. Той събра 70 гуми през годините, чакайки перфектните условия, за да осъществи плана си. На Първи април през 1974 г. Бикар използва хеликоптер, за да пусне гумите в кратера на вулкана, като ги запали, за да създаде драматичен облак дим. Местните жители изпаднаха в паника, вярвайки, че спящият вулкан изригва. Докато полицията и противопожарните служби участваха в шегата, Бикар забрави да информира бреговата охрана, която откри сцената, белязана с гигантски букви, четящи „АПРИЛСКА ГЛУПОСТ“.
  • Pigeon Internet на Google (2000 г.): Google има дълга традиция в създаването на сложни първоаприлски шеги, а обявяването на „Google Pigeon Internet“ през 2000 г. не беше изключение. Компанията твърдеше, че разработва иновативна интернет услуга, използваща пощенски гълъби за предаване на данни. С подробни обяснения и фалшиви видеоклипове шегата беше толкова добре изпълнена, че мнозина повярваха, че Google наистина възнамерява да реализира тази необичайна идея.
  • „Летящите пингвини“ (2008): Би Би Си направи възхитителен първоаприлски репортаж, включващ кадри на пингвини, летящи над Антарктика. Клипът демонстрира очарователните птици, реещи се във въздуха с помощта на цифрови ефекти.

Ден на шегата – Как се празнува в различните държави?

ден на шегата
1 април – Ден на шегата / снимка с права на HappyWoman.bg
  • Бразилия

В Бразилия 1 април е известен като Денят на лъжата, когато хората се забавляват с всякакви шеги – както уместни, така и не толкова.

  • Гърция

Традицията в Гърция не се различава много от тази в останалата част на света. Вярва се обаче, че ако успееш да подлъжеш някого, ще имаш късмет през годината. Но ако ти самият станеш жертва на шега, годината може да не ти върви толкова добре.

  • Германия

В Германия първоаприлските шеги са повсеместни и често е трудно да различиш истината от измислицата. Хората се шегуват със семейството и колегите си, организират се специални събития, а медиите публикуват правдоподобни, но измамни истории.

  • Иран

В Иран този така известен ден на шегата е доста по-спокоен – хората прекарват време на открито, наслаждават се на пикници, игри и забавления.

  • Англия и Ирландия

В тези страни шегите са приети само до обяд. Макар да не са забранени след това, който продължи да се майтапи следобед, сам се смята за глупак. В Ирландия сред популярните шеги дори е било да карат автомобили в насрещното платно – за щастие, тази практика вече е рядкост.

  • Испания

Испания и много латиноамерикански държави отбелязват този Ден на шегата не на 1 април, а на 28 декември. Денят е свързан с християнския празник на невинните витлеемски деца, но традиционно хората си правят номера. Прието е „жертвите“ да не се сърдят, тъй като шегаджиите се считат за „невинни“.

  • Португалия

В Португалия този ден на шегата се чества през уикенда преди Великите пости. Една от най-забавните традиции е да посипеш някого с брашно.

  • Шотландия

Шотландците толкова обичат този празник, че му отделят два дни. На 1 април, известен като Ден за лов на кукувици, хората си правят класически номера като „пращане за зелен хайвер“. На следващия ден традицията изисква тайно да закачиш табела на нечий гръб, например с надпис „Ритни ме“.

  • Холандия

В Холандия първоаприлските шеги са по-практични и могат да предизвикат доста неудобства. Не е изключено някой да те убеди, че колата ти е открадната или че днес няма учебни часове.

  • Русия

В Русия този ден е посветен на смеха – хората гледат комедийни постановки, телевизиите излъчват забавни филми, а настроението е празнично.

А дали и как ще се шегувате в България, зависи изцяло от вас. Някои първоаприлски шеги обаче са толкова впечатляващи, че остават в историята – като „10 от най-добрите първоаприлски шеги по света и у нас“.

10 интересни факта около историята на 1 април

ден на шегата
1 април – Ден на шегата / снимка с права на HappyWoman.bg
  • 1. Освен като Ден на шегата, първи април е известен и като Денят на ядивната книга, честващ годишнина от рождението на френския гастроном и писател Жан-Антелм Брийа-Саварен.
  • 2. От 2004 г., първи април е и „Ден на хумора и фосилите“, през който природозащитници правят демонстрации срещу употребата на фосилни горива.
  • 3. В Древен Рим на първи април се е провеждал фестивалът Венералиа в чест на богинята Венера.
  • 4. Първата известна връзка между първи април и шегата е в „Кентърбърийски разкази“ на Джефри Чосър.
  • 5. На първи април 1698 г. мнозина били подлъгани с покана да посетят лондонския Тауър за годишната церемония по „къпане на лъвовете“.
  • 6. От XVI век децата във Франция празнуват с „априлска риба“, като залепят рисунки на риби на гърба на други хора.
  • 7. На първи април 1889 г. на пазара в Чикаго излиза първата успешна миялна машина. Създателката й, Джоузефин Кокран, заявила, че „машината мие по-бързо от прислугата й“.
  • 8. На първи април са основани и много компании, сред които производителят на дъвки „Риглис“ през 1891 г. и „Епъл“ през 1976 г.
  • 9. На този ден през 1957 г. Би Би Си съобщава, че спагетните култури на швейцарските фермери се радват на рекордна година и показва кадри на хора, които берат фиде от дървета.
  • 10. На първи април 1945 г. мощно цунами отнема няколко живота, но населението на тихоокеанските острови приема предупреждението за опасност като първоаприлска шега.

Заключение: 

ден на шегата
1 април – Ден на шегата / снимка с права на HappyWoman.bg

Ден на шегата е повече от повод за леки закачки и приятелски номера. Той е празник на хумора, изобретателността и доброто настроение, които обединяват хората по целия свят. Независимо дали вярваме, че корените му идват от смяната на календарите във Франция, древноримските празненства или дори библейската история за Ной, едно е сигурно – на 1 април всеки може да стане жертва на хитра шега.

С течение на времето традицията се е развивала и е приемала различни форми в различните страни. В някои култури тя е свързана с митове за късмет и съдба, докато в други е просто повод за добронамерено забавление. Медиите, технологичните гиганти и дори правителствата са се включвали в празника, създавайки шеги, които забавляват милиони хора по целия свят.

Но този ден на шегата е нещо повече от обикновено развлечение. Той ни напомня колко важно е да запазим чувството си за хумор, да гледаме на живота с усмивка и да не се вземаме прекалено насериозно. В свят, пълен със стрес и предизвикателства, смехът е мощен инструмент, който ни сближава и ни дава повод да се отпуснем, макар и само за ден.

Затова, независимо дали сте майстор на шегите или редовна „жертва“ на първоаприлските номера, насладете се на този ден на шегата с усмивка. Защото дори и най-добре подготвените могат да бъдат изненадани – а точно в това се крие магията на 1 април!

Tagged , , ,
на горе