Всяка раздяла е трудна и носи със себе си много предизвикателства. Независимо дали вие съобщавате болезнените новини на партньора си или сте в очакване да чуете такива от него, няма правилен начин да обработите края на една връзка.
Има обаче няколко нездравословни начина на поведение, които трябва да избягвате, когато слагате край на една връзка.
Ето и кои са най-често допусканите грешки при раздяла
Казвате на партньора си „вината е изцяло твоя“.
Натрупаните чувства на гняв, тъга и разочарование могат лесно да се превърнат в игра на обвинения. Това обаче е много грешно и няма да доведе до нищо добро, дори и да се чувствате по този начин. Така само опитвате да избегнете личната отговорност, а за провала на една връзка имат вина и двамата партньори, дори и в различна степен. Участието в игра на обвинения може не само да нарани половинката ви. Също така това може да повлияе негативно на начина, по който преживявате раздялата след това. Поемайки отговорност, ще се почувствате повече в контрол над ситуацията и бъдещите като нея.
Не използвате местоименията „аз“ или „ние“.
В допълнение на казаното дотук, е много по-добре да говорите в първо лице, единствено число или множествено, защото това показва, че сте отговорни за вашите собствени действия, вместо постоянно да обвинявате половинката си. Изрази като „Аз не мога да подкрепя твоите решения“ и „Нашите ценности не са в съответствие“ са по-добри от „Всичко това е по твоя вина“, защото те признават вас в допълнение към вашия партньор. Опитайте да останете обективни за начина, по който и двамата сте допринесли за раздялата.
Често употребявате думи като „винаги“, „никога“ и „трябва“.
Чрез думите „винаги“ и „никога“ вие, волно или не, поставяте партньора ви в режим на защита и те могат да предизвикат неприятна и безполезна битка между двама ви. Не казвайте неща като „Ти никога не ме слушаш“ или „Винаги аз правя сама всичко“, ако визирате само единични случаи, защото това може да нарани партньора ви, а и вас самите. Същото важи и за думата „трябва“, тъй като чрез нея ние се опитваме да диктуваме какъв трябва да бъде другия човек според нашите собствени критерии, което не е правилно.
Лъжете относно причините за раздялата.
Дори и да мислите, че другият е виновен за раздялата ви, не трябва да оставяте партньора си в неведение относно причините за това ваше решение. Възможно е да скъсате с някого заради поведение, което ви е наранило, но вместо да го обвинявате, трябва да му обясните причините за това. Да влезете в ролята на жертва е доста изкушаващо, но ако не става дума за домашно насилие, което е недопустимо, са нужни двама, така че вие също имате своята вина. Колкото по-ясни сте, докато обяснявате раздялата, толкова по-добре. „Казването: „Нашите ценности изглежда не се припокриват“, „Не мога да подкрепя решенията, които взимаш“ или „Чувствам се твърде предадена и наранена, за да преодолея това“, съобщава на другия, че вие не се съгласявате с това, което той е направил, но в същото време не му лепите етикет „лош човек“, а на вас „добър човек“.
Ако се колебаете дали да сложите край на връзката си, не действайте прибързано. Помислете добре за всичко, което не върви и дали може да намерите решение. Включете и партньора си в този процес, защото какво вече казахме, за една връзка са нужни двама.