На 11 януари се почита Св. Преподобни Теодосий Велики – от Бога даден, дошъл на този свят като дар на Провидението. Той бил възпитан в благонравие и постоянно преклонение пред божието слово.
Кой е Св. Преподобни Теодосий Велики?
Св. Преподобни Теодосий Велики се родил в село Магарион в Кападокия. Благочестивите му родители посрещнали явяването му на света като дар на Провидението и затова го нарекли Теодосий – „от Бога даден“ (Богдан). Възпитан в съвършено благонравие и просветен от постоянно четене на Словото Божие, младият Теодосий пламнал от свещена ревност да служи на Христа. Усърдно се молил на Бога да му посочи истинския път.
В ранна младост той пожелал да се поклони на светите места и тръгнал за Йерусалим. На минаване през Антиохия Теодосий посетил св. Симеон Стълпник, който го благословил за монашески подвиг и му предрекъл, че той ще бъде „велик пастир на словесни овце“, което напълно потвърдил животът на бъдещия знаменит изповедник.
Пристигнал през 450 година в Йерусалим, 26-годишният Теодосий поискал да се запознае със живота на подвизаващите се наоколо отшелници и се поселил при опитния старец Лонгин близо до Светия град. След това се преместил в новопостроената Богородична църква, основана от благочестивата Гликерия, но известността, която неговите сурови подвизи му спечелили, го теготила и той се уединил в Юдейската пустиня, като обитавал една пещера, в която – според преданието – пренощували тримата източни мъдреци, дошли да се поклонят някога на „родилия се Цар Юдейски“ (Мат. 2:1-12).
Тази пещера станала свидетел на един свръхчовешки подвиг. Тук Св. Преподобни Теодосий Велики се отдал на непрестанна молитва и неотстъпно Богосъзерцание. Пределно сурово било и неговото въздържание. В продължение на 30 години той не вкусил хляб, а се хранел само с фурми, трева и корени, но и от тях приемал само толкова, колкото да не умре от глад. Този неземен подвиг извисил подвижника до такова духовно съвършенство, че Бог го удостоил с дара на чудотворство и прозорливост.
Уединение
Дълбокото уединение не успяло да скрие славата на великия Божий угодник. Мнозина, които търсели духовно наставление, били привлечени от този съвършен образец и постепенно започнали да се заселват около него. Съобразявайки се с Божията воля, светият старец през 560 година Св. Преподобни Теодосий Велики основал своя знаменит манастир, който и до днес носи неговото име и се намира на 7 километра югоизточно от Йерусалим.
Скоро броят на отшелниците надхвърлил шестстотин души, а според преданието, по време на 105-годишния живот на светеца те достигнали шестнадесет хиляди. Днешният манастир „Дер-Доси“ разполага с монашески килии, подвория за миряни, болници и странноприемници.
Св. Преподобни Теодосий Велики първи въвел общежитийната форма на монашеския живот и затова е наречен „началник на общежитието“. Така го наричат и житиеписците, тъй като през 493 г. йерусалимският патриарх го назначил за общ архимандрит на всички общежитийни манастири в Палестина. Същевременно надзорът над пустинниците бил поверен на св. Сава Освещени (439–532 г.).
При Св. Преподобни Теодосий Велики монасите принадлежали към различни народности (гърци, грузинци, арменци) и имали свои отделни храмове, в които всекидневно изпълнявали седмократното молитвено правило, съгласно устава на самия Псалмопевец (Пс. 118:164). За св. Причастие обаче всички се събирали в главната Богородична църква, където богослужението се извършвало на гръцки език.
Св. Преподобни Теодосий Велики управлявал многобройното си братство, следвайки монашеските правила на своя съотечественик св. Василий Велики. В своето мъдро ръководство той съчетавал кротостта със строгата справедливост, вдъхновявайки братята да практикуват социалното добротворство. Всички се грижели ревностно за бедните, странниците и болните, които търсели помощ в множеството манастирски благотворителни заведения.
Самият Св. Преподобни Теодосий Велики често измивал раните на страдащите в манастирските болници и активно участвал в грижите за различните просители и поклонници, които идвали при него за помощ и подкрепа.
Чистотата на православната вяра
Св. Преподобни Теодосий Велики се подвизавал в прочутия си манастир и полагал грижи за спасението на стотиците си духовни чеда, св. Теодосий Велики не пренебрегвал и вселенските задачи на св. Църква, свързани с опазването на чистотата на православната вяра. Император Анастасий (591–618 г.), привърженик на монофизитите, се опитал да се възползва от високия авторитет на св. Теодосий. Той изпратил на православния игумен дар от 30 литри злато като израз на загриженост за неговата обител.
Великият старец приел дара, без да обиди заблудения император с отказ, но когато станало дума за спорните въпроси на вярата, той решително се отправил към Йерусалим. От амвона там Св. Преподобни Теодосий Велики публично отлъчил от Църквата всички, които не признавали IV Вселенски събор в Халкидон (451 г.) и неговите вероопределения наравно с решенията на първите три Вселенски събора.
