Черешова задушница е съботният ден пред Петдесетница, втората Задушница за годината. Той е ден в памет на всички починали православни християни и наричан още Спасовска задушница. Свързан е с поверието за прибирането на душите на всички покойници, които са били на свобода след Велики четвъртък.
След Възнесението на Господ входът на царството небесно – раят, е отворен. Затова в този ден Църквата усърдно се моли през него да влязат починалите с вяра. На Петдесетница са дадени даровете на Светия Дух, които очистват от всяка сквернота. На задушница камбаната бие траурно – с отмерен удар, да напомни за грижата за мъртвите. Богослужебното правило е по-особено, с усърдни молитви за починалите.
Какво се прави на Черешова задушница?
На Черешова задушница всеки трябва да се помоли за душата на починалите си близки. Традицията повелява посещение на гробището, разчистване на гроба и задължително раздаване на череши.
Добре е на този ден да се погрижим за бедните и гладните. Раздава се милостиня, измолва се прошка за греховете на починалите, за да намерят душите им упокоение. Задължително се носят и цветя на гробището.
Православните християни ходят на църква за сутрешната литургия. Те записват имената на починалите си близки, за да бъдат почетени по време на литургията. Единствено покойници, които не са кръстени, не могат да бъдат записани. За тях близките им могат да се помолят на гроба.
В храма освен цветя се носи и храна. Тя се подрежда на специални маси и след приключването на литургията се раздава. Запалените свещи се поставят в специални свещници.
След края на литургията християните отиват на гробището. Ако гробът не е почистен, трябва да се отдели време за това. Важно е кръстът да е в добро състояние. Пали се свещ или кандило. Опечалените близки трябва да останат няколко минути в тишина, докато отправят искрена молитва за упокоение душата на починалите им близки.
Не е разрешено да се консумират храни и напитки на гроба. Също така на този ден не трябва да се оставя храна на гроба, за да не бъде осквернен от животни.
Всички врати и прозорци на дома трябва да се оставят отворени през деня, за да могат да влязат душите на мъртвите.
Рецепта за жито за задушница:
Необходими продукти:
500 грама грухано жито
2 с.л галета
кората на един лимон
1 чаена чаша пудра захар
1 чаена чаша начукани орехи
Начин на приготвяне:
Накиснете житото в хладка вода с щипка сол за няколко часа.
Варете във вода, която го покрива с 1-2 пръста на тих огън за около 10 минути до омекване. Разбърквайте от време на време.
Когато житото се свари, отцедете го, изсипете върху памучна кърпа и го разстелете. Нека да престои така поне 1 час, за да се попие всичката вода.
В голяма купа смесете готовото жито, орехите, галетата и лимоновата кора. Разбъркайте добре. В подходящи купички сипвате жито и отгоре обилно посипвате с пудра захар.
Защо се нарича Черешова задушница?
Нарича се Черешова задушница, защото е времето, в което природата изобилства от череши. Според Евангелието след Възнесение Господне (Спасовден) входът на Небесното царство е отворен – раят е отворен. Евангелието разказва как на петдесетия ден след Пасха в Йерусалим идват Христовите ученици и Дева Мария. По време на една молитва Светият Дух слязъл от небето и им дал силата да проповядват Христовото учение на всички народи.
Тогава свети апостол Петър е накарал много хора да повярват в Христа и да се покръстят. От този момент били поставени основите на църквата, затова и празникът Петдесетница (Св. Троица) се смята за нейн рожден ден. На този ден се смята, че душите на починалите се прибират, а живите се молят за опрощение на греховете им. На този ден камбаната бие траурно, в православните храмове се отслужват заупокойни молитви.
Откупува се литургия за починалите. Изписват се имената на починалите близки и се оставят в църка. По време на благосложението се четат имената. За тях това е празник! Палят се свещи за душите им, ходи се на гробища и се прави така наречената подавка. Живите си раздават жито, хляб, сладки и череши за възпоменание на покойниците си, казвайки си „Бог да прости душите на мъртвите.“
Молитва на Черешова задушница
В средата на земната суета, опитайте се да намерите време и отделете няколко минути на ден, за да четете молитва за мир и покой на душата на починалите родители. Особено, когато следващата седмица е Черешова задушница, добре е да се знае тази молитва:
Молитва за починали родители:
“Господи Исусе Христе, Боже наш! Пазител на осиротели, скърбящо убежище и плачещ утешител.
