27 май – Почитаме Св. Терапонт Софийски

27 май - Почитаме Св. Терапонт Софийски
Празници

27 май – Почитаме Св. Терапонт Софийски

На 27 май почитаме паметта на Св. Терапонт Софийски – един от онези кротки, но непоколебими духовни стълбове, чиито животи са били жертва, а смъртта – победа. Той не е бил военачалник, нито бунтовник в класическия смисъл на думата, но е бил воин на духа – свещеник, който в едни от най-мрачните и тежки времена отстоява с цената на живота си християнската вяра и народната чест.

В XVI век, когато Османската империя безмилостно притиска българския народ не само политически, но и духовно, когато християнството е подложено на натиск, заплахи и насилствено помохамеданчване, Св. Терапонт остава верен на Христа и народа си. Не с оръжие, а с проповед, молитва и личен пример.

Словото му укрепвало душите, присъствието му вдъхвало кураж, а делото му станало заплаха за властта. Именно затова бил арестуван, измъчван и в крайна сметка убит – не в сражение, а в тишината на безлюдно място, далеч от хорски погледи, сякаш за да бъде забравен. Но паметта за него не угасва. Кръвта му става семе на вярата – от мястото на неговата смърт пониква чудотворно дърво, което и до днес събира вярващите в молитва и надежда.

Св. Терапонт Софийски – мъченик на вярата

Св. Терапонт Софийски
27 май – Почитаме Св. Терапонт Софийски / снимка с права на HappyWoman.bg

В бурните и тъмни времена на османското владичество, когато християнската вяра е подложена на тежки изпитания, Бог въздига светли примери на твърдост и духовна сила – мъченици, които със своя подвиг съхраняват светлината на истината и я предават на поколенията. Сред тези духовни герои е и Св. Терапонт Софийски, свещеник и изповедник на Христовата вяра, живял и пострадал в древна Сердика – днешна София.

  • Исторически контекст и свидетелства

Сведенията за живота и мъченичеството на Св. Терапонт Софийски черпим от Матей Граматик – български писател и духовник от XVI век, който е съвременник на събитията и автор на житието на друг велик мъченик – Св. Терапонт Софийски пострадал през 1555 г. Матей Граматик е живял във време, в което православната вяра е била подложена на системни гонения, в опит на османската власт да наложи исляма сред християнското население. Това е било епоха на страдания, но и на свидетелства – време, когато Христовите последователи е трябвало да избират между земния живот и вечното спасение.

В житието на св. Николай Софийски, Матей Граматик споменава и други мъченици, просияли със своето изповедничество. Сред тях особено внимание заслужава Св. Терапонт – презвитер на Сердикийската (Софийска) митрополия, за когото авторът казва, че е живял благочестиво, с дълбока богобоязън и множество добродетели.

Духовната роля на Св. Терапонт Софийски

Св. Терапонт Софийски
27 май – Почитаме Св. Терапонт Софийски / снимка с права на HappyWoman.bg

Св. Терапонт Софийски не бил обикновен свещенослужител. Той бил „добрият пастир, който се грижи за словесните си овце“, както го описва Матей Граматик. В това смутно време на насилствена ислямизация, той дръзновено проповядвал Христовото учение, утвърждавал вярата сред вярващите и разобличавал мохамеданските заблуди. Тази дейност не могла да остане незабелязана – тя противоречала на политиката на османската власт, която официално обещавала защита на духовенството след споразумението с Цариградската патриаршия, но не се поколебавала да наруши това обещание, когато някой от свещенослужителите предизвиквал обществено влияние чрез открито изповядване на Христос.

Не е известно колко хора е утвърдил в истината, нито колко е отклонил от отречение и гибел, но въздействието на отец Терапонтий очевидно е било значимо. Толкова значимо, че властите го арестуват и подлагат на жестоки мъчения – според Матей Граматик, „заради Христовата вероизповед“.

Мъченическата смърт

Макар конкретните детайли за мъченията да не са описани, ясно е, че Св. Терапонт Софийски е понесъл големи страдания. Оковали го във вериги, извели го извън пределите на града – и там, на безлюдно място, го обезглавили. Това е нетипично дори за османската практика – явно духовникът е бил смятан за опасен водач, с голямо влияние над народа. Арестуван, унизен, убит тайно – за да бъде забравен. Но Бог не допуска праведникът да остане безславен.

Според разказа на Матей Граматик, на мястото, където е пролята мъченическата му кръв, израства дърво, от което започват да се случват чудеса на изцеление. Божието провидение превръща мястото на смъртта в извор на благодат.

  • Предания и почит

Друг автор, Евстатий Спространов, който живее няколко века по-късно и събира сведения от предания, споменава, че мъченикът бил обесен на самото дърво, което впоследствие станало чудотворно. И макар подробностите да се разминават, двамата автори са единодушни в основното: че Св. Терапонт Софийски е Христов мъченик и че дървото, което носи чудотворна сила, е свързано с неговото страдание.

  • Свещена реликва – дънерът от чудотворното дърво

Днес, значителна част от това чудотворно дърво се пази като светиня в старинния храм в София, вероятно пренесена там поради статута му на митрополитски. Нямаме точни сведения кога светинята е била донесена, но при ремонта на храма през 1886 г., дънерът вече се е намирал в т.нар. „женско отделение“, вляво от входа.

