На 6 ноември се отбелязва Международният ден за предотвратяване на експлоатацията на околната среда по време на войни и въоръжени конфликти. Зад името на този ден се крие сериозен проблем: войната разрушава не само човешки живот, но и природата.
Въпреки че човечеството винаги е броило своите военни жертви по отношение на мъртви и ранени войници и цивилни, разрушени градове и средства за препитание, околната среда често е оставала непубликувана жертва на войната. Водните кладенци са замърсени, посевите са изгорени, горите са изсечени, почвите са отровени, а животните са убити, за да получат военно предимство.
История за деня за предотвратяване на експлоатацията на околната среда по време на войни
Програмата на ООН за околната среда (UNEP) установи, че през последните 60 години най-малко 40 процента от всички вътрешни конфликти са били свързани с експлоатацията на природни ресурси, независимо дали са ресурси с висока стойност като дървен материал, диаманти, злато и петрол или оскъдни ресурси като плодородна земя и вода. Установено е също, че конфликтите, включващи природни ресурси, са два пъти по-склонни да се повторят.
Организацията на обединените нации отдава голямо значение на гарантирането, че действията върху околната среда са част от стратегиите за предотвратяване на конфликти, поддържане и изграждане на мира, тъй като не може да има траен мир, ако природните ресурси, които поддържат поминъка, и екосистемите са унищожени.
На 5 ноември 2001 г. Общото събрание на ООН обявява 6 ноември всяка година за Международен ден за предотвратяване на експлоатацията на околната среда по време на война и въоръжени конфликти.
Какво правят хората?
Много хора по света, включително държавни служители, учени, журналисти, преподаватели и бизнесмени, отбелязват Международния ден на ООН за предотвратяване на експлоатацията на околната среда по време на война и въоръжени конфликти. Тези, които участват в деня, прекарват време в дискусии за това как последиците от войната увреждат природната среда. Те също работят заедно, за да намерят начини за ограничаване на унищожаването на околната среда, причинено от въоръжени конфликти и войни.
Семинари, речи, лекции, новинарски статии, радио разговори и дейности в класната стая в училищата, които се фокусират върху темата, са някои от събитията, които се провеждат на този ден. Хората научават и споделят информация за опасностите от новите технологии във войната, като боеприпаси с обеднен уран, които представляват неизвестни заплахи за околната среда. Хората по света също са наясно, че трябва да се положат всички усилия за ограничаване на унищожаването на околната среда, причинено от конфликти.
Обществен живот
Международният ден на Организацията на обединените нации (ООН) за предотвратяване на експлоатацията на околната среда по време на война и въоръжени конфликти не е официален празник, така че общественият живот не се засяга.
Фон
Войните и въоръжените конфликти имат много вредни ефекти върху природната среда. Например посевите са унищожени, водните запаси са отровени и горите са изгорени. Новата технология, която се използва за война, означава, че унищожаването и увреждането на околната среда са по-сериозни и дългосрочните последици могат да бъдат по-лоши.
На 5 ноември 2001 г. Общото събрание на ООН обявява 6 ноември всяка година за Международен ден за предотвратяване на експлоатацията на околната среда по време на война и въоръжени конфликти (резолюция 56/4). Асамблеята счита, че всяко увреждане на околната среда по време на въоръжен конфликт уврежда екосистемите и природните ресурси дълго след периода на конфликта. Тази вреда често може да се простира отвъд границите на националните територии и днешното поколение. Асамблеята припомни и Декларацията на хилядолетието на ООН, която подчертава необходимостта от работа за опазване на околната среда.
Символи
Емблемата на ООН често се среща в онлайн и печатни материали, използвани за популяризиране на събития като Международния ден на Обединените нации (ООН) за предотвратяване на експлоатацията на околната среда по време на война и въоръжени конфликти. Емблемата се състои от проекция на земното кълбо с център Северния полюс. Той изобразява всички континенти с изключение на Антарктида и четири концентрични кръга, представляващи градуси на географска ширина. Проекцията е заобиколена от изображения на маслинови клонки, представляващи мир. Емблемата често е синя, въпреки че е отпечатана в бяло на син фон върху знамето на ООН.
Действие
Като част от инициативите за предотвратяване на конфликти и изграждане на мира, Европейският съюз (ЕС) си партнира с шест агенции и отдели на ООН, координирани от Рамковия екип на ООН за превантивни действия, за да помогне на нациите в разпознаването, предотвратяването и разрешаването на напрежението относно природните ресурси.
