На днешния 24-ти януари Православната църква чества Света преподобна дякониса Ксения Римлянка.
От гръцки „ксени“ означава „чужденка“. Ако обаче е разгледано като „ксениа“, означава „гостоприемна“.
Второто значение е „пустинен гълъб“ и идва от Древен Рим, където всъщност е и възникнало и самото име.
Почти във всяка религия и държава има различни истории за името и обикновенно са за „Благородна Ксения“.
Коя е Св. преподобна Ксения Римлянка?
Ксения Римлянка е била дъщеря на сенатор и носела името Евсевия, което означавало „благочестива“.
Нейните родители я сгодили за един сенатор. Тя обаче решила да посвети живота си на Исус Христос, затова избягала от дома си. Установила се на остров Коа, където наела бедна къща и помолила да я наричат Ксения („странница“). По-късно била посветена за дякониса. Тя водела възвишен живот. Колкото била строга към себе си, толкова била милосърдна и нежна към своите сестри.
Житие на Св. преподобна Ксения Римлянка
Света Ксения Римлянка, родена в Рим, била дъщеря на знатен сенатор. При кръщението си получила името Евсевия, което означава „благочестива“ – име, напълно съответстващо на нейната набожност и духовни стремежи. Когато достигнала възраст за брак, родителите й я сгодили за знатен римски сенатор. Но душата на благочестивата Евсевия била насочена към други, по-висши цели – тя отдавна била решила да посвети живота си на Христос.
С наближаването на сватбата, Евсевия се почувствала в плен на тежки духовни размисли. Въпреки че никой не подозирал за терзанията й, в сърцето си тя била твърдо решена да изпълни обета си за целомъдрие. След дълги молитви, младата девойка взела смело решение – да напусне тайно дома си и да изостави света на римската аристокрация.
Решението й било изключително болезнено, защото означавало да причини скръб на обичащите я родители. Но Евсевия се уповавала на думите на Спасителя: „Който остави… баща или майка… заради Моето Име, ще получи стократно и ще наследи живот вечен“ (Мат. 19:29).
Верни съюзници в това начинание станали двете й служителки, които я обичали и споделяли нейните стремежи. По нейна молба те раздали на бедните всичко, което Евсевия могла да отдели от своите притежания. Преоблечени в мъжки дрехи и с малко злато за пътуването, трите девойки напуснали тайно дома й. В нощната тишина те се измъкнали през случайно отключените порти и се качили на кораб, който ги отвел в далечна Александрия. Оттам продължили пътя си до остров Коа, разположен южно от Халикарнас, в Кария, Мала Азия.
На този малък остров Евсевия наела скромна къща и помолила спътничките си за две неща: да я считат за равна на тях и да я наричат само Ксения, което означава „странница“. Това име избрала, за да заличи всякакви следи от своя произход и да избегне откриването от семейството си. Двете девойки се отзовали на желанията на своята господарка и с преданост я следвали в строгия й отшелнически живот.
Въпреки посветеността им, трите Христови невести изпитвали липсата на духовен наставник, който да укрепва вярата им и да ги напътства в духовния път. Бог скоро изпратил на тази малка обител подходящ духовен отец, който станал техен защитник и водител по пътя към спасението.
Срещата със стареца и животът на св. Ксения Римлянка
Евсевия, която вече се наричала Ксения, веднъж срещнала на острова един старец с благочестиво излъчване, облечен в монашески дрехи. Тя се приближила към него и с почит го помолила:
– Приеми нас, твоите духовни дъщери, под своето ръководство.
Старецът отвърнал:
– Защо мислиш, че съм достоен за такова дело?
– Убедена съм, че ти си епископ Божий – казала Ксения.
– А вие кои сте? – попитал той.
– Ние сме страннички от далечна земя и търсим само едно – спасението на душите си.
Старецът обяснил:
– Аз съм също странник тук, идвам от светата земя. Не съм епископ, а игумен на манастира „Св. ап. Андрей“ в Карийския град Милас.
Игуменът Павел приел да бъде духовен наставник на Ксения и нейните другарки, но предложил да се преместят в Милас. Там те закупили дом и създали малка църквица, посветена на св. архидякон Стефан, разположена близо до катедралата. Павел полагал големи грижи за общността на римските подвижнички и постригал Ксения и другарките й за монахини. Постепенно към тях се присъединили и други жени, привлечени от примера им на монашеско целомъдрие.
След време игумен Павел станал епископ на Милас, наследявайки починалия епископ Кирил. Новият епископ често посещавал обителта и въпреки съпротивата на Ксения, я посветил за дякониса.
Животът на Ксения Римлянка бил изпълнен с духовна ревност и строгост. Тя се хранела рядко – през ден, през два, а понякога само веднъж седмично. Следвайки думите на псалмопевеца: „Ям пепел като хляб, питието си със сълзи размесвам“ (Пс. 101:10), тя поръсвала хляба си с пепел от кадилницата и го овлажнявала със сълзи. Молитвата била основа на живота й – освен в храма, тя се молела тайно в килията си, вдигнала ръце към небето. Облеклото й било скромно и бедно. Но както била строга към себе си, така била милосърдна, грижовна и любяща към сестрите си.
