1 ноември – Свети безсребреници Козма и Дамян Асийски

1 ноември – Свети безсребреници Козма и Дамян Асийски
Празници

1 ноември – Свети безсребреници Козма и Дамян Асийски

Днес отбелязваме паметта на Свети безсребреници Козма и Дамян Асийски, св. преподобномъченици Яков Костурски и учениците му йеродякон Яков и монах Дионисий.

Кратко животоописание на Свети безсребреници Козма и Дамян Асийски

Дамян Асийски
1 ноември – Свети безсребреници Козма и Дамян Асийски

Св. безсребърници и чудотворци Козма и Дамян Асийски били братя от Асирия, Мала Азия. Баща им грък – езичник, починал рано; майка им Теодотия – християнка, ги утвърждавала в християнските добродетели, впоследствие била причислена към лика на светиците.

И двамата братя изучили целебните свойства на разни билки и се прочули като целители. Господ Иисус ги надарил с чудотворна целебна сила: лекували безплатно и хора, и добитък. Над гроба им по-късно бил построен храм, в който ставали чудеса по тяхно небесно молитвено застъпничество.

Свети чудотворци и безсребреници Козма и Дамян

Дамян Асийски
1 ноември – Свети безсребреници Козма и Дамян Асийски

Св. Козма и Дамян Асийски били родни братя. Те се родили в провинцията АсияРечник, Мала Азия. Баща им бил езичник, а майка им Теодотия изповядвала християнската вяра. Мъжът й починал рано, и младата вдовица заживяла благочестив живот, като изпълнявала съвета на св. Ап. Павел: „Истинската вдовица се надява на Бога и пребъдва в моления и молитви денем и нощем“. Теодотия поучавала децата си да водят богоугоден живот, учила ги на страх Божи, съветвала ги да се утвърждават в християнските добродетели.

Козма и Дамян от ранна възраст залягали да изпълняват Божия закон. Когато порастнали, те просияли със своите добри дела като две светила. За да бъдат полезни на ближния, те се заели да изучават лекарското изкуство; изучили вълшебните свойства на различните билки и се прочули като лекари. Господ Иисус благословил двамата лекари и им дарувал чудотворна целителна сила. Братята били много скромни. Те не търсели земна слава и величие, нито пък богатства. Не взимали от излекуваните болни ни пари, ни дарове, изпълнявайки строго съветите на Спасителя към апостолите: „Болни изцерявайте, прокажени очиствайте… Даром получихте, даром давайте“ (Мат. 10:8). Заради тяхното безкористие св. Църква ги назовава „безсребреници“.

Една християнка на име Паладия, която боледувала много години и похарчила голяма част от имота си по лекари, като узнала за тези лекари, изпратила хора да ги повикат, за да я излекуват. Св. Козма и Дамян изпълнили молбата й. Те посетили дома й, помолили се над нея и я излекували от тежката болест. Зарадвана, тя поискала да ги възнагради. Те отказали. Тя обаче настояла един от двамата да приеме поне три яйца в чест на св. Троица.

По-малкият брат, св. Дамян Асийски, понеже тя го заклела в името на св. Троица, приел скромния дар – трите яйца. Когато по-късно големият брат узнал, че св. Дамян нарушил дадения пред Бога обет да не приемат никакви дарове за лекуването, поръчал на християните след смъртта им да не ги погребват в един гроб. Дамян, като нарушител на обета, да бъде погребан отделно.

Пръв починал св. Козма. Когато починал и св. Дамян, християните преценили, че поръчката на св. Козма е прекалено строга и не я изпълнили. Като родни братя, които извършили един подвиг и постигнали равна светост, те били погребани в един гроб. По-късно над този гроб бил построен храм, в който се извършвали много чудеса по тяхното молитвено застъпничество.

Кратък житиепис на св. преподобномъченици Яков Костурски и учениците му йеродякон Яков и монах Дионисий

Дамян Асийски
1 ноември – Свети безсребреници Козма и Дамян Асийски

Днес, освен, че почитаме Козма и Дамян Асийски , почитаме и св. преподобномъченици Яков Костурски и учениците му йеродякон Яков и монах Дионисий.

Яков бил родом от едно българско село в епархията на гр. Костур (дн. Кастория, Гърция). Родителите му се казвали Мартин и Параскева. Той забогатял от овцевъдство, но поради завист от страна на брат си, който го наклеветил пред кадията, че намерил съкровище, бил принуден да се изсели в Цариград. Там станал джелепин (продавач на овце) и забогатял още повече. След изповед при тогавашния патриарх св. Нифонт, раздал богатството си на бедните и се оттеглил в Света гора. Поселил се в Иверския скит „Св. Йоан Предтеча“ при стареца Игнатий и се отдал на духовно усъвършенстване.

След време св. Яков със шестима свои ученици се оттеглил във вътрешната част на Атон и се отдал на пълно уединение. Накрая решил да тръгне сред людете, за да проповядва благочестие. Проповядвал и с молитви вършел изцеления. Това не се понравило на местния владика Акакий, който го наклеветил пред турската власт, че може да предизвика бунт. Яков бил заловен с двама от учениците си -йеродякон Яков и монах Дионисий и хвърлени в затвора. След това по султанско нареждане ги изпратили в Одрин, за да бъдат съдени. По заповед на султана били бити и жестоко измъчвани измъчвани, а след това осъдени на смърт чрез обесване.