Традицията е жива и до днес: всяка година срещу 27 май – празника на Св. Терапонт Софийски – се отслужва всенощно бдение, а дънерът се изнася за поклонение. Провежда се литийно шествие с него, а вярващите се стичат с молитва и надежда. И Бог откликва – свидетелствано е за чудесни изцеления, станали при докосване до светинята.

Св. Терапонт Софийски е едно от онези незаслужено малко познати, но ярко сияещи имена в духовната ни история. Времето на османското владичество е било не само време на политическо подтисничество, но и на духовен подвиг. И сред множеството безименни мъченици, той остава като жив образ на пастирската вярност, духовната твърдост и мъченическата любов към Христа.

Как можем да почетем паметта му?

Св. Терапонт Софийски
27 май – Почитаме Св. Терапонт Софийски / снимка с права на HappyWoman.bg

Почитането на паметта на Св. Терапонт Софийски не е просто израз на уважение към миналото – то е дълбок духовен акт, чрез който ние засвидетелстваме живата връзка между вярата на нашите светци и живота на днешната Църква. В светеца ние виждаме живо присъствие на Христос – чрез страданието, смирението и твърдостта му във вярата. Ето няколко обширни и смислени начина, по които можем да почетем неговата памет:

1. Литургично и молитвено възпоменание

Най-същностният и дълбок начин за почит е църковната молитва. В деня на неговата памет – 27 май, се отслужва:

  • Всенощно бдение в навечерието на празника (26 май)
  • Света Божествена Литургия на самия ден
  • Молебен с канон и тропар, посветен на светеца
  • Литийно шествие с изнасяне на светинята – дънера от чудотворното дърво

Участието в тези богослужебни действия е не само почит, но и съединяване с духа на светеца, чрез което вярващите се насърчават към вяра, търпение и упование в Бога.

2. Поклонение пред светинята – дънера от чудотворното дърво

В старинния храм, където се съхранява част от чудотворното дърво, на което или под което е пострадал св. Терапонтий, всеки християнин може да се поклони с вяра, да запали свещ и да се помоли за:

  • Изцеление – физическо и духовно
  • Укрепване във вярата
  • Защита от изкушения и злото

Докосването до светинята с молитва и упование е акт на благоговение и вяра, чрез който почитаме самата жертва на светеца.

3. Духовно подражание на светеца

Истинската почит не се изчерпва само с думи и обреди. Най-дълбоката почит към един мъченик е в подражанието на живота му. Това означава:

  • Да бъдем твърди във вярата, дори в моменти на изпитание или натиск
  • Да изповядваме Христа открито и без срам, в обществен и личен план
  • Да живеем с добродетелност и смирение, както св. Терапонтий
  • Да бъдем пастири и свидетели – всеки на своето място: в семейството, в работата, в обществото

4. Разпространение на житието му и духовната памет

Св. Терапонт Софийски е малко известен дори сред част от православните християни. Почитта към него може да се усили чрез:

  • Издаване и разпространение на неговото житие в достъпен и вдъхновяващ вид – особено сред млади хора
  • Провеждане на беседи и лекции в енории, духовни школи, неделни училища
  • Създаване на църковни видеа, подкасти или статии за неговия живот и чудеса
  • Изработване на икони с неговия образ и поставянето им в храмове и домове

5. Обновяване и грижа за храмовете и параклисите, свързани с него

Св. Терапонт Софийски
27 май – Почитаме Св. Терапонт Софийски / снимка с права на HappyWoman.bg

Физическите места, свързани със светеца, са жива памет. Грижата за тях също е форма на почит. Това може да включва:

  • Поддържане и обновяване на храма, където се пази дънерът
  • Изграждане на параклиси или чешми в негова чест, особено в близост до места, свързани с живота му
  • Организиране на поклоннически пътувания и посещения до тези места

6. Личен пост и молитва в негова чест

Някои християни избират да почетат светците чрез личен духовен подвиг – пост, четене на Писанието, служение към другите. Например:

  • Духовен обет (въздържание, милостиня или друго добро дело) в негова чест
  • Изричане на молитва към св. Терапонтий в определен период от време (например деветдневен акатист или канон)
  • Посвещаване на деня му за тишина и размисъл, особено за онези, които водят по-зает живот

7. Възпитание на децата в духа на вярата и изповедничеството

Както Св. Терапонт Софийски се е грижел за „словесните си овце“, така и днес родителите, учителите и духовниците могат да почетат неговата памет, като:

  • Възпитават децата и младите хора в любов към вярата
  • Учaт ги на твърдост, милосърдие и смелост
  • Дават за пример светци като Терапонтий, които са живели достойно и смъртно победили

Паметта на Св. Терапонт Софийски не е само минало. Тя е призив към нас – към живот на вярност, към свидетелство, към духовна будност. Когато го почитаме с вяра, ние не просто възхваляваме герой от миналото – ние пригръщаме Христос, Когото той възлюби повече от живота си. Нека молитвено се обърнем към него с думите:

„Свещеномъчениче Терапонтие, моли Бога за нас!“

Присъедини се към нашата общност и нека заедно черпим вдъхновение от вярата и празничните традиции! Остави коментар или се абонирай за бюлетина на списание HappWoman.bg, за да получаваш вдъхновяващи съвети, духовни напътствия и красиви идеи за християнските празници – всичко това директно в твоята поща. А ако търсиш нещо наистина специално, разгледай уникалните икони на HappyMarker.bg – символ на благословение и светлина в дома!

Tagged , , ,
на горе