Как да се отървете от натрапчивите негативни мисли?
Почти всеки човек мисли за събитията, които са му се случили в живота или това са т.нар. натрапчиви мисли.
Независимо, дали става дума за разговор с шефа, или дали сте издържали важен изпит, или се тревожите за член от семейството, често човек не може да се отърве от досадните мисли, те се въртят в главата и не му дават покой.
Ако сте погълнати от негативни и плашещи мисли, това може да доведе до разстройство на психиката и дълбока депресия. Подобни мисли не ви позволяват да заспите спокойно.
В психологията това състояние е наречено руминация. Това е мисловен процес, при който се върти (дъвка) една и съща натрапчива мисъл и не можете да се отърве от нея.
Руминацията краде адски много време и енергия, изтощава човек, което го прави уязвим към психологически разстройства.
Изглежда, че такъв човек се наслаждава на негативните мисли, упорито подреждайки ситуации в главата си, които го водят до задънена улица.
Това състояние говори за непродуктивно мислене, вместо да преминете към положителното и да намерите решение, вие се въртите в порочен кръг.
Съществуват три вида руминация.
– При дадено стресово събитие човек започва да мисли отново и отново как е трябвало да постъпи, какво е трябвало да каже и какво се е случило, ако се е държал по един или друг начин.
– Тревожното руминиране е страх за бъдещето, характерно е за тревожните разстройства и се фокусира върху негативна прогноза. Човек си задава въпроси какво ще си помислят или кажат за него хората.
– Непродуктивно търсене за смисъла на живота, човек често си мисли, защо имам нужда от това, защо ми се случиха тези събития и колко дълго ще продължи това?
Трябва да разберете, че засядайки в негативни разсъждения в мислите си, не можете да намерите правилното решение.
По време на тревожност в тялото се произвеждат хормони на стреса, което води до промяна в нервната връзка на мозъка, променяйки неговата структура. Оказва се, че колкото повече храните мозъка си с негативни мисли, толкова повече невронни връзки разпространяват негативни емоции в ума ви.
Как да разпознаете руминацията и как да се справите с нея?
Съзнателно идентифицирайте кои мисли са натрапчиви.
Превърнете тези мисли във ваша мисия. Водете си дневник, в който да записвате вашите преживявания. Вземете химикалка и разделете листа на две колони. В едната запишете натрапчивата мисъл „Защо това се случва с мен“, а в другата напишете отговорите на въпроса „Какво мога да направя, за да променя нещата“.
Заменете негативните мисли с положителни утвърждения, като се запитате:
Каква е вашата полза, когато се противопоставите на лошите мисли?
Наясно съм, че в момента съм в капан на подсъзнанието, в момента си казвам „СТОП“ и променям мислите си към положителни!
Транформирайте мислите си тук и сега, огледайте се, фокусирайте вниманието си върху една точка пред вас, направете няколко дълбоки вдишвания.
Концентрирайте се и отпуснете тялото си, чуйте дъха си, затворете очи и си представете, че лежите на жълт пясък, на плажа близо до океана, усещате лъчите на топлото слънце и чувате шума на вълните.
Кажете си, че всичко, което правите в този живот, е най-доброто за вас, че трупате опит от всички житейски ситуации.
Благодарете на Вселената за всичко, което ви се случва и повярвайте, че всичко ще бъде наред с вас.
Десет минутна медитация ще успокои мозъка ви и ще промени мислите ви.
Излезте навън. Разходете се в най-близкия парк, отидете на фитнес, плувайте или практикувайте йога.
След това вземете контрастен душ, това ще ви развесели и ще ви зареди със свежа енергия. Всяка физическа активност изчиства главата от натрапчиви мисли.