Преди да бъде изпълнена присъдата Яков причастил себе си и учениците си и след кратка молитва тихо починал. Турците били принудени да обесят трупа му, редом с двамата му ученици. Това станало на 1 ноември 1520 г. Някои християни откупили честните им мощи и ги отнесли на три километра далеч от тяхното отечество, в село Албани, и ги положили в три отделни гроба. Над гробовете им в неделните и празнични дни се явявала светлина и ставали чудеса. По-късно мощите им били пренесени на Атон, а оттам при село Галатиста, Солунско. Там имало малко манастирче „Св. Атанасия Узорушителница“, което останалите ученици на мъченик Яков възобновили. Паметта на мъчениците се отбелязва на 1 ноември.

Защо почитаме Свети безсребреници Козма и Дамян Асийски?

Дамян Асийски
1 ноември – Свети безсребреници Козма и Дамян Асийски

Почитаме светите безсребреници Козма и Дамян Асийски по няколко важни причини, които са се предали през вековете:

Пример за християнско служение: Тези двама братя са били известни лекари, които са посветили живота си на служене на ближните си. Те са лекували болни без да вземат пари, като са поставяли вярата в Христос над материалните облаги. По този начин те са олицетворение на християнските добродетели на милост, състрадание и безкористност.

Чудотворци: Свети Козма и Дамян са известни със своите чудеса, които са извършвали по време на живота си и след смъртта си. Те са лекували неизлечими болести, възкресявали мъртви и са вършили много други чудеса. Това ги прави почитани като мощни застъпници пред Бога.

Покровители на лекарите: Тъй като са били лекари, свети Козма и Дамян са почитани като покровители на всички лекари и медицински работници. Вярва се, че те помагат на болните и на тези, които се грижат за тях.

Символ на братската любов: Братската любов между Козма и Дамян е пример за всички нас. Те са действали заедно, за да помагат на нуждаещите се и са показали, че силата на единството е много по-голяма от силата на отделния човек.

Ден на будителите: В България денят на светите Козма и Дамян (1 ноември) съвпада с Деня на народните будители.

Това е ден, в който почитаме всички онези, които са се борили за духовното и националното ни възраждане. Свети Козма и Дамян са пример за такива будители, които са посветили живота си на служене на народа и на разпространение на християнската вяра.

Защо е важно да почитаме свети Козма и Дамян?

Вдъхновение: Животът и делата на светите Козма и Дамян Асийски са източник на вдъхновение за всички нас. Те ни напомнят за важността на добродетелите, на служенето на ближните и на вярата в Бог.

Защита: Вярва се, че свети Козма и Дамян ни защитават от болести и нещастия. Молитвите към тях могат да ни помогнат да преодолеем трудностите в живота и да намерим утеха в болката.

Съединение с традициите: Почитането на светите Козма и Дамян ни свързва с традициите на нашия народ и с християнската вяра. Това ни помага да запазим своята идентичност и да предадем ценностите си на следващите поколения.

Защо почитаме св. преподобномъченици Яков Костурски и учениците му йеродякон Яков и монах Дионисий?

Дамян Асийски
1 ноември – Свети безсребреници Козма и Дамян Асийски

Почитането на свети преподобномъченици Яков Костурски и учениците му е дълбоко вкоренено в православната традиция и има множество измерения. Ето защо ги почитаме:

Пример за вяра и мъченичество: Яков Костурски и неговите ученици са живели в турско робство, време на големи изпитания за християните. Въпреки трудностите, те са останали верни на своята вяра и са дали живота си за нея. Техният мъченически подвиг е вдъхновяващ пример за всички християни, показвайки силата на вярата и готовността да се страда за Христос.

Живот, посветен на Бога: Преди да стане мъченик, Яков Костурски е живял живот, изцяло посветен на Бога. Той се е отрекъл от богатството си, за да служи на Христос в манастира. Неговият пример ни учи на смирение, безкористност и стремеж към духовно съвършенство.

Чудотворци: Яков Костурски и неговите ученици са били удостоени от Бога с дара на чудотворството. Те са извършвали множество чудеса още приживе, а и след смъртта си продължават да помагат на хората, които се обръщат към тях с вяра.

Застъпници пред Бога: Като мъченици, те имат особено силно застъпничество пред Бога. Вярва се, че те се застъпват за нас пред Него, помагайки ни в нашите молитви и нужди.

Български национални герои: Яков Костурски и неговите ученици са не само свети мъченици, но и български национални герои. Техният живот и мъченичество са част от нашата история и ни напомнят за борбата на българите за вяра и свобода.

Защо е важно да почитаме тези светии?

Дамян Асийски
1 ноември – Свети безсребреници Козма и Дамян Асийски

Вдъхновение: Животът и мъченичеството на Яков Костурски и неговите ученици са източник на вдъхновение за всички нас. Те ни показват, че вярата в Бога дава сили да преодолеем всяко изпитание.

Укрепване на вярата: Почитането на светите мъченици ни помага да укрепим собствената си вяра и да се приближим до Бога.

Съединение с традициите: Почитането на тези светии ни свързва с традициите на българския народ и с православната вяра.

Памет за миналото: Чрез почитането на светите мъченици ние пазим паметта за миналото и за онези, които са дали живота си за нашата вяра и свобода.

На този ден, в който почитаме Дамян Асийски и Козма, имен ден имат: Аргир, Дамян, Кузман, Дамяна, Дамянка!

Честит имен ден!

Tagged , , , ,
на горе