Независимо дали става дума за работа или семейство – всеки аспект от живота може да направи човек да е винаги стресиран. Измислянето на забавления за стресови ситуации изглежда като предизвикателна работа. Няма значение дали е свързано с работно пространство, финанси или става въпрос за здравето. И дори, ако не искаме да носим напрежението у дома, багажът продължава да ни придружава.
Напрежението може лесно да създаде неприятности в отношенията ни. Следователно разбирането на вашата роля, за да помогнете на партньора си да се справи със стресовите ситуации, е изключително важно. Така ще можете да поддържате баланса в живота си и връзката ви да върви гладко. Но ако не знаете кой може да бъде най-добрият подход, за да предложите най-практична и състрадателна помощ, ще ви помогнем.
Ето няколко съвета как да помогнете на партньора си, ако той е винаги стресиран:
Говорете и слушайте без никакви оценки на ситуацията.
Докато преминаваме през всяка стресова ситуация, има едно най-важно нещо, което търсим повече от съвета. Това е необходимостта да бъдем чути. Ако партньорът ви изпитва непреодолимо чувство, тогава слушайте търпеливо, без никакви преценки. Потвърдете каквото и да казва и се съсредоточете повече върху това да го утешите. Не скачайте в режима за поправяне. Да станеш добър слушател, без да контролираш нищо, е ключът към това да се чувстват в безопасност под бурята, пред която са изправени.
Тръгнете с малки стъпки, за да направите голяма разлика.
Много пъти партньорът ви няма да изрази какво точно се случва в главата или сърцето му. Но това не означава, че просто спирате да питате нещо или да правите опит, за да ги накарате да се почувстват по-добре. Вместо небрежно да поемате нещата, когато партньорът ви не показва какво го притеснява, правете малки стъпки. Така ще му покажете, че ви е грижа и искате да помогнете да се пребори с натоварвания, които има. Изразяването на вашата грижа към него по всякакъв начин може да бъде въздействащо по различни начини. Ако той е винаги стресиран, постепенно ще започне да се чувства все по-добре.
Насърчавайте го към нов начин на живот и интереси.
Ако, каквото и да правите, не дава никаква разлика в състоянието на партньора ви, тогава използвайте друг подход. Трябва да го насърчите да създава приятели на работа или да наруши типичната рутина, която обикновено следва. Срещата с други хора може да повлияе на психичното ни здраве и начина, по който виждаме живота и условията си. Личното пространство и свободата могат да им дадат яснота какво точно искат и новите начини за решаване на предизвикателствата. Прекараното време навън сред хора носи повече оптимизъм, отколкото предполагате. И ще видите, че партньорът ви няма да бъде винаги стресиран.
Комуникирайте лице в лице.
Уверете се, че имате безопасно убежище, за да говорите за чувствата си. Това може да бъде вашият дом, любимият ви парк, кухня, заведение или нещо друго. Повсеместното разпространение на социалните медии и безкрайната работна натовареност е един от основните проблеми. Те ограничават хората да се свързват активно лице в лице. Отделете малко време и скрийте електрониката си, особено когато и двамата говорите за проблемите си. По този начин и двамата можете да получите насърчение един от друг.
Ако забележите промяна в поведението на партньора си, не започвайте излишно да го съдите. Това ще доведе само до ежедневни сблъсъци и нищо друго. Научете се да идентифицирате скритите признаци на стрес, които половинката ви проявява. Може да не са видими от пръв поглед, затова трябва да положите усилия. Говорете с него колкото е възможно повече. Така ще можете да се справите заедно с всичко и да подобрите хармонията. Ако единият от двамата е винаги стресиран, знайте, че това непременно ще се отрази на връзката ви. Не го позволявайте.