Боровите връхчета, както са познати пъпките на боровото дръвче, се намират по върховете на клонките и се берат при затопляне, когато са още съвсем крехки и нежни. Младите връхчета на клонките се събират преди цъфтежа и се използват с лечебна цел на чай или мед.
Ако се берат и съхраняват правилно, те съдържат около 0,5% етерично масло, което се състои от а-пинен, β-пинен, β -феландрен, лимонен, мирцен, кадинен, силвестрен, борнеал, борнилацетат, борнилестер, както и смолисти вещества, витамин С, дитерпени, танини и други вещества. Отвара от борови връхчета можете да си изготвите като поставите 1 супена лъжица суха дрога в 600 мл вода. Оставете да ври 10 минути и пийте по 100 мл от отварата преди хранене, 4 пъти дневно, подсладено с мед. Срещу упорита кашлица пийте отвара от 100 г пресни връхчета в 2.5 литра вода, като оставите да ври докато водата се изпари на 4/5, прецедите и смесите с 250 г небетшекер и 250 г мед. Пие се по 1 кафеена чашка преди хранене, 3-4 пъти на ден. Външно можете да използвате първата отвара, за намазване, инхалации и бани.
Боровите връхчета имат антисептично, противовъзпалително и отхрачващо действие, омекчава раздразнените лигавици, разширява кръвоносните съдове и разтваря камъните в пикочния мехур. Те се използват вътрешно за лечение на бронхити, ангина, туберкулоза, ишиас, камъни в бъбреците и пикочния мехур, задух, подагра, хемороиди. Външно се препоръчва за инхалации при задух и простуда, за бани срещу екземи, ревматизъм, обриви, лишеи по кожата. Смолата от борови връхчета може да се прилага за лечение на белодробен абсцес и хемороиди, а ако се смеси с мас по равни части се използва за мазане на рани от протриване и циреи.
Връхчетата обаче са само част от полезните свойства на иглолистното дърво. В народната медицина на много народи, още от времето на Хипократ, боровите екстракти и терпентиновото масло от смолата на бял бор се използват срещу заболявания на бронхите и белите дробове. Терпентиновото масло притежава бактерицидни свойства, а външно се използва срещу ставни и мускулни простудни заболявания. Чрез инхалации се използва за лечение на трахеити и бронхити, а отварите от дрогата активира секрецията на бронхиалната лигавица, потиска възпалителния процес и лекува кашлица.
Ароматно сладко
50 г борови връхчета, 500 г вряща вода, 500 г захар, 50 г пчелен мед
Начин на приготвяне
Нарежете боровите връхчета на ситно. Залейте ги с 500 г вряща вода, разбъркайте добре и оставете сместа да изстине. Охладената смес се прецежда.
Получената течност се смесва със захарта и се слага да се вари на слаб огън при често разбъркване до получаване на гъст сироп.
Оставете сиропа да изстине и след това добавете меда при непрекъснато бъркане до получаване на хомогенна смес.
Мед от борови връхчета
50 гр. връхчета от бял бор, 4 литра вода, 2 кг. Захар, 10 г лимонтузу
Начин на приготвяне
Заливаме измитите връхчета от белия бор с водата. Варим, докато водата остане наполовина.
Прецеждаме и на литър от течността слагаме по 1 кг. захар и варим, докато стане гъст сироп. Слагаме лимонтозуто, на 1 кг. захар – 5 гр.
Разливаме в бурканчета, затваряме добре и държим на хладно.