Не спирайки дотук, светият отшелник напуснал строгото си уединение и обиколил селищата на Палестина, утвърждавайки навсякъде Православието и изкоренявайки ересите. Заради твърдата си защита на вярата той бил изпратен на заточение. След преждевременната смърт на император Анастасий обаче, св. Теодосий се завърнал и продължил духовното си дело.
Св. Преподобни Теодосий Велики предузнал смъртта си няколко години преди да нaпусне този свят и съобщил за това на трима обичани от него епископи. Не много преди своята кончина той наредил един ден да ударят камбаната за молитва и разплакан съобщил на братята: „Молете се, отци и братя, молете се! Божият гняв посети Изтока!“ В същото време Антиохия била разрушена от земетресение…
Св. Теодосий бил погребан във Витлеемската пустиня, където започнал своето подвижничество. Славата на нови чудотворства украсила неговото отминаване в блажената вечност. Йосиф Студит и Теофан Начертани от лаврата на св. Сава написали многопеснопения, с които и до днес Православната църква прославя великия основател на общежителните манастири.
Защо почитаме Св. Преподобни Теодосий Велики?
Св. Преподобни Теодосий Велики е една от най-почитаните личности в историята на християнството и по специално в православието. Той е почитан поради множество причини, които са свързани с неговия живот, дела и духовното му наследство.
Ето някои от основните причини, поради които почитаме Свети Теодосий Велики:
Основател на общежитийното монашество: Свети Теодосий е смятан за баща на общежитийното монашество, което е една от основните форми на монашески живот в православието. Той е създал първите манастири, в които монасите живеели заедно под общо правило и се посвещавали на молитва, труд и служение на ближните. Тази форма на монашество се оказала изключително успешна и се разпространила из целия християнски свят.
Пример за духовно усъвършенстване: Животът на Свети Теодосий е пример за това как един човек може да постигне високи степени на духовно съвършенство чрез непрестанна молитва, пост, трудолюбие и борба със страстите. Той е бил дарен от Бога с много дарове, като прозорливост и чудотворство, но винаги е оставал смирен и скромен.
Застъпник пред Бога: Свети Теодосий се смята за мощен застъпник пред Бога. Много хора се обръщат към него с молитви за помощ в различни житейски ситуации и често получават утеха и изцеление.
Пазител на православната вяра: Свети Теодосий е бил ревностен защитник на православната вяра и е участвал активно в борбата срещу ересите. Неговите учения и пример са помогнали да се укрепи вярата на много християни.
На какво ни учи Свети Теодосий Велики?
Важността на молитвата: Св. Преподобни Теодосий Велики ни учи, че молитвата е най-важната част от духовния живот. Чрез молитвата ние се свързваме с Бога и получаваме сила и утеха.
Значението на труда: Трудът е неразделна част от монашеския живот и е средство за борба със страстите и духовно усъвършенстване. Свети Теодосий ни учи, че чрез труда ние можем да станем по-добри хора и да помогнем на другите.
Нуждата от смирение: Смирението е едно от най-важните християнски добродетели. Свети Теодосий ни учи, че само смирените могат да постигнат истинско духовно съвършенство.
Важността на общността: Общността е изключително важна за духовния живот. В общността ние се подкрепяме взаимно, учим се един от друг и растем духовно.
Почитането на Свети Теодосий Велики не е просто формално изпълнение на религиозен обред, а израз на дълбока вяра и признателност за неговото духовно наследство. Неговите учения и пример продължават да вдъхновяват християни от векове и да им помагат да водят по-добър и по-смислен живот.
Почитането на паметта на Свети Преподобни Теодосий Велики е израз на нашата вяра и желание да следваме неговия пример.
Има много начини, по които можем да направим това:
Молитва: Един от най-пряките начини да почетем Свети Теодосий е чрез молитва. Можем да се обърнем към него с молби за застъпничество, да благодарим за неговия пример и да просим неговото благословение.
Посещение на храма: Посещението на църква, особено в деня на неговия празник, е друг начин да изразим нашето уважение към Светия. Можем да се включим в службата, да се помолим пред иконата му и да запалим свещ.
Четене на неговото житие: Четенето на житието на Свети Теодосий ни позволява да се запознаем по-добре с неговия живот и дела, да се вдъхновим от неговата вяра и да научим ценни уроци за духовния живот.
Следване на неговия пример: Най-добрият начин да почетем Свети Теодосий е да се стремим да следваме неговия пример в нашия собствен живот. Това означава да се стремим към духовно усъвършенстване, да се молим редовно, да вършим добри дела и да живеем в съгласие с Божиите заповеди.
Участие в благотворителни дейности: Свети Теодосий е бил известен със своята доброта и милост към ближните. Ние можем да следваме неговия пример, като участваме в благотворителни дейности и помагаме на нуждаещите се.
Възпитание на децата в духа на православието: Ако имаме деца, можем да ги възпитаваме в духа на православието и да им разказваме за живота и делата на Свети Теодосий.
Имен ден празнуват Теодосий, Богдан, Богдана.