Краят на Ксения Римлянка
Краят на Ксения Римлянка настъпил, докато епископ Павел, заедно с клира си, бил в село Левкин, където чествали паметта на св. Ефрем Миласки. Преподобната, усещайки приближаването на своя край, събрала сестрите и им отправила последните си слова:
– Сестри, вие проявихте голяма любов към мене. Продължавайте с любовта си, молете се за мен, защото умирам. Помолете и нашия отец Павел да се застъпи за душата ми, защото той се грижеше толкова много за мене. Апостол Петър казва: „Господ не се бави да изпълни обещанието Си, както някои смятат това за бавене; но дълго време ни търпи, понеже не желае да погинат някои, а всички да се обърнат към покаяние“ (2 Петр. 3:9-10). Затова не бива да се леним, а да бодърстваме. Бъдете готови да срещнете Господа с елея на добрите дела и с гореща любов!
След тези думи отпратила сестрите и останала сама в храма. По обед я намерили починала. Епископ Павел погребал тялото й в гроба, който тя посочила, а на погребението присъствало множество народ.
Година след смъртта на Ксения починала и една от нейните другарки. Преди да умре, тя помолила последната останала сестра да разкрие кой е бил техният водач в духовния път. Така светът научил за живота и делото на св. Ксения Римлянка, която преминала в блажената вечност през втората половина на V век на 24 януари. Църквата съхранила нейната памет като пример за преданост, смирение и любов към Бога.
Защо почитаме Света преподобна дякониса Ксения Римлянка?
Света Ксения Римлянка е една от най-почитаните светици в православието, а животът и делата ѝ са пример за безгранична вяра, самоотверженост и любов към ближния.
Ето няколко причини, поради които я почитаме:
Безгранична вяра и отдаденост на Бога: Още от младост Ксения Римлянка е избрала да посвети живота си изцяло на служене на Бога, отказвайки се от светски блага и удоволствия. Нейната вяра е била толкова силна, че е преодоляла всички житейски препятствия и изпитания.
Самоотвержена служба на ближните: След смъртта на съпруга си, Ксения се преструва на луда, за да може да служи на бедните и болните, без да бъде разпозната. Тя е давала всичко от себе си, за да помогне на нуждаещите се, без да търси признание или благодарност.
Пример за християнско смирение и кротост: Ксения Римлянка е живяла в пълно смирение и кротост, приемайки всички трудности и изпитания с търпение и любов. Тя е доказала, че истинското щастие се крие не в материалните блага, а в служенето на Бога и ближните.
Застъпница за страдащите и нуждаещите се: Много хора се обръщат към Ксения Римлянка с молби за помощ в различни житейски ситуации. Смята се, че тя чува молитвите на страдащите и се застъпва за тях пред Бога.
Какво можем да научим от живота на Света Ксения:
Важността на вярата и духовния живот: Вярата в Бога ни дава сили да преодолеем всички трудности и изпитания.
Значението на служенето на ближните: Да помагаме на нуждаещите се е не само християнско задължение, но и източник на истинско щастие.
Силата на смирението и кротостта: Смирението ни помага да приемем себе си и другите такива, каквито са, а кротостта ни прави по-добри и по-толерантни хора.
Света Ксения Римлянка е пример за истински християнин, който е посветил живота си на служене на Бога и ближните. Нейният живот и дела ни вдъхновяват да следваме нейния пример и да живеем според Божиите заповеди.
Как да почетем паметта й?
Света преподобна дякониса Ксения Римлянка, известна още като Евсевия, е християнска светица, която се почита в православната църква заради своето благочестие и добродетели. За да почетете нейната памет, можете да следвате някои от следните традиции и практики:
Посещение на църковна служба: Намерете местен православен храм, където се провеждат служби в чест на Света Ксения Римлянка. Участието в литургия или молебен може да бъде начин да изразите своята почит към нея. Паметта на Света Ксения Римлянка се чества на 24 януари.
Молитва: Можете да кажете молитва в чест на Света Ксения Римлянка. Една от популярните молитви гласи: „Преподобна майко Ксение, помогни ни в трудностите и ни води по пътя на правдата.“
Кой празнува имен ден днес?
Имен ден днес празнуват: Ксения, Аксения, Аксиния и Oкcaнa.
Молитва към Света преподобна дякониса Ксения Римлянка
О, света преподобна дякониса Ксения, избрана от Бога за светило на вярата и милосърдието, чуй молитвите ни и ни помогни в нуждата ни.
Ти, която остави всичко земно и посвети живота си на служба на Господа и на ближния, застъпи се пред Божия престол за нас, грешните.
Моли се, света Ксения, да укрепим вярата си, да преодолеем трудностите в живота и да живеем в любов и покаяние. Просветли душите ни с твоето застъпничество и ни ръководи по пътя на спасението.
О, милосърдна застъпнице, подкрепи ни с твоите молитви, изцели телесните и духовните ни болки, и изпроси за нас Божията милост и благодат.
Слава на Отца и Сина и Светия Дух, сега и винаги, и во веки веков. Амин.
Тази молитва може да се чете с чисто сърце и дълбока вяра. Също така, ако имате конкретна нужда, можете да се помолите със свои думи, отправяйки молбите си към Света Ксения.