Аз идвам при теб и се мол: Чуй молитвата ми и не отклонявай лицето си от молбата на сърцето ми и сълзите на очите ми. Моля се на Тебе, милостив Господи, да утешиш мъката ми за раздялата с онези, които са ме родили и възпитали, моя родител/и (име) , душата му ( или ѝ, им), които са напуснали този свят с истинска вяра в Теб, и с твърда надежда за Твоята любов към човечеството и милостта, приеми ги в Неговото Царство Небесно.
Аз се покланям пред Твоята свята воля, Твоята милост и доброта. Боже, Господи, защото ти си Съдията на този свят, греховете и нечестието на бащите се наказват в деца, внуци и правнуци, дори до трето и четвърто коляно: но също така и мили бащи за молитвите и добродетелите на своите деца, внуци и правнуци.
С разкаяние и нежност на сърцето, моля Те, милостив съдия, да не наказваш с вечно наказание незабравимите за мене покойния ти раб, моя родител (майка ми/баща ми) (име), но нека всичките му грехове, доброволни и неволни, с думи и дела, вещо и в невежество, направени от него в неговия живот тук, на земята, и чрез Твоето милосърдие и човечност, молитви за най-чистата Дева и за всички светии, помилвай го и вечно пощади прахът им.
Милост, Господи! Приеми този ден на Твоя раб (име ) моята топла молитва и Му дай Твоето възмездие за труда и грижата за моето възпитание във вяра и християнско благочестие, на което ме научи, Господ, В Твоето благоговение се моля на Тебе, само на Тебе се доверявам в нещастие, скръб и болест и спазвам Твоите заповеди; за благото на него за моето духовно развитие, за топлината, която той (тя) ми носи за молитвата пред Тебе и за всичките дарби, които те (мен) ме помолиха да ти дам, дай му/ѝ милост, твоите небесни благословения и радости в Твоето вечно царство.
Ти си Бог на милостта и милостта и любовта към човека, ти си мирът и радостта на вашите верни раби и ние Ти даваме слава с Отца и Святия Дух, сега и завинаги. Амин.
Обичаи:
Характерното и отличителното от другите задушници е, че на тази жените в някои региони, подобно на Великден, отново боядисват червени яйца. На места това се случва още на Спасовден. Рано сутрин, след изгрев слънце или следобед преди залез, домакините носят приготвените от предния ден раздавки на гробищата. Преди да тръгнат, хората оставят прозорците отворени, че да не остане някоя душа в къщата. През целия път до гробищата мълчат, за да не смутят и уплашат душата.
Гробовете се почистват, прикадяват се с тамян, за да избяга дяволът, прелива се с вино или вода под формата на кръст, пали се свещичка. Старите хора са нарекли тази задушница именно Черешова, тъй като първото вкусване на черешите става, след като първи „опитат“ от тях покойниците.
Освен черешите и кръглата неразчупена пита, на трапезата задължително трябва да присъства и вареното жито. Запалва се свещ и кадилничката с тамян.
На този специален ден смирено и чистосърдечно отправяме молитва към Бог за опрощаване на греховете на онези, които вече не са сред нас, но винаги ще живеят дълбоко в сърцата ни.
Молитва от Свети Серафим Саровски Чудотворец Упокой, Господи, душите на починалите Твои раби, нашите праотци, отци и братя, православни християни, които са погребани тук и навсякъде, и на Божиите раби… (избройте имената). Дай им, Господи, Твоето Царство и участие в Твоя безкраен блажен живот и прости им всяко прегрешение, волно и неволно. Слава на Отца и Сина и Светаго Духа, сега и всякога и во веки веков. Амин
Всяка една молитва, изречена на този ден, завършва с думите: Бог да прости!
Забранителни действия
На Черешова задушница съществуват и някои „забранителни“ постъпки, които не е желателно да се допускат. Например, на самия гроб не се яде храна от подавките, както и не се пие от водата или червеното вино. Също така, някъде въобще и по принцип (не само на Черешова задушница) не се вкусват череши, преди да бъдат занесени на починалите.
Нежелателно е да се работи на Черешова задушница освен ако не е крайно наложително – например, не може да се отклонят от служебните им задължения пожарникари, полицаи, екипи на „Бърза помощ“ и т. н. Но това е ден, който трябва да бъде отдаден изцяло на духовни занимания, размисли, общувания и спокойни, умиротворени разговори на възвишени теми; както, всъщност, би трябвало да бъде на всеки религиозен празник.