Глобална изследователска програма стартира от Института по екологично право (ELI), Програмата на ООН за околната среда (UNEP), Токийските университети и Макгил за събиране на най-добри практики и научени уроци за управление на природните ресурси по време на изграждането на мира след конфликт.
Партньорство между Програмата на ООН за околната среда (UNEP), Структурата на ООН за равнопоставеност между половете и овластяването на жените (UN Women), Програмата на ООН за развитие (ПРООН) и Службата на ООН за подкрепа на изграждането на мира (PBSO) създадени, за да работят заедно за подобряване на разбирането на сложната връзка между жените и природните ресурси в засегнатите от конфликти среди и да се аргументират за преследването на равенството между половете и овластяването на жените.
Насоки
Направете първата стъпка, като се свържете с правителството на вашия квартал. След като постигнете целите си, можете да увеличите влиянието си, като се свържете с властите на вашата нация.
Протести
Можете да упражните правото си на свобода, като организирате ненасилствени протести във вашата общност. Имайте предвид, че ще отнеме повече от един ден, за да направите необходимите промени, за да спасите света. Трябва мирно да повишите осведомеността, така че всички да могат да се обединят зад една кауза – защита на нашата екосистема и околната среда.
Не може да има траен мир, ако природните ресурси, които поддържат поминъка и екосистемите, са унищожени, така че Организацията на обединените нации поставя висок приоритет върху гарантирането, че екологичните действия са част от стратегиите за предотвратяване на конфликти, поддържане на мира и изграждане на мира.
Защо отбелязваме този международен ден?
Войните и въоръжените конфликти не само водят до загуба на живот и унищожаване на имущество, но също така имат много вредни ефекти върху природната среда и екосистемите. Общите отрицателни ефекти върху околната среда могат да включват изгорени култури, отровена почва, замърсяване на водата, унищожаване на гори и загуба на биоразнообразие. Тези вредни ефекти често могат да се простират отвъд границите на националните територии и днешното поколение.
Според Програмата на ООН за околната среда, въоръжени конфликти са възникнали в повече от две трети от горещите точки на биоразнообразието в света и повече от 40 процента от всички вътрешни конфликти са били свързани с експлоатацията на природни ресурси през последните 60 години. В момента близо 1,5 милиарда души (над 20 процента от населението на света) живеят в засегнати от конфликти райони и нестабилни държави.
Много хора по света, включително държавни служители, учени, журналисти, учители и бизнесмени, отбелязват Международния ден на ООН за предотвратяване на експлоатацията на околната среда по време на война и въоръжени конфликти.
Тези, които са част от този ден, обсъждат как войните влияят на природната среда. Те също работят заедно, за да намерят начини за ограничаване на унищожаването на околната среда, причинено от въоръжени конфликти и войни.
Семинари, речи, лекции, информационни статии, радиопреговори, занимания в класната стая в училищата, фокусирани върху ключови точки, са част от събитията, които се провеждат по повод този ден по света. Хората научават и показват информация за опасността от новите технологии във войната, като уранови боеприпаси, които представляват неизвестна заплаха за околната среда.
Хората по света също осъзнаха усилията, които трябва да се положат, за да се ограничи разрушаването на околната среда, причинено от конфликти. Този ден не е официален празник, така че общественият живот не е засегнат.
Войните и въоръжените конфликти са причинили много щети на природната среда. Например посевите са унищожени, водните запаси са отровени и горите са изгорени.
Новата технология, която се използва за водене на война, означава, че унищожаването и увреждането на околната среда е много сериозно и има дългосрочни негативни последици. От 2002 г. Световният ден за опазване на околната среда по време на война се отбелязва всяка година от много хора по целия свят, включително държавни служители, учени, журналисти, преподаватели, студенти и бизнесмени.
Провеждат се различни семинари, лекции, конференции, радио разговори, групови дискусии и кампании в социалните медии, за да се разбере отрицателното въздействие на войната върху околната среда. Хората знаят също, че трябва да се положат усилия за ограничаване на унищожаването на околната среда, причинено от война и въоръжени конфликти.
На този международен ден нека потвърдим нашия ангажимент за устойчиво управление и опазване на жизненоважни природни ресурси по време на мир и война. Нека направим повече, за да предотвратим конфликти за природни ресурси и да увеличим максимално ползите от тях за поддържане и изграждане на мира. Проклятието на ресурсите не трябва повече да подкопава сигурността на нестабилните и засегнати от конфликти държави и основите на устойчивото развитие.